Katonai övezetnek minősítették a damaszkuszi repülőteret

Katonai övezetnek minősítették a szíriai fővárosban harcoló lázadók a damaszkuszi nemzetközi repülőteret, figyelmeztetve a polgári személyeket és a légitársaságokat, hogy ne közelítsék meg a létesítményt.

PR
2012. 12. 07. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lázadók damaszkuszi katonai tanácsának szóvivője, Nabíl el-Amír pénteken közölte: a döntést előző nap hozták meg, és a lázadó hadosztályok ezt követően ostrom alá vették a létesítményt. „A repülőtéren jelenleg számos páncélos jármű és katona tartózkodik, civilek csak a saját felelősségükre közelíthetik meg” – mondta a szóvivő pénteken. Azt nem közölte, mit tesznek, ha egy repülőgép megpróbál leszállni.

A lázadók egyik szóvivője csütörtökön még azt mondta, hogy nem ostromolják meg a repülőteret, csak blokád alá veszik. A külföldi légitársaságok a múlt héten függesztették fel damaszkuszi járataikat, amikor a harcok a repülőtér felé közelítettek, de a SyrianAir társaság néhány járata még használta a létesítményt az elmúlt napokban.

A szíriai hadsereg pénteken rakétákkal támadta Damaszkusz két elővárosát, és megerősítette állásait a térségben – közölték ellenzéki aktivisták. A hadsereg harckocsik támogatásával csapatokat küldött a főváros délnyugati peremkerületeibe, Moadamíjába és Darajába. Az egyik aktivista szerint a hadsereg tüzérséggel és rakétákkal lövi a külső kerületeket. A lázadók az elmúlt hetekben előrenyomultak a főváros peremkerületeiben, és több katonai támaszpontot is elfoglaltak. A közép-szíriai Homsz városban pokolgép robbant a péntek déli nagyima után egy mecsetnél, állami médiajelentések szerint tizenöt ember megsebesült.

Uniós tanácskozás

Ahmad Maaz al-Hatíb sejk, az Ellenzéki Erők és a Szíriai Forradalom Nemzeti Koalíciójának vezetője részt vesz az Európai Unió külügyminisztereinek hétfői brüsszeli tanácskozásán – jelentette be pénteken Brüsszelben Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének az egyik szóvivője. A tanácskozáson uniós diplomaták szerint arról lesz szó, milyen lépésekkel vethetnek véget a szíriai polgárháborúnak és hogyan enyhíthetik a fegyverembargót, hogy segítséget nyújthassanak a lázadóknak.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár az észak-jordániai Zaatari menekülttáborba látogatva kevesellte a szíriai menekülteknek nyújtott segítséget. Felszólította a nemzetközi közösséget, mindenekelőtt a térség államait, hogy lássák el alapvető humanitárius segítséggel a mintegy 250 ezer menekültet. Jordániai illetékesek szerint Zaatariban mintegy 45 ezer szíriai él, akik a húsz hónapja tartó, népi elégedetlenségből polgárháborúba fordult lázadás elől menekültek el.

A szíriai magyar nagykövetség munkatársai egyébként szerdán elhagyták Damaszkuszt a szíriai magyar, mert a külképviselet szerdán felfüggesztette tevékenységét.

Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.

Keresztényellenesség

Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik az a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.

Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.

Gondot okoz a térségben

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont szerint komoly geostratégiai kockázatokat rejt magában az elhúzódó szíriai konfliktus a térségbeli országok számára: míg Törökország a kurdok aktivizálódásától tart, addig Izrael azt szeretné, ha Irán befolyása csökkenne. Utóbbi állam egyelőre a status quo megőrzésében érdekelt, és attól tart, hogy az USA megerősödhet a Közel-Keleten.

Sem Törökországnak, sem Szíriának nem érdeke, hogy háborúba torkolljon határ menti konfliktusuk, ennek ellenére továbbra is lövik egymást. Senki sem tudja, miért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.