„Ez nem dominanciára törekvés, hanem korábbi fájdalmas reformok tapasztalatai, és ezeket a tapasztalatokat meg akarjuk osztani más országokkal” – felelte az ausztriai bemutatkozó látogatáson tartózkodó Gauck egy újságíró kérdésére válaszolva.
Németországban az egykori Schröder-kormány reformjai és Ausztriában a korábbi munkaügyi reformok terhet jelentettek a lakosság számára, mára azonban már előnyt jelentenek, versenyképességgel vértezték fel ezeket az országokat – hangsúlyozta. A megbízhatóságra, reformkészségre való törekvés alapelvét más országok is osztják, nem csak a német kancellár van ezen az állásponton – fűzte hozzá.
Útvesztőben a mentőalap
Döcögve halad Brüsszel és Berlin az euróövezeti adósságválság általuk felvázolt megoldása felé – írta korábban a Magyar Nemzet. Az uniós állandó mentőalap indulását alkotmányossági aggályok akadályozzák, amelytől az eurózóna bajba került tagállamainak megmentését várják. Előbb a német, majd a legújabb hírek szerint az uniós bíróság is vizsgálja az alapot alkotmányossági szempontból. Brüsszel eközben a piacokat győzködi: mindent megtesznek az euró védelmében.
Július végén Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök közös nyilatkozatban hangsúlyozták: Németország és Franciaország teljes erőbevetéssel el akarja hárítani az eurózónára leselkedő veszélyeket.