A „tankkommunizmus” győzött ’56-ban

Örökre nem lehet elnyomni egy népet – emelte ki az 1956-os magyar forradalom és az 1989-es rendszerváltás tanulságaként az osztrák parlament alelnöke.

BL
2012. 10. 29. 21:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Osztrák Néppárt (ÖVP) képviselője úgy fogalmazott, hogy 1956-ban a szovjet csapatok leverték a magyar felkelést, és „a tankkommunizmus” győzött. Amikor később 1989-ben a magyar nép szabadság-, egyben béketörekvésétől vezérelve végrehajtotta a rendszerváltást, annak európai jelentősége is volt – emelte ki. „Tanulságként levonható: egy népet el lehet nyomni egy időre, de örökre nem” – fogalmazott a konzervatív politikus. 1956 jelentős építőkő volt az Európai békeprojektben is – mondta. Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy – mint fogalmazott – egyes belpolitikai döntések, kihívások az európai unió országaiban alkalmasak arra, hogy ennek központi értékét háttérbe szorítsák.

Az egész térség szabadságáért harcolt Magyarország

Magyarország 1956-ban nemcsak a saját szabadságáért harcolt, hanem a térség minden elnyomott népének a szabadságáért is – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Vince nagykövet. Megemlékezett arról, hogy a forradalom alatt Ausztria felszólította a szovjeteket, hogy „vessenek véget a harci cselekményeknek és a vérontásnak”. Köszönetet mondott Ausztriának a forradalom leverése után a területére menekülők befogadásáért, a szolidaritásért és barátságért.

A bécsi nagykövetség, valamint az ENSZ-hez és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez (EBESZ) delegált képviseletek ünnepi fogadásán több száz meghívott vendég vett részt a nemzetközi diplomáciai testületek és a Bécsben élő magyarok köreiből.

Az MNO 1956-ról

Az MNO cikksorozatban emlékezett meg az 56 évvel ezelőtti forradalomról és szabadságharcról. Többek között írtunk az események határon túli vonatkozásáról, valamint arról, hogy a Nemzeti Könyvár sorozatának hetedik köteteként jelent meg az Október 23. című antológia. A magyar alkotók mellett Európa íróit és költőit is lenyűgözte a magyar forradalmárok bátorsága, de azt sem hagyták szó nélkül, hogy Magyarországot a nyugati politika cserbenhagyta.

Beszámoltunk arról, hogy emlékjegyek kibocsátásával tiszteleg a 1956-os forradalom hősei előtt a Híd Numizmatikai Egyesület. A közhasznú szervezet Mindszenty József bíboros és Mansfeld Péter arcképével ellátott emlékjegyeket bocsát ki, az ebből befolyt összeget pedig az egyesület oktatási programjának fejlesztésére fordítja.

A hit, a magántulajdon védelme és a nemzeti függetlenség eszméje szinte mindenhol megjelent vidéken az 1956-os forradalom napjaiban. Galambos István történész doktorandusszal, a Történelmi Ismeretterjesztő Társulat Egyesület tagjával idéztük fel az 56 évvel ezelőtti eseményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.