EU-büdzsé: Angela Merkelnek is vannak kétségei

Nem biztos, hogy sikerül megállapodni az Európai Unió következő hétéves költségvetési keretéről – mondta Angela Merkel.

TK
2012. 11. 21. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel szerdán a Bundestagban, a német törvényhozás alsóházában elmondott beszédében hangsúlyozta: Németország legkésőbb 2012 végéig megállapodást akar elérni a 2014–2020-as közös költségvetésről. A gyors megállapodás azért fontos, mert az államháztartási konszolidáció terhe alatt számos tagország kizárólag az uniós forrásokból tud beruházásokat végrehajtani, és a projektek tervezését időben el kell kezdeni.

Merkel szerdán jelezte először, hogy kétségei vannak a csütörtök este kezdődő uniós csúcs sikerét illetően. „Nem tudom, hogy eljutunk-e a konkrét megállapodásig” – fogalmazott, hozzátéve, hogy Németország a megegyezést pártolja, „de ha szükséges, akkor a következő év elején újabb csúcstalálkozó lesz” Brüsszelben.

A német kancellár az előző héten Donald Tusk lengyel kormányfővel folytatott berlini megbeszélését követően kijelentette: Németország a legnagyobb nettó befizető, ezért akár azt is lehetne gondolni, hogy nem feltétlenül érdeke a megállapodás, de az új tartományok – a volt NDK területei – továbbra is részesülnek egyebek között a strukturális költségvetési alapok forrásaiból. Németország azonban nem csak ezért törekszik a megállapodásra a büdzsé ügyében, hanem azért is, mert valamennyi tagállamnak ez a jó, különösen a jelenlegi gazdasági helyzetben – tette hozzá.

A Bundestagban elmondott szerdai beszédében Merkel hangsúlyozta: nem lehet arra számítani, hogy az euróövezeti válság egyhamar véget ér. Nagy a vágyakozás a gyors megoldás iránt, de „Európa továbbra is nagyon súlyos helyzetben van, és problémáit nem lehet egy vagy két év alatt kezelni”.

Megjósolhatatlan, sikerül-e a tagállamoknak megállapodásra jutniuk a következő többéves (2014–2020) költségvetési keretről az Európai Tanács csütörtökön kezdődő ülésén – mondta Győri Enikő. Az államtitkár kijelentette, nem jó megoldás, hogy kevesebbet szánnak a kohéziós és a közös agrárpolitikára.

Magyar szempontból elfogadhatatlan

Ha az EU érvényesíteni akarja a szerződések szellemét és a kitűzött célokat, vagyis ha a válságból való kijutás érdekében növekedést és foglalkoztatást szeretne generálni, akkor a mostani tervezettől eltérő középtávú pénzügyi keretre van szükség – hangsúlyozta Győri Enikő kedden Brüsszelben, újságíróknak nyilatkozva.

Nem opció, hogy ne szülessen megállapodás az Európai Unió következő költségvetéséről az e heti rendkívüli uniós csúcson, de a tagállamok mind határozottan ragaszkodnak álláspontjaikhoz, és egyelőre nem hajlanak a kompromisszumra – összegezte Martonyi János külügyminiszter hétfőn éjjel azon a vacsorán szerzett tapasztalatait, amelyen Herman Van Rompuy látta vendégül a tagállamok külügyminisztereit.

Az EU illetékesei tanulmányozzák annak lehetőségét, miként lehetne a kiadások emelésének vétójával fenyegetőző Nagy-Britannia nélkül megalkotni az unió következő költségvetését – írta a tárgyalásokat ismerő forrásaira hivatkozva a The Financial Times.

A Capital Economics közgazdászai átfogó elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ha például Görögország és Portugália távozna a valutaunióból, annak azért nem lenne katasztrofális hatása a világgazdaságra, mivel erre a piaci szereplők széles köre számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.