A diadalívet 1922-ben emelték az első világháború emlékére, amelyet Románia – átállását követően – a győztes oldalon, a románok által is lakott területek nagy részét egyesítve fejezett be. A diadalív belső ívére tizenkét településnevet véstek fel, ezek között szerepelt Budapest is, a román hadsereg 1919-es, a Magyar Tanácsköztársaság hadserege elleni győztes hadjáratának emlékét idézve fel.
Az ismeretlen körülmények között bevakolt Budapest felirat visszahelyezésére az Adevarul című napilap indított sajtókampányt október elején.
Magyar–román viszony
Magyarország és Románia folytatja a partnerségi együttműködését, és tovább is akarják fejleszteni – mondta korábban Martonyi János a Titus Corlateannal folytatott tárgyalás után. Magyarország számíthat Romániára, és Románia is azt reméli, hogy továbbra is számíthat Magyarországra – mondta Bogdan Aurescu külügyi államtitkár a Hotnews.ro közéleti portálon megjelent interjújában, Németh Zsolt előző napi nyilatkozatára reagálva. A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a román külügyminiszter budapesti látogatásáról szólva a Népszabadságnak adott interjúban kifejtette: Magyarország szeretné világosan látni, hogy számíthat-e a román kormányra, készen áll-e Bukarest az elmúlt években felépített kapcsolatrendszer fejlesztésére, továbbá arra, hogy „a térségbeli szolidaritás talaján” maradjon.
Konfliktusok Romániával
Az utóbbi időben több konfliktusos helyzet is kialakult Románia és hazánk között, mint például a Nyirő-ügy és a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karának ügye. A Székely Mikó Kollégium miatt is komoly viták alakultak ki. Tudjon meg többet a romániai helyzetről!