Hétfő reggeli közleményében a tanács bírálja Annannak azt a döntését, hogy – miközben folytatódik a mészárlás az országban – „találkozik a rezsim jelképeivel, ugyanakkor nem ment el Szíria barátainak párizsi értekezletére a részt vevő országok nagy meglepetésére”. A szíriaiak „nem tudják mivel magyarázni a megbízott e lépéseit, aki pedig hangoztatta, hogy missziója időben korlátlan”. Az említett VII. fejezet kényszerítő intézkedéseket ír elő a békét érő fenyegetés esetére.
Mivel a damaszkuszi rezsim nem teljesíti a válság megoldására kidolgozott Annan-terv előírásait, „a nemzetközi közösségnek (...) határozatokat kell hoznia a Biztonsági Tanácsban a VII. fejezet alapján, és kényszerítő szankciókat kell rónia a rezsimre”. Az említett VII. fejezet gazdasági szankcióktól a katonai erő alkalmazásáig terjedő intézkedéseket ír elő a békét érő fenyegetés esetére.
Csak papíron létezik
Kofi Annan vasárnap este érkezett a szíriai fővárosba, harmadik látogatására küldetésének kezdete óta. Várhatóan Bassár el-Aszad elnökkel is tanácskozik majd hatpontos béke- és reformtervéről, amelyet mind a mai napig nem ültettek át a gyakorlatba. A tervben szereplő fegyverszünet is csak papíron létezik.
Annan damaszkuszi látogatása előtt egy újságinterjúban beismerte, hogy a szíriai erőszakcselekmények beszüntetését célzó erőfeszítései eddig kudarcot vallottak. Mint a párizsi Le Monde munkatársának elmondta, nagy erőfeszítések történtek arra, hogy a válságot békés úton és politikai eszközökkel oldják meg, de „minden jel arra mutat, hogy ez nem sikerült”. Annan szerdán számol be mostani útjáról az ENSZ Biztonsági Tanácsának.
Az ENSZ-megbízott elégedett
Annan Bassár el-Aszaddal folytatott tanácskozása után újságíróknak elmondta, a szír elnök közölte vele: kormányzata elkötelezett a béketerv mellett, amely kezdő lépésként tűzszünetet irányoz elő. Egyetértettek abban, hogy véget kell vetni a Szíriában zajló konfliktusnak, s az erre vonatkozó, Aszaddal egyeztetett elképzelést a rendszer ellen harcoló szír ellenzéknek is tudomására hozza.
Annan a megbeszélésen hangsúlyozta, hogy előbbre kell lépni a politikai párbeszédben, s ezzel a szír elnök is egyetértett. Bár az ENSZ-megbízott még hétfőn továbbutazik Iránba, amelynek nagyobb szerepet kíván szánni a szíriai helyzet rendezésében, Damaszkuszban maradnak munkatársai, akik folytatják a tárgyalásokat.
Az összecsapások tartanak
A fővárosban közben összecsapások törtek ki hétfőn a kormányerők és lázadók között. Helyi lakosok arról számoltak be, hogy gépfegyvertűz és robbanások hangját hallották a központi Abbászidák tere közelében. „Erős robbanások rázták meg a házunkat, a gyerekek megrémültek” – mondta egy lakó.
Kivégzések
A genfi Emberi Jogi Tanács korábbi jelentésében többek között arra mutatott rá, hogy a felkelők elleni harcban az utóbbi három hónapban a kormányerők riasztó mértékben figyelmen kívül hagyták az alapvető emberi jogokat. A testület a jogsértések között említette a kivégzéseket is. A jelentés szerint továbbra sem tisztázott, hogy ki állt a májusi húlai vérengzés mögött, amelynek több mint száz halálos áldozata volt. A dokumentum ennek kapcsán ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy a kormányerők valószínűleg több gyilkosságért is felelősek.
Támadják a keresztényeket
A tanács jelentésében egyidejűleg felhívta a figyelmet arra is, hogy több helyi beszámoló a fegyveres lázadó csoportok által végrehajtott gyilkosságokról tesz említést. Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. Bővebben>>>