Herman Van Rompuy, a tagországok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke délelőtt óta folyamatosan tárgyalt külön-külön minden egyes EU-ország, valamint a jövőre taggá váló Horvátország első számú vezetőjével. E konzultációsorozat nyomán este igyekszik valamilyen kompromisszumos javaslatcsomagot összeállítani, de ez a munka – a legfrissebb értesülések szerint – akár éjfélig is elhúzódhat. Márpedig amíg nem készül el a legújabb „tárgyalási doboz”, addig nincs értelme összehívni a plenáris ülést.
Kevés derűlátás Brüsszelben
A csúcsvezetők eközben egymás közt is folytattak és folytatnak különböző két-, illetve többoldalú egyeztetéseket, így például találkozót tűztek ki a „kohézió barátaiként” emlegetett országcsoport számára is. A tagállami vezetők érkezési nyilatkozatai kevés derűlátást tükröztek: mindenki azt hangsúlyozta, hogy nagyon nehéz lesz megállapodni, és többen bírálták a kemény költségvetési lefaragásokat követelő brit álláspontot.
Amikor Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt arról kérdezték a riporterek, hogy szerinte a britek „benne tudnak-e maradni a közös hajóban”, azt válaszolta: „a britek tudnak úszni”.
Faymann szerint elnapolják a csúcstalálkozót
Az osztrák kancellár szerint lehetséges, hogy a britek merev álláspontja miatt jövő januárig elnapolják az Európai Unió 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről szóló csúcstalálkozót. Werner Faymann volt sorrendben az utolsó a tagországi csúcsvezetők között, aki kétoldalú megbeszélést folytatott Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével. Ezután nyilatkozott röviden az újságíróknak. A tanácskozás plenáris szakasza a legfrissebb közlések szerint csütörtök este negyed tizenegykor kezdődik. A résztvevők először Martin Schulz-cal, az Európai Parlament (EP) elnökével folytatnak eszmecserét. Az EP ellenzi az uniós büdzsé jelentős lefaragását, amit nem csupán a britek, hanem – több-kevesebb kompromisszumkészség hangoztatása mellett – más nettó befizető tagállamok is szorgalmaznak.
Van Rompuy – aki egész nap külön-külön tárgyalt az állam-, illetve kormányfőkkel – magas rangú diplomáciai forrás szerint egyelőre nem terjesztett elő új javaslatokat sem a költségvetés főösszegére, sem az egyes költségvetési fejezetekre, sem egyéb költségvetési szabályokra vonatkozóan.
A magyar kormányfő az Európai Tanács elnökének is hangsúlyozta: nem fogadja el, hogy egy olyan uniós költségvetés szülessen, amely méltánytalan helyzetbe hozza hazánkat.
Magyarország a kohéziós források csökkentését ellenző uniós tizenötök mellett Németország támogatását is élvezi a brüsszeli csúcson. A hétéves költségvetés megnyirbálásának ötlete Orbán Viktor, illetve a kohézió barátai mellett Angela Merkelnek sem tetszik, így hazánk erős támogatót tudhat maga mögött.