Láthatóan elemében érezte magát az orosz elnök, amikor a sok gazdasági kérdés után az egyik nyugati szakértő szóba hozta a világsajtóban nem a botrányos provokációiról, hanem két tagjának elítéléséről elhíresült punkcsapat ügyét. Putyin először csak annyit jegyzett meg a kérdésre válaszolva, hogy mindez nem rá, hanem az igazságszolgáltatásra tartozik, s a két hölgy dolgozna vagy éppen otthon ülne most is, ha nem sértik meg a törvényt. Csakhogy ők nem erre, hanem hírnévre vártak, s addig provokálták a közvéleményt, amíg elérték a céljukat.
Felszólították a zsidókat és a vendégmunkásokat a távozásra
Az elnök felemelve a hangját emlékeztetett minden jogvédőt arra, hogy magukra irányítandó a figyelmet – a zsidókat és a vendégmunkásokat távozásra szólítva – ez a csapat rakott ki szalmabábukat egy bevásárlóközpont tetejére. S a Pussy Riot tagjai voltak azok, akik egy múzeumban ugyanebből a célból csoportosan közösültek, egyikük kilenc hónapos terhesen, majd mindezt egy közösségi portálon tárták a világ elé.
„Ez tetszik Önnek?! Lehet, hogy Ön értékeli, ha valakik megpróbálják aláásni egy ország erkölcsi alapjait, mi azonban nem” – fordult belemelegedve a kérdezőhöz az orosz elnök, egyúttal arra hívva fel a figyelmét, hogy inkább A muzulmánok ártatlansága című film rendezőjének börtönbe zárásával foglalkozzon. „Sam Bacile sorsáról senki nem tud semmit, de nem ez, hanem a pravoszláv hívők érzelmeit megsértő punkok érdeklik a háborgó lelkű nyugati demokratákat. Őt védje, ne a Pussy Riotot! Ez kettős mérce!” – háborodott fel Putyin, aláhúzva, hogy van egy határ, amit Oroszország nem enged átlépni a jövőben sem.
Beszámolóink a Valdaj Klub üléseiről:
– Moszkva Obamáért szorít
– Elhúzódik az eurózóna válsága
– Szabadul-e Oroszország az olaj fogságából?
Nem azt jelenti, hogy mindent szabad
Hasonló felvetésre jegyezte meg, hogy a szabadság nem jelenti azt, hogy mindent szabad. „Sajnos – tette hozzá – az orosz társadalom az elmúlt két évtizedben nagymértékben lumpenizálódott, debilizálódott, s ezen már csak a vasszigor segít.