Pontának az európai szocialisták vezetőihez intézett levelét pénteken közölte az Agerpres román hírügynökség. Victor Ponta egyben a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, a párt a liberálisokkal és a konzervatívokkal alkotja a kormányzó Szociálliberális Szövetséget (USL).
Romlott a nemzetközi megítélés
A dokumentumban a miniszterelnök emlékeztetett a Traian Basescu román államfő leváltásáról szóló népszavazásra, amely annak ellenére, hogy 7,4 millió állampolgár Basescu menesztése mellett voksolt, mégsem volt érvényes, mivel a részvétel nem érte el az ötven százalék plusz egy fős küszöböt. Ponta azt állapította meg, hogy Románia nemzetközi megítélését rontották azok a „részrehajló” tájékoztatások, amelyeket Basescu hívei továbbítottak külföldre.
Magyaráznák a bizonyítványt
Az államfő elleni baloldali „puccskísérlet” megbukott, nem lesz előre hozott elnökválasztás, Traian Basescu 2014-ig mindenképpen marad. Az államfőt nem tudták bűnbakká tenni, s várhatóan nem indul újabb felfüggesztési eljárás ellene, mivel egy megismételt referendumon hasonló eredmény születne – hangsúlyozta az MNO-nak adott nyilatkozatában Szász Alpár Zoltán.
A népszavazás és az azt övező politikai csaták a román közjogi berendezkedés problémáit mutatják, amit már hosszú ideje képtelenek orvosolni a parlamenti pártok. A Ponta–Basescu kötélhúzás azonban káros hatással van mind az ország gazdasági helyzetére, mind nemzetközi megítélésére.
A Velencei Bizottság korábbi közleménye szerint továbbra is nyomást gyakorolnak Romániában az alkotmánybíróságra, és a testület felszólította a román hatóságokat, pártokat, hogy a továbbiakban tartózkodjanak ettől.
A népszavazás kapcsán a belügyminisztériumra nehezedő „nyomásgyakorlás” miatt lemondott tisztségéről Ioan Rus belügyminiszter és Victor Paul Dobre közigazgatásért felelős miniszter. A bukaresti belügyminisztérium egyik államtitkára, Ioan Nicolae Cabulea ellen a román ügyészség bűnvádi eljárást indított hivatali visszaélés gyanújával.
Zuhanórepülésbe kezdett a kormányzó Szociálliberális Unió népszerűsége júliusban. A Traian Basescu elmozdítását kezdeményező alakulat öt százalékot veszített, míg a Demokrata-Liberális Párt, ha lassan is, de erősödik.
Ponta szerint az Európai Néppárt (EPP) által Basescunak nyújtott „feltétel nélküli” támogatás, valamint a román szocialisták „ügyetlen” kommunikációja miatt egyoldalú következtetéseket vontak le Romániáról, és az ő feladata, hogy a következő időszakban elmagyarázza az európai partnereknek, mi is történt valójában az országban. Ponta szerint ez a tisztázás időbe telik, ezért javasolja, hogy Bukarest helyett Brüsszelben szervezzék meg a szeptember 28–29-re tervezett kongresszust a szocialisták.
Rámutatott: a kongresszus helyszínének megváltoztatásával elkerülhetik az EPP részéről érkező „igazságtalan” támadásokat. Hozzáteszi: megérti a német Szociáldemokrata Párt (SPD) álláspontját, azt, hogy ne adjanak támadási felületet a médiának azzal, hogy a román fővárosban szervezik meg a kongresszust.
Az elszigetelődés jelei
Hannes Swoboda, az európai szocialisták frakcióvezetője a Mediafax hírügynökségnek megerősítette, hogy Ponta kérésére megváltoztatják a kongresszus helyszínét.
Cristian Preda, a román ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) első alelnöke pénteken felszólította az USL-t: mielőbb tegyen meg mindent annak érdekében, hogy megszűnjön Románia „nemzetközi elszigeteltsége”, amit szerinte az USL által kezdeményezett népszavazás okozott. Preda szerint a szocialista kongresszus helyszínének megváltoztatása mellett a nemzetközi elszigetelődés jele az is, hogy eredeti programjukkal ellentétben sem Laurent Fabius francia külügyminiszter, sem Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő nem vesz részt a román diplomaták éves összejövetelén, amelyre szeptember első napjaiban kerül sor.