Ha a németek mögénk állnak, nem lesz szükség a magyar vétóra

Magyarország és a kohézió barátai akár meg is vétózhatják a rájuk nézve hátrányos uniós büdzsétervezetet, de ha Németország melléjük áll, nem kell elmenniük a végsőkig.

Gabay Balázs
2012. 11. 22. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtök este kezdődött EU-csúcs tétje minden uniós tagállam számára hatalmas, de Magyarország még izgatottabban várhatja a brüsszeli híreket. A hétéves (2014–2020) költségvetésről dönteni hivatott tanácskozás rövid távú sikere kétséges, a spóroláspárti, többségében nyugat- és észak-európai országok alkotta csoport és a kohéziók barátainak – idetartozik hazánk is – elképzelései között hatalmas, több tízmilliárd eurónyi szakadék húzódik. Előbbi csökkenteni, utóbbi minimum megtartani szeretné a felhasználható uniós források mértékét.

A kelet- és dél-európai államok által képviselt platform mindenképpen meg akarja akadályozni, hogy az előzetes tervek mentén 50-80 milliárd euróval csökkenjen a közös büdzsé. A megvonás ugyanis éppen azokat a tagországokat sújtaná a leginkább, melyeknek a jelen világgazdasági helyzetben a legnagyobb szükségük lenne a felzárkózásra. Ezt, vagyis a versenyképesség javítását szolgálja a közös költségvetés egyik legszilárdabb pillérét képező kohéziós forrás, melyet a nettó befizető tagok egy része alaposan megkurtítana. Ennek megakadályozása érdekében a kohézió barátai alkotta tizenötös csoport miniszterelnökei október elején közös nyilatkozatot fogadtak el.

A többéves pénzügyi keret (multianual financial framework, MFF) megnyirbálása az összes uniós tag közül hazánkat hozná a leglehetetlenebb helyzetbe: a felhasználható kohéziós pénzek mintegy 30 százalékkal csökkennének a következő hét évben, ha a csökkentett büdzsét szavazzák meg Brüsszelben. A számok nyelvére egyszerűsítve a dolgot: a jelenlegi 8000 milliárd forintról 6000 milliárdra olvadna az uniós pályázatokon elnyerhető összeg. Éppen ezért nem túl meglepő, hogy Orbán Viktor már a november közepén, a kohézió barátai (15 tagállam és a jövőre csatlakozó Horvátország) részvételével megtartott egyeztetésen is felhívta a figyelmet, hogy kulcskérdés a kohéziós támogatási alap csökkentésének megakadályozása. A magyar kormány többek között a munkahelyteremtésből szeretné biztosítani a szükséges gazdasági növekedését, utóbbi pedig garantálná az államadósság-csökkentést is. Az éppen e célokat szolgáló kohéziós források jelentős részének megvonása mindkét törekvést megtorpedózná, Orbán Viktor ezért kilátásba helyezte, hogy, amennyiben a nettó befizetők akarata érvényesülne a büdzsécsökkentés ügyében, Magyarország megvétózza a döntést.

Magyarország álláspontjával nem magányos harcos az unióban. A kelet- és dél-európai tagállamok mellett az EU legnagyobb befizetője, Németország is a forrásmegvonás ellenében foglal állást. Ennek többek között az az oka, hogy a német cégek Kelet-Európában, így Magyarországon is komoly beruházásokkal bírnak. A 2010-es kormányváltás óta a német vállalatok mintegy 5 milliárd euró értékben fektettek be Magyarországon és összesen 18 gyárat építettek hazánkban. Emellett a magyar–német külkereskedelmi kapcsolatokra is negatív hatást gyakorolna, ha hazánk kisebb mértékben tudna fejleszteni uniós támogatás híján.

Németországnak az EU legnagyobb nettó befizetőjeként természetesen mindenképpen az az érdeke, hogy a tagállamok megállapodjanak a hétéves költségvetésről. A tagállamok jó részétől forrásokat elvonó büdzsére viszont biztosan nem fog rábólintani Angela Merkel. A kancellár szerdai alsóházi beszédében kiemelte: az államháztartási konszolidáció terhét cipelő tagállamok jó része nem lenne képes új beruházásokat végrehajtani és időben elkezdeni a tervezett projekteket, ha megvonnák tőlük a kohéziós alapból lehívható pénzt. Ebben a helyzetben Merkel nem ragaszkodik a gyors megegyezéshez, de ha egyes tagállamok a spóroláspárti tervezet mellett teszik le a voksukat, biztosan a kohézió barátait, köztük Magyarországot fogja támogatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.