Az euró megmentésére szövetkezik a két nagyhatalom

Franciaország és Németország teljes erőbevetéssel el akarja hárítani az eurózónára leselkedő veszélyeket.

TK
2012. 07. 27. 15:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Németország és Franciaország mélyen elkötelezett az eurózóna integritásának megőrzése mellett, és eltökélt szándéka, hogy mindent megtesz az euróövezet megvédésére” – áll a Berlinben közzétett közleményben. A két politikus hangsúlyozza, hogy az euróövezet tagországainak és az európai intézményeknek meg kell felelniük a hatáskörükből adódó felelősségnek, és elengedhetetlenül szükséges, hogy a tagországok gyorsan végrehajtsák a június végi uniós csúcs határozatait.

A közlemény jóformán szó szerint visszhangozza Mario Draghinak, az Európai Központi Bank elnökének szavait, aki csütörtökön hangsúlyozta, hogy az EKB „mandátumán belül bármit megtesz az eurózóna védelmében”. Hasonlóan fogalmazott a francia kormány szerdai ülése után a kormányszóvivő.

„Francois Hollande elnök áttekintette a spanyol helyzetet, és arra a következtetésre jutott, hogy a csúcs határozatait eltökélten és gyorsan végre kell hajtani” – mondta. Hozzátette: az alapvető cél az, hogy az államok éppen olyan gyorsan tudjanak reagálni, mint a piacok. Az uniós csúcson egyebek közt elhatározták egy közös európai bankfelügyeleti hatóság felállítását, és programot fogadtak el a spanyol bankrendszer szanálására.

Erősödik a forint

A Merkel és Hollande megbeszéléséről kiadott közlemény hatására az euró háromhetes csúcsra, 1,2321 dollárra erősödött a dollárral szemben, a vezető európai tőzsdéken emelkedtek az árfolyamok, a spanyol és olasz állampapírok hozama pedig csökkent a másodlagos piacon. Erősödött a forint, az euró 1,23 százalékkal 280,30 forintra gyengült.

Schäuble a reformok folytatását sürgeti

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter üdvözli az EKB kiállását az euró mellett, ugyanakkor a tagállami és az euróövezeti intézményi reformok folytatását is sürgeti.

A tárca pénteki közleménye szerint Schäuble üdvözli az EKB elnökének állásfoglalását, amely szerint az intézmény készen áll minden lehetséges lépést megtenni az euró védelmében. A német pénzügyminiszter ugyanakkor úgy véli, hogy az EKB erőfeszítései csak akkor vezethetnek eredményre, ha a politikusok is „végrehajtják a pénzügyi és bizalmi válság leküzdéséhez szükséges intézkedéseket”.

Schäuble méltatja Spanyolországot

A legfontosabb a tagállami szintű reformok folytatása – áll a közleményben, amely szerint a portugál és az ír államháztartási kiigazító program megfelelően halad. Az pedig, hogy Írország csütörtökön a válság elmélyülése óta először ismét sikerrel bocsátott ki hosszú lejáratú állampapírt, jól mutatja, hogy a kiigazító programokkal vissza lehet szerezni a piacok bizalmát – írták.

Schäuble méltatta, hogy Spanyolország a bankszektor megerősítését célzó intézkedések mellett egy államháztartási konszolidációs csomagot is összeállított, Olaszország pedig jelentős eredményeket ért el a stabilizáció és a szerkezeti reformok területén is. Hangsúlyozta, hogy mindemellett az euróövezeti intézményrendszert is erősíteni kell. Emlékeztetett, hogy a júniusi uniós csúcson éppen ezért bízták meg az Európai Tanács, az Európai Bizottság, az Eurócsoport és az EKB elnökét, hogy dolgozzák ki az gazdasági és valutaunió elmélyítésének menetrendjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.