Szerencsétlen módon egyes nyugati országok siettették a szavazást a még „éretlen” tervezetről, amely – elfogadása esetén – még több erőszakhoz vezetett volna Szíriában – vélekedett a szerző a kínai kommentárban, hozzátéve, hogy Nagy-Britannia, az Egyesült Államok „és még néhány ország” beterjesztése úgy fenyegette szankciókkal a szíriai kormányt, hogy nem gyakorolt megfelelő mértékű nyomást az egyre erőszakosabbá váló ellenzéki csoportokra.
A nyugati diplomaták hajthatatlanok voltak az egyeztetések során, ami már kezdettől előre vetítette a tervezet sorsát – állapította meg az írás, amely egyben kifogásolta, hogy a határozathozatalt követően azonnal Oroszországot és Kínát hibáztatták a kudarcért. Megjegyezte: csakis magukat okolhatják, mert egy „meggondolatlan” tervezet elfogadtatását akarták kierőszakolni a BT-ben. A kommentár szerint szándékaik sikertelenségét az is magyarázza, hogy a BT más tagjainak felvetéseivel kapcsolatban nem mutattak rugalmasságot, illetve arrogánsan feleltek rájuk.
Egyértelmű üzenet?
A szíriai kormány elleni szankciók sürgetésével a Nyugat egyértelmű üzenetet küldött a fegyveres ellenzéki csoportoknak. Eszerint a londoni és washingtoni politikusok csak abban érdekeltek, hogy „megkössék” Damaszkusz kezét, a kormányellenes erők erőszakcselekményeit ugyanakkor elfogadják, sőt ösztönzik őket azokra – állt a hivatalos véleményt tükröző írásban.
Több mint háromszáz ember, többségében civil halt meg csütörtökön a Szíria-szerte tomboló erőszakcselekményekben: ez volt a Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen tizenhat hónapja folyó felkelés leggyilkosabb napja az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) adatai szerint.
Legkevesebb 139 civil, 98 katona és 65 lázadó vesztette életét – közölte a londoni központú jogvédő szervezet pénteken. „Ez a legsúlyosabb mérleg a lázadás kezdete óta mind a civilek, mind a lázadók, mind pedig a katonák tekintetében” – mondta az AFP hírügynökségnek Rámi Abder-Rahmán, a központ elnöke.
Péntekre virradó éjjel már a hatodik napja folytak harcok a főváros, Damaszkusz több negyedében – tette hozzá az OSDH vezetője.
Az ENSZ BT hitele sérült, a testületben a legfontosabb tagállamok közötti légkör elmérgesedett – állapította meg a kommentár azzal kapcsolatban, hogy a nagy nyugati hatalmaknak együtt kellene dolgozniuk Oroszországgal és Kínával Kofi Annan béketeremtő erőfeszítéseinek sikeréért. A cikkíró végül úgy vélekedett: az ENSZ-megfigyelők mandátumát mielőbb meg kell hosszabbítani, hogy a béke újabb esélyt kapjon Szíriában.
Az mno.hu beszámolt róla, hogy Kína – Oroszország mellett – csütörtökön megvétózta az ENSZ BT a szíriai kormányt szankciókkal fenyegető határozattervezetét. A nap eseményeiről bővebben itt és itt olvashat.
Meghalt a hírszerzés vezetője
Szerdán merényletet hajtottak végre Damaszkuszban. A robbantásban életét vesztette Daúd Radzsha védelmi miniszter és helyettese, Aszef Saukat katonai hírszerzőfőnök, Bassár el-Aszad elnök sógora is, valamint Haszán Turkmáni volt védelmi miniszter, a hadsereg egyik vezetője. Pénteken belehalt a szerdai damaszkuszi robbantásos merényletben szerzett sebesüléseibe Hisám Behtjár, a szíriai hírszerzés vezetője – jelentette a Hezbollah televíziója, az al-Manar.
A megbékélés és a béke útjára kell lépni
Az egyház és a nemzetközi közösség hónapok óta nagy aggodalommal és mélységes szomorúsággal figyeli az erőszak mind teljesebb kiszélesedését Szíriában, ahol úgy tűnik, hogy a fegyverek vették át a párbeszéd helyét – olvasható a CCEE (Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa) elnökségének közleményében.
Az elnökség reméli, hogy az ország vezetői, a népesség és minden hívő, bármelyik valláshoz tartozzon is, Istenre tekintenek és lehetőséget találnak arra, hogy véget vessenek mindenfajta ellenségeskedésnek, letegyék a fegyvert és a párbeszéd, a megbékélés és a béke útjára lépjenek. Ez a konfliktus nem hozhat mást a nemes szír nép számára, csak elkerülhetetlen gyászt, rombolást és súlyos károkat. A háború zsákutca. A boldogságot csak együtt lehet elérni, sohasem úgy, hogy az egyik fél felülkerekedik a másikon.
Sorsdöntő napok jöhetnek
A most következő napok sorsdöntőek lehetnek a válság kimenetele szempontjából. Ezért Európában minden keresztény embert arra buzdít az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa, hogy sokszorozzák meg imáikat a térség békéje érdekében. Az aláírók hitből fakadóan azt remélik, hogy lehetséges a válság olyan jogszerű és konstruktív megoldása, amely mindenki érdekeit tiszteletben tartja. Újra meg kell találni a békére vezető dialógus helyét. Soha nincs túl késő ahhoz, hogy megértsük egymást, tárgyaljunk, és együtt építsük a közös jövőt.
A CCEE elnöksége bizonyos abban, hogy Isten segítségével felülkerekedhet a józan ész, és elvezethet a békés együtt élésre az igazságban, az igazságosságban, a szeretetben és a szabadságban, az ország kisebbségeinek, különösen a keresztényeknek a tiszteletben tartásával – olvasható a sajtóközleményben.
A nyilatkozatot Erdő Péter bíboros, Esztergom-Budapesti főegyházmegye érseke, a CCEE elnöke, Angelo Bagnasco bíboros, genovai érsek, a CCEE alelnöke és Józef Michalik, przemysli érsek, a CCEE alelnöke írta alá.