A szigetvita miatt elmarad a kínai-japán ünnepség

A két ország közötti feszültség miatt a kínai kormány le fogja mondani a kínai–japán kapcsolatok normalizálásának 40. évfordulójára tervezett ünnepséget.

2012. 09. 23. 11:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepi megemlékezést szeptember 27-én akarták megrendezni, ám „a kínai fél arról tájékoztatta vasárnap a japán felet, hogy le akarja mondani az ünnepséget” – írta a hírügynökség jól tájékozott forrásokra hivatkozva. Ugyanakkor Dang Csia-hszüan egykori külügyminiszter kész találkozni egy japán küldöttséggel, amennyiben a kétoldalú viszony érdekében munkálkodó japán körök úgy határoznak, hogy delegációt küldenek Pekingbe – tette hozzá a Jiji Press. A félhivatalos Kyodo japán hírügynökség a megemlékezés lemondását megtorlásnak minősítette azért, mert Tokió a hónap elején megvásárolta a Szenkaku-szigetcsoport (kínai nevén Diaojü/Tiaoyu) három tagját egy magánszemélytől, amit Peking a kínai szuverenitást sértő lépésnek minősített.

Pingpong-diplomácia

A két kelet-ázsiai ország 1972 őszén vette föl egymással a diplomáciai kapcsolatokat. A lépés előzményeként Richard Nixon amerikai elnök 1972 februárjában – a kínai–amerikai „pingpong-diplomácia” nyomán – Pekingbe látogatott. Ennek során Mao Ce-tung kínai vezetővel megállapodott arról, hogy az Egyesült Államok és a Kínai Népköztársaság diplomáciai viszonyt létesít egymással, és Washington Tajvan helyett a pekingi kormányt ismeri el a kínai nép törvényes képviselőjének. Ez a lépés nyitotta meg az utat Peking és az Egyesült Államok legfőbb ázsiai szövetségesének számító Tokió közötti kapcsolatok normalizálása előtt.

Tüntetések

A Kelet-kínai-tengeren lévő lakatlan szigetcsoport hovatartozása miatt az utóbbi hónapokban feszültté vált Japán és Kína viszonya. A feszültséget tovább élezte a Szenkaku-szigetek egy részének japán állami tulajdonba kerülése. Csütörtökön tíz újabb kínai kutatóhajó jelent meg a vitatott hovatartozású kelet-kínai-tengeri szigetek közelében, miközben Pekingben a hatóságok a szigetvita miatt kitört Japán-ellenes tüntetések beszüntetésére szólították fel a lakosságot. Noda Josihiko japán miniszterelnök egy tévényilatkozatában azt mondta, fontolóra veszi, hogy különmegbízottat küldjön Pekingbe a két ország közti kapcsolat helyreállítása érdekében. Kínában a japán államosítás hírére országszerte Japán-ellenes tüntetések törtek ki, amelyek több ízben erőszakba torkolltak a szigetország állampolgáraival és cégeivel szemben. A demonstrációk miatt a legtöbb japán tulajdonú gyár és bolt időlegesen bezárt Kínában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.