Palesztina felszabadítására szólított fel a Hamász vezetője

„Palesztina a mienk a (Jordán) folyótól a (Földközi-) tengerig, déltől északig. Nem engedünk át a földből egy négyzetcentimétert sem.”

WA
2012. 12. 08. 20:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hamász megalapításának 25. évfordulója alkalmából tartott nagygyűlésen százezrek vettek részt és hallgatták meg a Gázai övezetbe több évtizedes száműzetés után először ellátogató politikus beszédét. Biztonsági források kétszázezerre, a Hamász félmillióra becsülte a résztvevők számát.

„Palesztina a mienk a (Jordán) folyótól a (Földközi-) tengerig, déltől északig. Nem engedünk át a földből egy négyzetcentimétert sem” – jelentette ki Mesaal a zászlókat lengető hatalmas tömeg előtt.

Hangsúlyozta, hogy soha nem ismerik el legitimnek Palesztina megszállását. „Felszabadítani Palesztinát, az egész Palesztinát, jog, kötelesség és cél” egyben – hangoztatta a palesztin vezető, hozzátéve, hogy az ellenállás nem cél, hanem eszköz.

Mesaal mindig külföldön élt

Mesaal 11 éves korában, az 1967-es „hatnapos háború” után hagyta el Ciszjordániát, Kuvaitban nőtt fel, azóta is mindig külföldön élt. A Gázai övezetben még soha nem járt, pénteken érkezett háromnapos látogatásra az évfordulós ünnepségek alkalmából.

Az ünnepi színpadon ott állt mellette Iszmáil Haníje, a Hamász gázai miniszterelnöke, valamint a radikális palesztin mozgalom több gázai és külföldi száműzetésben élő vezetője. A háttérben a kelet-jeruzsálemi Mecsetek terét ábrázoló hatalmas, kifeszített vászon egyik oldalán a Hamászt megalapító, az izraeli hadsereg által 2004-ben megölt Ahmed Jaszin sejk portréja volt látható s középen, a szónoki emelvény mögött az Izraelre kilőtt M–75-ös típusú rakéták egy 13 méter magas makettje állt, rajta angol nyelven azzal a szöveggel, hogy „Gázában gyártva”.

A megosztottság a múlté

Mesaal, akit megfigyelők a Hamász több más vezetőjénél mérsékeltebb nézeteket valló politikusnak ítélnek, a megbékélést, a palesztinok egységének megteremtését szorgalmazta. Úgy fogalmazott, hogy a 2006-os választások utáni megosztottság – amikor a Hamász és a Mahmúd Abbász elnök vezette Fatah mozgalom egymásnak esett – már a múlté. „Az igazodási pont a Palesztinai Felszabadítási Szervezet, amelyet egységben akarunk látni” – mondta Mesaal, hozzátéve, hogy felül kell vizsgálni a több mint húsz éve folyó tárgyalások politikáját, amelyet „Izrael és a nemzetközi kishitűség kudarcba fullasztott”.

A Hamász megalapításának 25. évfordulója alkalmából szervezett ünnepséget azért hozták néhány nappal előbbre, hogy egyúttal megemlékezzenek az első palesztin intifádáról, amely pontosan 25 évvel ezelőtt, 1987. december 8-án robbant ki. A Hamász alapokmányában Izrael állam elpusztítását hirdeti, de vezetői többször is jelezték, hogy hajlandóak hosszú távú fegyverszünetről tárgyalni, ha a zsidó állam visszavonul az 1967-es határok mögé.

Palesztina státusza

Az ENSZ közgyűlése november 29-én „nem tag megfigyelő állam” szintre emelte a világszervezetben Palesztina státuszát. Izrael válaszul bejelentette, hogy megtorlásul visszatart mintegy százmillió dollárnyi, a palesztinok javára beszedett adót és más pénzalapot, illetve engedélyezte 3000 új lakás építését Kelet-Jeruzsálemben, illetve ciszjordániai zsidó telepeken.

A zsidó telepek bővítésére vonatkozó izraeli tervet Angela Merkel német kancellár csütörtökön bírálta az izraeli kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón. „Azt akarjuk, hogy legyen egy zsidó és egy palesztin állam” – mondta a német kancellár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.