Bombáznak a határon

Damaszkuszban és környékén ágyúzta a lázadók állásait hétfőn reggel a szíriai hadsereg – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja.

WA
2012. 11. 12. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tüzérség lövette a fővároshoz közeli Gúta települést, illetve a főváros déli Tadamun negyedét. Harcok folytak Aleppóban is, ahol a katonaság ugyancsak bevetette a tüzérséget – közölte a londoni központú emigráns csoport, amely a helyszínen lévő aktivistáktól és egészségügyi dolgozóktól szerzi be értesüléseit.

Szemtanúk közben arról számoltak be, hogy harci gépek bombázták reggel a török határnál fekvő Rász-el-Ain települést, amely a múlt héten került a felkelők kezére. A város felett hatalmas fekete füstfelhő látható, s a helyi lakosok közül sokan török területre menekülnek.

Összefogott a szíriai ellenzék?

A CNN közben arról számolt be, hogy megállapodásra jutottak az ellenzéki erők Katarban vasárnap. A dohai konferenciát ugyanakkor élesen bírálta a Bassár el-Asszadék által életre hívott, a felkelőket támogató emberi jogi szervezeteket ellensúlyozni hivatott Szíriai Emberi Jogi Hálózat, mely szerint terroristákat támogatnak azok az országok, melyek részt vettek a tárgyalásokon. A hírtelevízió emellett olyan videókat tett közzé, melyeken a két fél által elkövetett, állítólagos atrocitások láthatóak.

Izrael 40 év után ismét lőtte Szíriát

Az izraeli hadsereg az 1973-as arab–izraeli (jom kippuri) háború óta első alkalommal adott le figyelmeztető lövéseket szíriai területre vasárnap azt követően, hogy a szíriai hadsereg és a felkelők harca során eltévedt aknagránátok csapódtak be az Izrael által megszállt Golán-fennsíkon.

Ehud Barak izraeli védelmi miniszter ezt megelőzően ugyancsak vasárnap a hadsereg rádiójában megfenyegette Szíriát: ha folytatódik szíriai lövedékek becsapódása a Golán-fennsíkon, akkor Izrael azt nem hagyja válasz nélkül. A bejelentés napokkal azt követően hangzott el, hogy Izrael felszólította Bassár el-Aszad szíriai elnököt: fékezze meg az ellenzéki erők elleni támadásokat a Golán-fennsík közelében.

Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.

Keresztényellenesség

Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik az a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.

Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.

Gondot okoz a térségben

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont szerint komoly geostratégiai kockázatokat rejt magában az elhúzódó szíriai konfliktus a térségbeli országok számára: míg Törökország a kurdok aktivizálódásától tart, addig Izrael azt szeretné, ha Irán befolyása csökkenne. Utóbbi állam egyelőre a status quo megőrzésében érdekelt, és attól tart, hogy az USA megerősödhet a Közel-Keleten.

Sem Törökországnak, sem Szíriának nem érdeke, hogy háborúba torkolljon határ menti konfliktusuk, ennek ellenére továbbra is lövik egymást. Senki sem tudja, miért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.