Megindultak az amerikai rombolók

Két rombolót vezényelt a líbiai partok közelébe az Egyesült Államok haditengerészete, miután az amerikai nagykövet életét vesztette Bengáziban.

LM
2012. 09. 13. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két rombolót „csak elővigyázatossági okokból” küldik a közel-keleti ország partjainak közelébe – jelentette ki helyi idő szerdán egy névtelenül nyilatkozó, vezető beosztású amerikai hivatalos személy. A Laboon és a McFaul hadihajó Tomahawk típusú „szárnyas rakétákkal” (manőverező repülőgépekkel) is fel van szerelve, és a CNN értesülése szerint a támadást elkövető dzsihádisták rejtekhelyének felderítéséhez drónokat is bevetnek majd. Líbiába egyúttal 50 tengerészgyalogos érkezett az ott dolgozó amerikaiak védelmére.

Hat rendőr és tucatnyi tüntető sebesült meg csütörtökre virradóra az Egyesült Államok kairói nagykövetsége előtt kirobbant zavargásokban. A biztonsági erők megakadályozták, hogy a tüntetők áttörjék a diplomáciai képviseletet védő kordont. A hatóságok figyelmeztető lövéseket adtak le, és könnygázt vetettek be, ezáltal sikerült a tüntetőket kiszorítani a külképviselet közvetlen közeléből a szomszédos utcákba. Az összecsapásokban hat rendőr és tucatnyi tüntető sebesült meg.

A tiltakozó megmozdulások az előző napon kezdődtek az Egyesült Államokban készült Innocence of Muslims című film miatt, amely állítólag Mohamed prófétát gyalázza. Mint ismert, a legtragikusabb esemény színhelye a líbiai Bengázi volt. Ugyancsak kedden tiltakozó megmozdulások kezdődtek a tuniszi és a kairói amerikai nagykövetség előtt is. Ez utóbbi helyen iszlám szélsőségesek letépték az amerikai zászlót az épület faláról és elégették.

Az amerikai külügyminisztérium tájékoztatása szerint a Bengáziban működő konzulátus dolgozóit chartergépekkel Tripoliba szállították át, ahonnan Németországba vezet tovább az útjuk. Köztük vannak a kelet-líbiai városban végrehajtott támadás amerikai sebesültjei, akiknek száma egyes hivatalos források szerint három, mások szerint négy-öt lehet.

Megerősítik a védelmet

A Tripoliban működő amerikai nagykövetség létszámát a minimálisra csökkentették. Barack Obama elnök szerdán elrendelte az összes amerikai külképviselet védelmének megerősítését. A külügyminisztérium figyelmeztette az amerikai állampolgárokat, hogy ne utazzanak Líbiába, mert további támadások nem zárhatók ki.

Az amerikai kormány szerdán vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy tényleg egy iszlámellenes film miatt indítottak-e „spontán” rajtaütést Bengáziban, vagy az valójában egy, a 2001. szeptember 11-i terrortámadások évfordulójára időzített terrortámadás volt. Amerikai terrorelhárítási szakértők szerint az akció túlságosan jól koordinált és szakszerű volt ahhoz, hogy spontán reakció eredménye legyen.

Az al-Kaida áll a háttérben?

A CNN úgy értesült, hogy a nagykövet meggyilkolásának fő gyanúsítottja egy, az al-Kaidához közel álló csoport, az úgynevezett Omar Abdul Rahman Brigádok, amely korábban pokolgépet robbantott a bengázi amerikai konzulátus mellett. A szervezet neve először májusban bukkant fel a Nemzetközi Vöröskereszt bengázi irodája ellen elkövetett rajtaütés után.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint a bengázi konzulátus elleni támadást megelőzően terroristák korábban öt amerikai nagykövetet gyilkoltak meg. Legutóbb 1979-ben Adolph Dubs fizetett az életével, miután Afganisztánban elrabolták. John Gordon Meint 1968-ban Guatemalában, Cleo A. Noelt 1973-ban Szudánban, Rodger P. Daviest 1974-ben Cipruson, Francis E. Meloyt pedig 1976-ban Libanonban gyilkolták meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.