Szíriáról, a Közel-Keletről és Ukrajnáról is döntöttek

A szíriai helyzetről, a közel-keleti békefolyamatról és az Ukrajnával kötendő társulási szerződésről tárgyaltak az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben.

PR
2012. 12. 10. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külügyminiszterek tanácsában kompromisszumos megállapodás született arról, hogy az Európai Unió hogyan és miként ismerje el a Szíriai Forradalmi és Ellenzéki Erők Nemzeti Koalícióját – derült ki a miniszterek által elfogadott dokumentumból. A nyilatkozat szövege szerint az „EU a szíriai nép legitim képviselőiként fogadja el” a szervezetet, de ez továbbra sem értelmezhető úgy, hogy az Európai Unió az ellenzéki ernyőszervezetet tekintené Szíria legitim kormányának.

Aggasztó

Pénteken katonai övezetnek minősítették a szíriai fővárosban harcoló lázadók a damaszkuszi nemzetközi repülőteret, figyelmeztetve a polgári személyeket és a légitársaságokat, hogy ne közelítsék meg a létesítményt.

Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.

Martonyi János a tanácskozás után kijelentette: az, hogy az Európai Unió egyes tagállamai mikor, hogyan és milyen formában ismerik el a szíriai ellenzéki szervezetet, kizárólag a tagállamokon múlik. A szíriai helyzettel kapcsolatban a tanácskozáson elfogadott következtetésben a külügyminiszterek leszögezik, hogy rendkívüli módon aggasztja őket a helyzet, főleg az, hogy a rezsim példátlan erőszakot alkalmaz. Az unió emellett aggodalmának ad hangot a szíriai vegyi fegyverekkel kapcsolatban, és a külügyminiszterek leszögezik, hogy ha azokat bevetik, akkor az elkövetőket felelősségre fogják vonni.

 

A külügyminiszterek a tanácskozást megelőzően személyesen is találkoztak Moaz al-Hatíbbal, a szíriai ellenzéki ernyőszervezet vezetőjével. Martonyi János szerint a tárcavezetők a találkozón közvetlen benyomást szerezhettek a szíriai ellenzéki koalíció helyzetéről, és sok szempontból „megnyugtató válaszokat kaptak” kérdéseikre. A külügyminiszter elmondta: az általános igény az volt, hogy a koalíció legyen befogadóbb a kisebbségekkel és a keresztényekkel szemben, valamint szekuláris elemeket is be kellene vonni a mozgalomba. Ugyanakkor az „általános érzület” az volt, hogy az ellenzéki koalíciónak nincsen alternatívája.

Egyensúly

A külügyminiszterek nyilatkozatot fogadtak el az izraeli–palesztin konfliktussal kapcsolatban is. A dokumentum a magyar külügyminiszter megítélése szerint egyensúlyt teremt abban az értelemben, hogy nemtetszését fejezi ki az izraeli telepépítésekkel kapcsolatban, ugyanakkor elítéli a Hamász-vezetők hétvégi megnyilvánulásait. A külügyminiszterek által elfogadott dokumentum leszögezi, hogy addig nem lesz fenntartható a béke, amíg a palesztinok államiságra és szuverenitásra vonatkozó vágyai, illetve Izrael biztonságra vonatkozó elvárásai nem teljesülnek átfogó, tárgyalásos úton elért békeszerződés formájában, amely két független állam létén alapszik.

Felkavaró

Mahmúd Abbász palesztin elnök a béketárgyalások fél évre szóló felújítását kezdeményezte a ciszjordániai építkezések befagyasztásáért cserébe az Arab Liga dohai konferenciáján – jelentette hétfőn az izraeli The Jerusalem Post című angol nyelvű lap. Az Izraellel folytatott tárgyalásoknak Abbász szerint ott kell folytatódniuk, ahol Ehud Olmert volt izraeli miniszterelnökkel 2008-ban abbamaradtak.

Egész Palesztina felszabadítására és a palesztin egység megteremtésére szólított fel, egyúttal kizárta Izrael állam elismerését Háled Mesaal, a Gázai övezetet uraló Hamász mozgalom katari emigrációban élő vezetője szombaton Gázában.

A külügyminisztereket „mélyen felkavarják” Izraelnek a telepek bővítésére vonatkozó tervei Ciszjordániában, Kelet-Jeruzsálemben, különös tekintettel az „E1”-es területnek nevezett térségben – állt a nyilatkozatban. A külügyminiszterek értékelése szerint ez a terv, ha megvalósul, súlyosan aláássa a konfliktus tárgyalásos megoldását, mert veszélybe sodorja az egybefüggő, életképes palesztin állam létrejöttét, és azt, hogy Jeruzsálem mindkét állam fővárosa legyen. A tárcavezetők ismételten leszögezték, hogy a telepek a nemzetközi jog szerint törvénytelenek és akadályozzák a békét.

A Hamász vezetőinek a hétvégén tett kijelentéseit ugyanakkor az Európai Unió külügyminiszterei határozottan visszautasították. „Az Európai Unió elfogadhatatlannak tartja a Hamász-vezetők által tett gyújtó hangú kijelentéseket, amelyek tagadják Izrael állam létjogosultságát” – fogalmaz a nyilatkozat.

Egy éven belül lehet megállapodás Ukrajnával

Az Ukrajnáról elfogadott dokumentumban a miniszterek hangsúlyozták: az Európai Unió bizonyos feltételek teljesülése esetén a jövő novemberi Keleti Partnerség csúcstalálkozóig bezárólag aláírhatja a társulási megállapodást Ukrajnával. A külügyminiszterek megállapították, hogy az ország európai közeledése Kijev teljesítményétől függ. Attól, hogy mennyire felelnek meg az idei választások és az azt követő intézkedések a nemzetközi normáknak, milyen fejlemények tapasztalhatók a „szelektív igazságszolgáltatás” terén, valamint milyen ütemben halad a társulási megállapodás megkötéséhez szükséges reformok végrehajtása. Az október végén tartott választásokról a külügyminiszterek sajnálattal állapítják meg, hogy több területen visszalépés történt a korábban elért eredményekhez képest, valamint annak fontosságát hangsúlyozzák, hogy Ukrajna hajtsa végre az ez ügyben az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ajánlásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.