Bezárják az amerikai képviseleteket az iszlámellenes film miatt

Bezárta minden indonéziai diplomáciai képviseletét pénteken az Egyesült Államok, újabb tüntetésekre számítva.

PR
2012. 09. 21. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Indonéziában zárva van a jakartai nagykövetség, a surabayai, medani és bali konzulátus, valamint a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségéhez (ASEAN) rendelt amerikai misszió. A nagykövetség épülete előtt vízágyúkat állítottak fel, és szögesdróttekercseket gördítettek ki, így készülve az iszlámellenes film miatti tiltakozó akciókra.

A követség arra figyelmeztetett honlapján, hogy a demonstrációk célpontjai lehetnek amerikai üzletek is, elsősorban a gyorséttermek. A pénteki nagyimákat gyakran követik tiltakozó akciók a világ legnépesebb muzulmán országában. Hétfőn is volt tüntetés az amerikai nagykövetség előtt, és az erőszakba torkollott: kövekkel és Molotov-koktélokkal dobálták meg az épületet, amerikai zászlókat és autógumikat gyújtottak fel.

Pakisztán készül

Pakisztán kikapcsolta a mobiltávközlési hálózatokat pénteken a nagyobb városokban, hogy megakadályozza robbanószerkezetek mobiltelefonnal való működésbe hozását. Ezen a napon számos tüntetés várható az országban az Egyesült Államokban készült iszlámellenes film miatt.

 

Az iráni elnök a Nyugatot támadta az Egyesült Államokban készült iszlámellenes film és egy francia hetilap Mohamed prófétát gúnyoló karikatúráinak közlése miatt.

Mahmúd Ahmadinezsád pénteken egy teheráni katonai felvonuláson azt mondta, hogy a Nyugat a szólásszabadságra hivatkozva engedi a próféta sértegetését. Szerinte ez kettős mércéről árulkodik, ami „nyilvánvalóan félrevezetés”.

A belügyminisztérium közlése szerint a szolgáltatást legalább 15 városban blokkolták, például Karacsiban, Lahorban és Iszlámábádban. A telefonok helyi idő szerint 18 óra után ismét használhatók. A kormány a pénteki napot nemzeti ünnepnek nyilvánította, és bátorította az embereket, hogy vegyenek részt a Mohamed prófétát gyalázó film elleni békés tiltakozásokon.

Tüntetéshullám az iszlámellenes film miatt

A Fehér Ház terrorcselekménynek minősítette a bengázi amerikai konzulátus ellen elkövetett fegyveres akciót. Az amerikai kormány vizsgálóbizottságot állít fel. A Mohamed prófétát gyalázó, iszlámellenes film miatt az arab világban kialakult tüntetéshullám múlt hét kedden este a líbiai Bengáziban kezdődött, ahol iszlám szélsőségesek intéztek támadást az amerikai konzulátus ellen. A bengázi támadásban Chris Stevens amerikai nagykövet és három másik amerikai hivatalos személy életét vesztette. A tiltakozó akciók halálos áldozatainak száma már eléri a harmincat.

Az arab világ forrongása Európát is elérte. Vasárnap Koppenhágában és Antwerpenben is erőszakos tüntetések voltak a film miatt. A Párizsba tervezett újabb tüntetés megtartását a francia kormány nem engedélyezi.

A német külügyminiszter szerint nem szabad tovább szítani a muzulmánok felháborodását az iszlámellenes film kapcsán. Egy német lap mégis iszlám témájú karikatúrát tervez címlapjára. Izraelben vizsgálják a film betiltását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.