Amano Jukija, a NAÜ vezére pénteken kijelentette: „Remélem, hogy Irán világosan érti az üzenetet, és velünk együtt foglalkozni fog a gondok lényegével. Ez a mi célunk.” Az AFP-nek adott interjúban hozzátette, hogy nem „a párbeszédért folytatott párbeszéd” a cél, s ő nem akar „felesleges köröket futni” az Iránnal folytatott tárgyalásokon, hanem konkrét eredményeket vár.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreinek késedelem nélküli beengedésére szólította fel Iránt a szervezet főigazgatója korábban Bécsben.
Barack Obama amerikai elnök kedden egyórás megbeszélést folytatott telefonon Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel. Szó esett köztük arról a fenyegetésről, amelyet az iráni nukleáris program jelent.
Az izraeli kormányfő korábban felszólította a nemzetközi közösséget, hogy húzzon egy „egyértelmű vörös vonalat”, amelyet az atomprogramot fejlesztő Irán nem léphet át.
Benjámin Netanjahu szerint emellett Washingtonnak egyébként sincs erkölcsi alapja arra, hogy megakadályozza Izraelt az iráni atomprogram elleni akciójában, ugyanis nem lépett fel elég keményen Teheránnal szemben.
Egy Iránra mért izraeli csapás visszaütne Izraelre – mondta hétfőn Laurent Fabius francia külügyminiszter, és a szankciók szigorítását irányozta elő, hogy Irán ne juthasson atomfegyverhez.
Irán ügyében már az izraeli kormány is megosztott.
A NAÜ kormányzótanácsa Iránt bíráló határozatot fogadott el csütörtökön. A 35 ország képviselőiből álló testület „komoly aggodalmának” ad hangot amiatt, hogy Irán az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatai ellenére tovább folytatja az urándúsítást. Amano Jukija, a NAÜ főigazgatója szerint Irán együttműködése hiányában nem állapítható meg egyértelműen, hogy nukleáris programjának nincs katonai vetülete. Nyugati országok feltételezése szerint Irán titokban katonai jellegű nukleáris programot folytat. Irán ezt tagadja, állítása szerint a nukleáris program áramtermelésre és orvosi kutatások céljára szolgál.
A nagyhatalmak – a NAÜ-határozat szerzői – azt szeretnék, ha Teherán megállapodna a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel az iráni nukleáris létesítmények ellenőrzéséről. Amano az interjúban felhívta a figyelmet arra, hogy a NAÜ képviselői számos alkalommal találkoztak már az iráni illetékesekkel, de mindeddig nem sikerült nyélbe ütni a megállapodást. A NAÜ főigazgatója azonban nem veszítette el a reményt, és abban bizakodik, hogy sikerül tető alá hozni a megállapodást Teheránnal.