A Sandy által eddig okozott halálesetek száma a karibi térségben elpusztult emberekkel és az egy kanadai halottal együtt elérte a 113-at. Egyedül New Yorkban 18-an vesztették életüket. Az áldozatok legfiatalabbika egy 8 éves kisfiú, akit Connecticutban egy ledőlő fa sebzett halálra.
A szerda is a károk elhárításáról szól majd
Barack Obama elnök szóvivője útján közölte, hogy az elmúlt két naphoz hasonlóan a szerdát is a viharkárok elhárításának irányítására fogja fordítani. Obama lemondta részvételét egy választási kampányrendezvényen, amelyet az egy hét múlva tartandó elnökválasztás kimenetele szempontjából döntő fontosságú „ingaállamban”, Ohióban tartanak.A New Jersey állambeli Moonachie-nál átszakadt a gát, ezért a hatóságok becslése szerint három településről összesen mintegy ezer embert kell kimenteni. A legnagyobb csapást New Jersey és New York államnak kellett elviselnie. Atlantic City térdig érő vízben áll. Manhattan nagy része sötétségbe borult, a városrész déli csücskét elárasztotta a tengervíz, amely a New York-i metró alagútjaiba is betört. A földalatti egyes szakaszait csak négy nap alatt tudják ismét járhatóvá tenni. A mostani a legsúlyosabb kár, amelyet 108 éves fennállása óta a metropolis metróhálózatának el kellett szenvednie.
Hatalmas viharról számolt be az mno.hu New Jersey-i Monmouth Junctionben élő olvasója is. Elmondása szerint sokfelé nincsen áram, a mobiltelefonokat az autóikban töltik fel az emberek, bár azokkal csak internetezni lehet, telefonálni nem. Hangsúlyozta: a hatóságok jól kezelik a Sandy hurrikán miatt kialakult válsághelyzetet, mindenkit folyamatosan tájékoztatnak a helyi médiában. „A tévében azt mondták: a New York-i metró teljesen víz alatt van, New Jersey-ben pedig egy hétig is eltarthat, amíg az áramot visszakapjuk” – fűzte hozzá.
Barack Obama amerikai elnök katasztrófa sújtotta területté nyilvánította kedden New York állam egy részét. A tengervíz áttört egy gátat a szomszédos New Jersey államban.
Elemzők szerint alaposan megbolygathatja az elnökválasztás menetét az Amerika keleti részén tomboló trópusi vihar.
Áram nélkül maradtak
Az éjszaka a New York-i Egyetem Langone Gyógyászati Központjában felmondta a szolgálatot a tartalék áramforrás, és az alagsort három méter magasan víz árasztotta el. Az intézményből 260 beteget kellett kimenekíteni, és az ápolók kézzel pumpálták a lélegeztető készülékeket. Kimenekítették a Long Island-i Kórház betegeit is.
A leszakadt villanyvezetékek több helyen tüzet okoztak. Bloomberg polgármester szerint a New York-i tűzoltóknak 23 nagyobb esethez kellett kiszállniuk. Queensben mintegy 50 lakás vált a lángok martalékává, igaz, még nem sikerült megállapítani, hogy ebben az esetben mi okozta a katasztrófát. A New York áramellátását biztosító Consolidated Edison egyik manhattani alállomásán éjjel robbanás történt.
A vihar miatt három nukleáris erőművet kellett leállítani: New Jerseyben a Hancocks Bridge-i és az Oyster Creek-i, New York államban pedig az Indian-Point-i létesítményt. A hivatalos tájékoztatás szerint sem a személyzetet, sem a lakosságot nem fenyegeti veszély.
Sandy nem gyengül
A még mindig hurrikánerejű ciklon távolról sem ült el: miközben a mintegy 1600 kilométer átmérőjű viharzónarendszer továbbvonult, Új-Angliát és a közép-nyugati államokat súlyos esőzések áztatják, a Nagy-tavak környékén Kanadából is erős szelet jeleztek, Virginiában és Nyugat-Virginiában 60 centiméternél is nagyobb hó esett.
Washingtonban, amelyet elkerült a vihar csapásiránya, kedden is állt a tömegközlekedés, a szövetségi hivatalok és az iskolák zárva tartottak. A vihar sújtotta régióban még nem indult újra a légi közlekedés. A Sandy miatt 15 ezer repülőjáratot töröltek.
A Gallup felfüggeszti a kutatásait
A közvélemény-kutató intézet kedden bejelentette, hogy a Sandy poszttrópusi ciklon miatt felfüggeszti az elnökjelöltek országos támogatottságának mérését, mert több „ingaállamban” gyakorlatilag lehetetlen elérni az embereket. A Gallup példáját több más, az amerikai lakosság választási szándékait szondázó intézet is követte.
A mindkét nagy párt által egyaránt meghódíthatónak vélt Pennsylvania, Virginia és New Hampshire államban a potenciális szavazók a vihar miatt immár napok óta elsősorban saját biztonságukkal vannak elfoglalva, és szakemberek szerint nem alakítható ki reális kép, ha őket figyelmen kívül hagyják.
Szerdán újraindul a kereskedés a Wall Streeten
A NYSE Euronext közleménye szerint szerdán a New York-i tőzsde, a New York Stock Exchange (NYSE) rendes üzemben kezdi meg a kereskedést, de szükség esetén átvált tisztán elektronikusra. A Nasdaq OMX által üzemeltetett Nasdaq elektronikus piacon szintén megindul a kereskedés. Elemzők szerint a kétnapos szünet után széles árfolyam-ingadozásokra lehet számítani a feltorlódott vételi és eladási ajánlatok miatt.
A mostani volt az első kétnapos üzemszünet az 1888. márciusi Nagy Fehér Hurrikán, illetve más néven a Nagy Hófúvás (Great Blizzard) óta, amikor egy métert is meghaladó hóréteg lepte el New York, New Jersey, Massachusetts és Connecticut államot. Az óránként 70 kilométeres szélben a hófúvás akkor 15 méter magas hótorlaszokat is emelt.
– Egyelőre nem ajánlják, hogy kimenjünk az utcára, mivel a nagyon sok magasfeszültségű vezetéket szakítottak le a kidőlő fák – mesélte el a Magyar Nemzet munkatársának Csikós Mariann, aki férjével Westchester megyében él, körülbelül 50 kilométerre New York várostól a Hudson folyó partján. Mint mondta, soha életében nem tapasztalt olyan félelmetes vihart, mint ami a térségen helyi idő szerint kedd hajnalban végigsöpört. – Egy szobában gyűltünk össze, és hallgattuk, ahogy este héttől a felerősödő szél egyre félelmetesebben ordít. Hosszú ideig teljes sötétség vett minket körül, és nagyon féltünk – idézte fel.
– A házunk körül a szél több tölgyfát is gyökerestül kicsavart. Egy, a szomszéd háza melletti, harmincéves tölgy pedig Mariannék otthonára dőlt rá tönkretéve a teraszukat és ledöntve a kéményt. A keletkezett károk becslésük szerint néhány ezer dollárra tehetőek. Az elektromos áramot valószínűleg csak egy hét múlva tudják helyreállítani a környéken. Mi nagyon alaposan felkészültünk Sandyre, de többen voltak, akik nem vették komolyan a hatóságok előzetes figyelmeztetését, mivel úgy gondolták, hogy nem lehet rosszabb, mint a tavalyi Irene hurrikán – tette hozzá.