Ostrom alatt a tévészékház

A szíriai felkelők szombatra virradóra megostromolták az állami televízió aleppói székházát, miközben Damaszkusz külterületén heves harcok folytak.

WA
2012. 08. 04. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aleppóban, Szíria egyik legnagyobb városában szombatra virradóra a felkelők támadást indítottak a televízió épületének elfoglalására, de a hadsereg a légierő támogatásával visszaszorította őket – jelentette a magát az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) nevező szervezet és a Sana hivatalos szíriai hírügynökség. Heves harcok bontakoztak ki Aleppó két, a felkelők által ellenőrzött negyedében, Szalaheddinben és Szeif al-Daulában is.

A Magyar Nemzet vezércikkei:

A háború vonzásában (részlet): Másfél éve nemegyszer hallgathatták meg a védelmi, biztonságpolitikai témákkal foglalkozó újságírók a nyugati vezetők ígéretét, miszerint nem lesz beavatkozás Líbiában. Aztán – ahogy Oroszország félrenézett a Biztonsági Tanácsban – mégiscsak lett. A „lakosság védelmére” szóló humanitárius mandátumból végül széles körű intervenció bontakozott ki, s ha Kadhafi líbiai vezetőt nem is úgy sikerült eliminálni, ahogy a parasztot veszik le a sakktábláról (mintegy hét hónapig kitartott a rezsim); a lényeg az, hogy külső segítséggel rezsimváltás történt. Azóta ha a fősodrú médiumok immár elég magas ingerküszöbét Líbiával szemben meghaladja egy hír, megbizonyosodhatunk arról, hogy milyen szépen is virágzik a líbiai demokrácia a különböző fegyveres bandák uralta, egykor országnak nevezhető entitás helyén, az észak-afrikai homokban.

Szíriai hadszíntér
(részlet): Súlyos csapást szenvedett el tegnap a szíriai hatalom, amely eddig a legeredményesebben dacolt az arab tavasz fedőnevű geopolitikai folyamat feltartóztathatatlannak tűnő menetelésével . A nyugati hatalmak és Nyugat-barát térségi rezsimek által támogatott fegyveres csoportok öngyilkos terrortámadása megölte az ország vezetésének több tagját, köztük az ortodox keresztény védelmi minisztert, illetve helyettesét, aki nem mellékesen Bassár el-Aszad elnök sógora is. A merénylet azzá a lélektani fordulóponttá válhat, amelytől az út a rendszer és az ország összeomlásához vezet.

Tadamúnban, Damaszkusz egyik déli negyedében, ahol nagyszámú felkelő barikádozta el magát, az OSDH jelentése szerint a hadsereg „eddig nem tapasztalt intenzitású” tüzérségi támadásba kezdett. Harcok folynak a szíriai főváros keleti, Dzsobar negyedében is. A tadamúni harcok hírét megerősítve a szíriai hírügynökség azt írta, hogy a hadsereg „sok terroristát megölt és elfogott, és számos fegyvert lefoglalt”.

Ugyancsak a londoni székhelyű OSDH szerint az északnyugat-szíriai Latakiában 13, a kelet-szíriai Deir-ez-Zórban és Damaszkusz tartományban pedig hat-hat ember veszítette életét a harcokban.

Pénteken több mint százan estek áldozatul az országban dúló erőszaknak, és ezzel a 2011. március eleje óta tartó felkelés halálos áldozatainak száma egyes jelentések szerint meghaladta a 20 ezret.

Nem tudni, végeztek-e a műsorvezetővel

Az OSDH arról is hírt adott, hogy egy fegyveres ellenzéki csoport, amely július közepén saját házából elrabolta Mohamed al-Szaíd ismert szíriai televíziós műsorvezetőt, végzett a fogollyal. Az emberrablást és a „kivégzést” a Front al-Noszra nevű szervezet egy pénteki internetes közleményben vállalta magára. A felvételen látható az al-Káida terrorszervezet zászlaja és egy fotó a falhoz állított újságíróról.

„Legyen ez tanulság mindazoknak, akik támogatják a rezsimet” – hangzik a szöveg. Mán Száleh, a szíriai televízió elnöke mindazonáltal úgy nyilatkozott a francia hírügynökségnek, hogy „nincsenek bizonyítékok a műsorvezető halálára”.

Hamis interjúk

Aleppói borzalmak

Kiderült, hamis interjúk, illetve jelentések kerültek fel a Reuters nemzetközi hírügynökség internetes kiadásának oldalaira, többek közt Szíriáról. A hírügynökség pénteken hackereket gyanúsított a hamisítással.

A szíriai Aleppóban zajló kegyetlenkedés lehet, hogy kimeríti az emberiesség elleni bűntett fogalmát – jelentette ki pénteken Ban Ki Mun.

Egy interneten közzétett videofelvétel szerint a szíriai lázadók kivégezték Bassár el-Aszad több hívét az ostromlott Aleppó városában. A YouTube videomegosztó portálon kedden megjelent felvételen jól látható, amint fegyveres lázadók a damaszkuszi rezsimmel szemben álló Szabad Szíriai Hadsereget éltetik, majd egy Aszad elnökhöz közel álló törzs foglyul ejtett tagjait kivégzik.

A Reuters vezető újságíróinak tulajdonított, hamis interjúk közül az egyik egy szíriai ellenzéki vezetővel, az úgynevezett Szabad Szíriai Hadsereg egyik parancsnokával készült. Ebben az ellenzéki katonai vezető azt hangoztatta, hogy a felkelők hamarosan elhagyják a kormányerők által ostromlott Aleppó városát.

A hackerek hamisítására mindenekelőtt az említett interjú kapcsán derült fény. Az ellenzék ugyanis néhány órával korábban közölte, hogy a kormányzat brutális és tartós offenzívája ellenére sem készül Aleppó elhagyására.

Az idézett katonai vezető, illetve a Szabad Szíriai Hadsereg azt állította, hogy a hackerakció mögött a szíriai kormány áll.


Orosz bírálat

Mindeközben élesen bírálta Oroszország az ENSZ Közgyűlésének Szíriát elítélő és az országban politikai átmenetet sürgető határozatát.

A 193 tagállam közül 133 szavazott a Szaúd-Arábia és más arab országok által előterjesztett, nemzetközi jogilag nem kötelező érvényű indítvány mellett, amely „mély aggodalommal” szól az erőszak fokozódásáról Szíriában. A javaslatot 12 ország ellenezte, 31 pedig tartózkodott a voksoláskor. Az ENSZ-közgyűlési határozatoknak erkölcsi súlyuk van, amennyiben a tagállamok jelentős része támogatja őket.

Nem sokkal a péntek esti szavazást követően Oroszország ENSZ-nagykövete nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy a határozat a fegyveres ellenzék nyílt támogatását jelenti. Vitalij Csurkin a dokumentumot „rendkívül károsnak” nevezte.

Ez volt az enyhébb változat


A pénteken jóváhagyott közgyűlési határozat enyhébb megfogalmazású volt, mint eredeti változata. Kikerült belőle az a rész, amely Bassár el-Aszad szíriai elnök lemondását követelte, és az is, amely Szíria elleni szankciókra szólít fel. Bírálta ugyanakkor az ENSZ Biztonsági Tanácsát, amiért nem volt képes a közel-keleti országgal szembeni egységes fellépésre. Mindezt egyébként többszöri vétójával Oroszország és Kína akadályozta meg.

A határozat bírálta a szíriai hadsereget a nehézfegyverek, köztük tankok és helikopterek szaporodó használatáért, és azért, mert nem vonja vissza csapatait és nehézfegyvereit, ahogy azt Kofi Annan ENSZ-megbízott béketerve előirányozza. Követelte, hogy zárolják a damaszkuszi rendszer vegyi és biológiai fegyvereit.

Oroszország mellett dühösen reagált a határozatra Szíria ENSZ-nagykövete is. A diplomata közben arról is panaszkodott, hogy az elmúlt napokban ő és családja elsősorban az arab média részéről több halálos fenyegetést kapott.

Zarándokokat raboltak el

Fegyveres terroristák elhurcoltak 48 iráni zarándokot, akik busszal a repülőtérre tartottak – közölte a konzul az IRIB közszolgálati televízióval. Elmondta, hogy nincs semmiféle további információja sorsukról, a nagykövetség és a szíriai illetékesek intézkedtek az emberrablók felkutatása érdekében.

Irániak nagy számban keresik fel évente Szíriában Ali imám lányának, Zajnabnak a sírját, amely a síita zarándoklat egyik jelentős kegyhelye. A síiták Alit tekintik az első és egyetlen jogos kalifának, illetve az első imámnak. Tavaly decemberben és idén januárban több tucat iráni zarándokot és mérnököt raboltak el Szíriában, a többségüket azonban néhány hónappal később elengedték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.