Dörögnek a fegyverek Aleppóban

Vasárnap folytatódtak a heves harcok a lázadók és a kormányerők között Szíria második legnagyobb városában, ahol orosz vélemény szerint tragédia érlelődik.

BL
2012. 07. 29. 18:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A légierő helikopterekről lőtte a 2,5 millió lakosú várost, több negyedét tüzérségi tűz alá vették – közölték ellenzéki aktivisták. Harckocsik és páncélozott járművek vonultak vasárnap a lázadók erősségének számító Szaláheddín negyed irányába, ahol a felkelőknek szombaton sikerült feltartóztatniuk a kormányerőket.

A felkelők „le lesznek győzve”

Az el-Vatan című hivatalos szíriai lap vasárnapi száma szerint a szíriai hadsereg aleppói offenzívájának célja a városnak a „terroristáktól” való felszabadítása. A lap szerint az aleppói „dzsihádisták” különböző nemzetiségűek: tunéziaiak, afgánok, kuvaitiak, csecsenek, szaúdiak, egyiptomiak és franciák.

Valíd Moallem szíriai külügyminiszter vasárnap Teheránban kijelentette: „Szíria képes megvédeni területének minden centiméterét. A szíriai nép kitartó Szíria ma erősebb Nem egészen egy hete győztünk a damaszkuszi csatában, ezért (a felkelők) Aleppóba mentek, de terveik kudarcot fognak vallani, le lesznek győzve A szíriai nép a hadsereg mellett, a lázadók ellen van.” A politikus szerint a damaszkuszi kormány kitart Kofi Annan különmegbízott válságrendezési terve mellett, mert ésszerűnek tartja, az ellenzéket viszont azzal vádolta, hogy „a fegyveres csoportok nem tartják magukat hozzá”.

Tárgyalásos megoldás kell

Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja szerint az aleppói helyzet aláhúzza annak szükségességét, hogy politikai tárgyalásos megoldást találjanak az immár 16 hónapja húzódó, húszezer emberéletet követelő konfliktus megoldására.

A Magyar Nemzet vezércikkei:

A háború vonzásában (részlet): Másfél éve nemegyszer hallgathatták meg a védelmi, biztonságpolitikai témákkal foglalkozó újságírók a nyugati vezetők ígéretét, miszerint nem lesz beavatkozás Líbiában. Aztán – ahogy Oroszország félrenézett a Biztonsági Tanácsban – mégiscsak lett. A „lakosság védelmére” szóló humanitárius mandátumból végül széles körű intervenció bontakozott ki, s ha Kadhafi líbiai vezetőt nem is úgy sikerült eliminálni, ahogy a parasztot veszik le a sakktábláról (mintegy hét hónapig kitartott a rezsim), a lényeg az, hogy külső segítséggel rezsimváltás történt. Azóta ha a fősodrú médiumok immár elég magas ingerküszöbét Líbiával szemben meghaladja egy hír, megbizonyosodhatunk arról, hogy milyen szépen is virágzik a líbiai demokrácia a különböző fegyveres bandák uralta, egykor országnak nevezhető entitás helyén, az észak-afrikai homokban.

Szíriai hadszíntér (részlet): Súlyos csapást szenvedett el tegnap a szíriai hatalom, amely eddig a legeredményesebben dacolt az arab tavasz fedőnevű geopolitikai folyamat feltartóztathatatlannak tűnő menetelésével. A nyugati hatalmak és Nyugat-barát térségi rezsimek által támogatott fegyveres csoportok öngyilkos terrortámadása megölte az ország vezetésének több tagját, köztük az ortodox keresztény védelmi minisztert, illetve helyettesét, aki nem mellékesen Bassár el-Aszad elnök sógora is egyben. A merénylet azzá a lélektani fordulóponttá válhat, amelytől az út a rendszer és az ország összeomlásához vezet.

 

A legnagyobb ellenzéki ernyőszervezet, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) közleményben kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását az aleppói helyzet miatt. Gyors beavatkozásra szólította fel a BT-t Francois Hollande francia államfő is. Megszólalt XVI. Benedek pápa is: „azonnal vessenek véget minden erőszaknak és vérontásnak” – követelte a Castel Gandolfó-i rezidenciájának erkélyéről elmondott beszédében.

A török miniszterelnök szerint nem szabad tovább „megfigyelőként vagy nézőként” szemlélni a szíriai eseményeket, hanem közös lépéseket kell tennie az ENSZ-nek, az Arab Ligának és az Iszlám Együttműködés Szervezetének. „Ami Szíriában történik, nagyon fontos és nagyon veszélyes” – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan Londonban, a David Cameron brit kormányfővel tartott megbeszélése után.

Tragédia érlelődik

Az orosz külügyminiszter visszautasította azokat a találgatásokat, amelyek szerint hazája esetleg hajlandó volna menedékjogot adni a lázadók által szorongatott szíriai elnöknek. „Eszünkben sincs” menedéket felajánlani Bassár el-Aszadnak – jelentette ki szombaton Moszkvában Szergej Lavrov. Mint hozzátette, mindaddig nincs értelme Aszad sorsáról vitatkozni, amíg maguk a szíriaiak nem kezdenek tárgyalni erről a kérdésről. Aleppó kapcsán kijelentette, hogy ott „újabb tragédia érlelődik”. Szerinte a nyugati országok ösztönzik, támogatják és irányítják a damaszkuszi rezsim elleni fegyveres harcot, aminek további vérontás lesz a következménye.

Oroszország nem egyezik bele, hogy európai uniós hatóságok átvizsgálják a hajóit, ha arra gyanakszanak, hogy tilalom alá eső szállítmányt visznek Szíriába – közölte szombaton a moszkvai külügyminisztérium.

Az amerikai kormány figyelmeztette a szíriai felkelőket, hogy ne oszlassák fel teljesen a szíriai biztonsági és államapparátust, ha Bassár el-Aszad életét vesztené vagy lemondásra kényszerülne – írta vasárnapi kiadásában hivatalos forrásokra hivatkozva a The Washington Post. Az Egyesült Államok ugyanis el akarja kerülni a 2003-ban Irakban elkövetett hibát, ott Szaddám Huszein állami és katonai gépezetének szélnek eresztése káoszhoz vezetett.

A Washingtonban az elmúlt hetekben megtartott stratégiai tanácskozásokon az az álláspont fogalmazódott meg, hogy a szíriai felkelőknek és ellenzéki politikusoknak tartózkodniuk kell a szektás megtorlástól és az uralkodó Baath párt embereinek maradéktalan eltávolításától, mert a meglévő intézmények megőrzése létfontosságú egy jövőbeni demokratikus átmenet végrehajtásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.