Nincs könnyű dolga Van Rompuynek

Az eredetileg tervezett csütörtök este nyolc órakor nem tudták megkezdeni az EU-országok rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozóját.

PR
2012. 11. 22. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herman Van Rompuy, a tagországok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke délelőtt óta folyamatosan tárgyalt külön-külön minden egyes EU-ország, valamint a jövőre taggá váló Horvátország első számú vezetőjével. E konzultációsorozat nyomán este igyekszik valamilyen kompromisszumos javaslatcsomagot összeállítani, de ez a munka – a legfrissebb értesülések szerint – akár éjfélig is elhúzódhat. Márpedig amíg nem készül el a legújabb „tárgyalási doboz”, addig nincs értelme összehívni a plenáris ülést.

Kevés derűlátás Brüsszelben

A csúcsvezetők eközben egymás közt is folytattak és folytatnak különböző két-, illetve többoldalú egyeztetéseket, így például találkozót tűztek ki a „kohézió barátaiként” emlegetett országcsoport számára is. A tagállami vezetők érkezési nyilatkozatai kevés derűlátást tükröztek: mindenki azt hangsúlyozta, hogy nagyon nehéz lesz megállapodni, és többen bírálták a kemény költségvetési lefaragásokat követelő brit álláspontot.

Amikor Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt arról kérdezték a riporterek, hogy szerinte a britek „benne tudnak-e maradni a közös hajóban”, azt válaszolta: „a britek tudnak úszni”.

Faymann szerint elnapolják a csúcstalálkozót

Az osztrák kancellár szerint lehetséges, hogy a britek merev álláspontja miatt jövő januárig elnapolják az Európai Unió 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről szóló csúcstalálkozót. Werner Faymann volt sorrendben az utolsó a tagországi csúcsvezetők között, aki kétoldalú megbeszélést folytatott Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével. Ezután nyilatkozott röviden az újságíróknak. A tanácskozás plenáris szakasza a legfrissebb közlések szerint csütörtök este negyed tizenegykor kezdődik. A résztvevők először Martin Schulz-cal, az Európai Parlament (EP) elnökével folytatnak eszmecserét. Az EP ellenzi az uniós büdzsé jelentős lefaragását, amit nem csupán a britek, hanem – több-kevesebb kompromisszumkészség hangoztatása mellett – más nettó befizető tagállamok is szorgalmaznak.

Van Rompuy – aki egész nap külön-külön tárgyalt az állam-, illetve kormányfőkkel – magas rangú diplomáciai forrás szerint egyelőre nem terjesztett elő új javaslatokat sem a költségvetés főösszegére, sem az egyes költségvetési fejezetekre, sem egyéb költségvetési szabályokra vonatkozóan.

A magyar kormányfő az Európai Tanács elnökének is hangsúlyozta: nem fogadja el, hogy egy olyan uniós költségvetés szülessen, amely méltánytalan helyzetbe hozza hazánkat.

Magyarország a kohéziós források csökkentését ellenző uniós tizenötök mellett Németország támogatását is élvezi a brüsszeli csúcson. A hétéves költségvetés megnyirbálásának ötlete Orbán Viktor, illetve a kohézió barátai mellett Angela Merkelnek sem tetszik, így hazánk erős támogatót tudhat maga mögött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.