Romney „izomból” biztosítaná a békét

A remény nem külpolitikai stratégia, a békét az erő demonstrálásán keresztül lehet biztosítani – jelentett ki a republikánusok elnökjelöltje.

WL
2012. 10. 08. 17:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az erős haderő első számú célja a háború megelőzése” – mondta Romney, hangsúlyozva, hogy elnökként megakadályozná Barack Obama elnök „mély és önkényes” csökkentéseit a katonai kiadások terén.

Az elnökjelölt kijelentette: a NATO erejének megőrzése érdekében fel fogja szólítani Amerika szövetségeseit, hogy teljesítsék vállalt kötelezettségeiket, mert a NATO 28 tagállama közül jelenleg mindössze három fordítja GDP-jének 2 százalékát védelmi kiadásokra. Romney az amerikai hadiflotta megerősítését – évi 15 hadihajó, köztük 3 tengeralattjáró megépítését –, valamint egy hatékony rakétavédelmi rendszer kiépítését ígérte. „És ebben a kérdésben nem lesz rugalmasság Vlagyimir Putyinnal” – mondta Romney, arra utalva, hogy Obama azt üzente az orosz elnöknek: ha újraválasztják, nagyobb mozgástere lesz kiegyezni a rakétavédelem ügyében.

 

Orosz árnyék, katonai támogatás Izraelnek

Romney szerint Amerikától elvárják, hogy vezető szerepet játsszon, beleértve Európát, „ahol Putyin Oroszországa hosszú árnyékot vet a fiatal demokráciákra”, és ahol a legrégebbi szövetségesek úgy érzik, hogy az Egyesült Államok eltávolodik tőlük, az ázsiai-csendes-óceáni térségben, ahol „Kína új keletű magabiztossága borzongást kelt a régióban” és Latin-Amerikában, amelynek országai „ellen akarnak állni Hugo Chavez és a Castro-fivérek bukott ideológiájának”.

„Tudom, hogy az elnök egy biztonságosabb, szabadabb és virágzóbb Közel-Keletet akar, amely szövetségben áll az Egyesült Államokkal. Osztom ezt a reményt. De a remény nem stratégia” – mondta Romney. „Nem támogathatjuk a barátainkat és győzhetjük le ellenségeinket a Közel-Keleten, ha a szavainkat nem támasztják alá tettek, amikor a védelmi kiadásainkat önkényesen és mélyen visszavágják, amikor nincs kereskedelmi programunk, amiről beszélhetnénk és amikor a stratégiánkat nem partnerségként, hanem passzivitásként fogják fel” – húzta alá a republikánus elnökjelölt. „Ideje, hogy megváltoztassuk menetirányunkat a Közel-Keleten” – hangsúlyozta.

Kilátásba helyezte, hogy elnökként figyelmeztetni fogja Irán vezetőit: az Egyesült Államok a barátaival és szövetségeseivel meg fogja akadályozni, hogy megszerezzék a nukleáris fegyverek előállításnak képességét. Új szankciók bevezetését és a jelenlegi büntetőintézkedések szigorítását ígérte. Bejelentette, hogy helyre akarja állítani az amerikai repülőgéphordozó-csoportok jelenlétét a Földközi-tenger keleti medencéjében és a Perzsa-öböl térségében, valamint növelni fogja Izrael katonai támogatását és a két ország együttműködését ezen a téren.

Demokráciáért segélyt

Romney a szabad kereskedelem védelmét és helyreállítását stratégiája „kritikus elemeként” jellemezte, és Obama szemére vetette, hogy a kormányzása alatt egyetlen szabadkereskedelmi egyezményt sem írt alá.

„Támogatni fogom az egész Közel-Keleten barátainkat, akik osztják értékeinket, de segítségre van szükségük abban, hogy megvédjék magukat és szuverenitásukat a közös ellenségeinkkel szemben” – mondta Romney.
Megígérte, hogy Líbiában támogatnia fogja egy mindenkit képviselő, tartós kormány létrehozását és a bengázi támadás elkövetőinek üldözését.

Egyiptommal kapcsolatban kilátásba helyezte, hogy latba veti Amerika befolyását – beleértve azt is, hogy egyértelmű feltételekhez köti a segélyezést – annak érdekében, hogy a kormány az összes egyiptomit képviselje, kiépítse a demokratikus intézményrendszert és hogy tartsa magát az Izraellel megkötött békeszerződéshez. Mint mondta, rá akarja beszélni Amerika barátait és szövetségeseit, hogy hasonló feltételekhez kössék a segélyezést. Romney a külföldi támogatásokat általánosságban is a demokratikus értékek tiszteletben tartásához akarja kötni.

Szíriában az elnökjelölt meg akarja találni azokat a partnereket, akik osztják az amerikai értékeket, és biztosítani fogja, hogy „megkapják azokat a fegyvereket, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy legyőzzék Aszad tankjait, helikoptereit és harci gépeit”.

Afganisztánban „valódi és sikeres” átmenet végrehajtását – a védelmi funkcióknak az afgán erőknek való átadását ígérte 2014 végére olyan módon, hogy Obama "politikailag időzített kivonulásával” szemben ki fogja kérni a katonai parancsnokok véleményét.

Romney: Amerikai évszázad következhet

„Végül, ismételten elkötelezem Amerikát a demokratikus és virágzó palesztin állam mellett, amely békében és biztonságban él a zsidó állam Izrael mellett” – hangoztatta Romney.

„Hiszem, hogy ha Amerika nem tölti be a vezető szerepet, akkor mások fogják – mások, akik nem osztoznak az érdekeinkben és nem osztják az értékeinket – és a világ sötétebbé válik a barátaink számára és a számunkra. Amerika biztonsága és a szabadság ügye nem engedhet meg magának újabb négy olyan évet, mint amilyen a legutóbbi négy év volt”– mondta Romney. „A 21. század amerikai évszázad lehet és annak is kell lennie” – hangoztatta.

A kül- és biztonságpolitika Romney és Obama harmadik, október 22-i tévévitájának témája lesz. Az elnök ezen a téren sokáig nagy fölénnyel vezetett kihívójával szemben, ám a bengázi terrortámadás és a muszlim országokban kitört Amerika-ellenes zavargások nyomán ebből sokat vesztett. A The Washington Post és az ABC News felmérése szerint az első televíziós vitára Obama korábban kétszámjegyű előnye 5 százalékpontra zsugorodott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.