Tiltakoznak, terrorral fenyegetnek az örmények

Magyarország kijevi, szófiai nagykövetsége előtt is tüntettek kisebb csoportok kedden Ramil Safarov Magyarország általi kiadása, illetve azerbajdzsáni szabadlábra helyezése ellen.

tt
2012. 09. 04. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Panarmenian.net örmény hírportál keddi híradása szerint a kijevi nagykövetség előtti megmozduláson társadalmi szervezetek tagjai, emberi jogi aktivisták és az örmény diaszpóra képviselői vettek részt. A tüntetők átadták a nagykövetségnek tiltakozó felhívásukat.

Szégyenteljesnek nevezték

A szófiai magyar nagykövetség elé a bulgáriai örmény közösség tagjai vonultak tiltakozni. Átadták a magyar diplomáciai képviseletnek levelüket, amelyben „szégyenteljesnek” nevezték a magyar hatóságoknak azt a lépését, hogy – mint fogalmaztak – hárommilliárd eurós alkut kötöttek Azerbajdzsánnal.

Bocsánatkérést követeltek

Nem lehet dicsőíteni egy olyan gyilkosságot, mint amilyet Ramil Safarov követett el – jelentette ki keddi nyilatkozatában Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára. A strasbourgi székhelyű páneurópai szervezet magas rangú tisztségviselője az armenpress.am örmény hírportál szerint kifejtette: nem lehet dicsőségként kezelni egy gyilkosságot. Emlékeztetett: Safarovot Magyarországon életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték emberölésért, augusztus 31-én Azerbajdzsánba szállították, ott pedig azonnal kegyelemben részesült. „Nem akarom kommentálni a törvényi procedúrát, de elfogadhatatlannak tartom, hogy egy elítélt gyilkost hősként fogadjanak” – mondta a főtitkár. Elutasította egy olyan világnak a perspektíváját, amelyben semmibe veszik az emberi méltóságot. Nem ezt az Európát kell megálmodnunk a jövő nemzedékei számára – mondta Jagland, hitet téve az élet tisztelete mellett.

Az oslói magyar nagykövetség előtt is tüntettek a Panarmenian.net jelentése szerint még hétfőn. A résztvevők azt követelték, hogy a magyar kormány kérjen bocsánatot a gyilkos átadása miatt. Az említett forrás szerint Jeszenszky Géza nagykövet a tüntetők két küldöttét fogadta, akikkel megvitatta a kialakult helyzetet.

A hírportál a norvégiai örmény kulturális egyesületre hivatkozva azt írta, hogy a diplomata Magyarország támogatásáról biztosította az örmény népet, és elmondta: a magyar kormány csalódott Azerbajdzsán eljárása miatt.

Örmény fenyegetést kapott Azerbajdzsán budapesti nagykövetsége

Gyilkosságokkal, azeriek tömeges kivégzésével fenyegető üzenetet kapott kedden Azerbajdzsán budapesti nagykövetsége a Titkos Örmény Hadsereg Örményország Felszabadítására (ASALA) nevű örmény terrorszervezettől – jelentették azeri hírportálok, köztük a Trend.az.

Az „azeri és török gyilkosoknak” címzett üzenet szerint „tévednek, akik azt hiszik, hogy a gyilkos Ramil Safarov szabadon bocsátásával győzelmet arattak az örmények fölött”. A továbbiakban a levélírók felidézik az örményeket ért török támadásokat, az örmény népirtást (ezt a törökök tagadják), amely máig él az örmények emlékezetében, bosszút ígérnek, és azt, hogy „tovább növelik az azeri katonák holttesteinek számát Karabah határán”.

„A közeljövőben valamennyi azerbajdzsáni diplomáciai képviselet munkatársaival olyan módszerrel fogunk végezni, amilyet eddig nem alkalmaztunk” – írták a fenyegetés szerzői. Üzenetük végén felsorolták a budapesti nagykövetség hét alkalmazottját, mindegyikük neve mögé odatéve, hogy „büntetésed halál”.

Az ASALA az 1970-es években 43 török diplomata ellen hajtott végre gyilkos merényletet.

Az MTI megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata kedden azt közölte, hogy a rendőrség „a szükséges mértékben és létszámmal” látja el Azerbajdzsán budapesti nagykövetségének védelmét.

Azerbajdzsánnak kell elszámolnia a világ és Magyarország felé is

Magyarország elkötelezett a magyar–örmény barátság mellett – szögezte le a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden a Duna TV Közbeszéd című műsorában. Németh Zsolt elismerte, hogy az azeriek megtévesztették Magyarországot az azeri bűnöző kiadatása ügyében.

Az államtitkár kifejtette: ebben az esetben is ugyanazt az eljárást folytatták le, amellyel évente megközelítőleg 12 embert adnak ki, hogy szülőföldjükön tölthessék le a büntetésüket. A magyar kormány nem számolt azzal, hogy Azerbajdzsán meg fogja szegni az ígéretét – szögezte le az államtitkár, aki szerint egy baráti gesztust egy nagyon barátságtalan lépéssel viszonzott Azerbajdzsán.

Hozzátette: már az Európai Unió is egyértelmű jelét adta, hogy Magyarország jóhiszeműségét nem kérdőjelezi meg az ügyben, és bízik abban, hogy az amerikaiak és az oroszok is meg fogják ezt érteni. Azerbajdzsánnak kell elszámolnia a világ és Magyarország felé is – mondta Németh Zsolt.

Kiadatás

Magyarország pénteken adta ki Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa meggyilkolása miatt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Safarovot, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek, őrnaggyá léptettek elő, új lakást adtak neki, és visszamenőleg kifizették a bérét. Szerzs Szargszján örmény elnök még aznap Jerevánban bejelentette, hogy országa megszakítja a diplomáciai és minden egyéb hivatalos kapcsolatát Magyarországgal. Csak Magyarország hozzájárulásával adhatott volna kegyelmet Ramil Safarovnak Azerbajdzsán – mondta el a HírTV-nek Gellér Balázs jogász.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.