A SANA hivatalos szíriai hírügynökség hétfőre virradóra jelentette, hogy előző nap este a kormányerők elől hátráló „terrorista bandák és zsoldosok” több mint egy tonna robbanóanyagot helyeztek el egy kisbuszban, és felrobbantották a járművet Aleppó egyik sűrűn lakott negyedében.
A helyszíni tévéfelvételekből ítélve a detonáció hatalmas pusztítást okozott, vér borítja a környéket, és nagy erőkkel folynak a mentési munkálatok. Kórházi források nem zárják ki, hogy emelkedni fog a halálos áldozatok száma, egyrészt, mert sok sérültnek válságos az állapota, másrészt sokan lehetnek még az összedőlt épületek romjai alatt. Helyi lakosok szerint a felrobbantott épületekben kormánykatonák voltak elszállásolva.
Külföldről érkeznek a felkelők?
Jacques Beres, az Orvosok Határok Nélkül elnevezésű humanitárius szervezet társalapítója illegálisan dolgozott egy aleppói kórházban, és elmondta, hogy korábbi homszi és idlibi látogatásaitól eltérően, most páciensei 60 százaléka felkelő volt, és legalább a felük külföldről érkezett. „Ezt tényleg furcsa látni. Egyértelműen leszögezik, hogy nem érdekli őket Bassár el-Aszad bukása, hanem már arról gondolkodnak, miként ragadják magukhoz a hatalmat utána, és hozzanak létre egy sarián alapuló iszlám államot” – számolt be az orvos.
A külföldiek között fiatal franciák is vannak, akik elmondták, hogy mennyire inspirálta őket Mohammed Merah, a toulouse-i iszlamista fegyveres, aki az al-Kaida nevében márciusban lemészárolt hét embert, köztük zsidó gyerekeket. Aszad mindig is azt mondta, hogy a rendszere ellen 17 hónapja tartó felkelés jórészt „külföldről támogatott terroristák” műve és arra hivatkozik, hogy katonasága a stabilitást akarja helyreállítani. Beres korábbi – márciusi és májusi – látogatásai idején még elutasította azt az állítást, hogy a felkelők többsége iszlamista lenne, de most – mondja – a helyzet újraértékelésére kényszerül.
Terítéken Szíria
A szíriai helyzet lesz a fő témája az ENSZ égisze alatt működő Emberi Jogi Tanács 21. ülésszakának, amely hétfőn kezdődik Genfben. A nemzetközi diplomácia számos képviselője lesz jelen, köztük Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. Eközben folytatja diplomáciai erőfeszítéseit Lahdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga új szíriai különmegbízottja, aki vasárnap Kairóba érkezett. A veterán algériai diplomata szíriai tényfeltáró látogatást tervez, majd – az iráni külügyminisztérium bejelentése szerint – a közeli jövőben Teheránba várják őt.
Kiirtjuk az alavitákat és a keresztényeket!
Az alaviták az iszlám legliberálisabb irányzatát képviselik. Hisznek a lélekvándorlásban és a megtestesülésben, ez már sok muszlim hittudós szerint az iszlám határain kívül esik. Napjainkban az alavita közösségek nagyrészt beolvadtak a környezetükben lévő többségi irányzatokba, ám Szíriában a kormányzat alavita kötődésű.
A szunniták az iszlám vallás legnagyobb és legszélsőségesebb ágát képezik: a muszlimok mintegy 90 százaléka a követői közé tartozik. Szíriában a lázadók „Kiirtjuk az alavitákat és a keresztényeket!” jelszóval indultak harcba Bassár el-Aszad ellen.
A szíriai keresztények a világ egyik legősibb Krisztus-követő közössége, akik a felkelés kezdete óta elhatárolódnak a lázadóktól és kötődnek a sokkal toleránsabb alavita kormányzathoz. Ezért váltak a lázadó szunniták célpontjává.
Holttesteket dobálnak le a háztetőről
Közben a világhálón újabb amatőr videofelvételek jelentek meg, amelyeken feltételezhetően szíriai lázadók kegyetlenkednek. A YouTube videomegosztó portálra feltöltött három felvételből az egyiken holttesteket dobálnak le egy épület tetejéről, egy másikon elvágják egy ember torkát. A felvételeket feltehetően Aleppó környékén készítették, de nem lehet tudni, mikor. Az egyik videón az úttesten heverő holttestek látszanak, miközben egy csoport azt kiáltozza, hogy „Allahu akbar” (Allah a legnagyobb). A képeken látszik, amint három másik holttestet dobnak le egy tetőről a többi közé. A felvételen hallatszik, hogy a halottakat a Sabíha (kormánypárti civil ruhás félkatonai egységek) fegyvereseiként emlegetik.
Nem az első
Nem ez az első eset, hogy videó került fel az internetre a felkelők kegyetlenkedéseiről. Egy augusztus elején felkerült felvételen az látszik, ahogy kivégezték Bassár el-Aszad több hívét az ostromlott Aleppó városában.
Van rá bizonyíték
A foglyul ejtett katonák megkínzásával kapcsolatban az emberi jogi szervezetek – így az Amnesty International is – úgy vélik, hogy számos jogsértést követnek el a felkelők. „Elfognak embereket, láttunk bizonyítékokat, miként verik össze őket ( ) és egyes esetekben végeznek is velük” – mondta korábban Donatella Rovera, a szervezet képviselője, aki hosszabb időt töltött kiküldetésben Szíriában.
A fegyveres lázadók több alkalommal vádolták már meg a kormányerőket azzal, hogy ők felelősek az öldöklésért. A közel-keleti országban készült videofelvételek azonban ennek az ellenkezőjét bizonyítják. A folyamatos vádaskodás itt is visszatérő dolog, hiszen a húlai mészárlás kapcsán is a kormányerőket vádolták, később azonban az ENSZ is megállapította, hogy feltehetően ellenzéki milicisták követték el a gyilkosságokat.
Emberek a lövedék útjában
A The Sunday Times korábban arról adott hírt, hogy Aleppó sűrűn lakott negyedeiben kialakított hadállásaiknál a szíriai felkelők pajzsként használják a civil lakosságot. A civilek mellett a Sabíha milícia falhoz térdepeltetett, legéppuskázott tagjairól is érkeztek beszámolók. Nagy megbotránkozást keltett, ahogy a Sabíha helyi vezetőjét fiával és három másik rokonával együtt kivégezték, és erről filmfelvételt is készítettek.
Keresztényeket mészároltak le
Augusztus 7-én az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja azt közölte: a kormány ellen harcoló erők lemészároltak 16 embert Homsz környékén egy vendégházban, amely egy elektromos társaság alkalmazottainak családtagjai számára volt fenntartva. Az áldozatok között alaviták, keresztények és szunniták egyaránt voltak. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint a szíriai helyzet már az emberiesség elleni bűntett fogalma felé közelít.