Szemtanúk beszámolója szerint a szíriai főváros környékén a légierő több csapást mért a lázadók ellenőrzése alatt álló területekre, amelyeket a tüzérség is támadott. Eközben a damaszkuszi repülőtér felé vezető út mentén folytatódtak a csütörtök óta tartó összecsapások, s ellenzéki források szerint emiatt gyakorlatilag nem lehet eljutni a légikikötőbe, így az EgyptAir és az Emirates légitársaság fel is függesztette járatait. Az állami televíziónak szombaton nyilatkozó tájékoztatási miniszter ellenben azt közölte: nem akadozik a légi közlekedés, és a reptérre vezető út biztonságos.
Aktivisták szerint szombaton több tartományban, köztük Homszban, Deir-ez-Zórban, Idlíbben és Aleppóban is harcok voltak, utóbbi térségben 14 felkelő vesztette életét egy katonai támaszpont elleni támadás közben.
Ismét van internet és telefon
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szombaton közölte: az ország jelentős részén ismét működik az internet és a telefon. A szolgáltatás kétnapos kimaradása főleg a családoknak okozott problémát, semmint a felkelőknek, utóbbiak többsége ugyanis rendelkezik műholdas készülékekkel, így továbbra is tud egyeztetni a harci műveletekről.
A kormány közlése szerint karbantartási munkálatok miatt szünetelt a távközlési szolgáltatás, de több jogvédő csoport a rezsim brutális leszámolásának előkészítésétől tartott, amikor előzetes értesítés nélkül csütörtökön megszűnt a kapcsolat a külvilággal. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet szerint a damaszkuszi vezetés azért iktatta ki a világhálót, hogy elrejtse a világ szeme elől, valójában mi is folyik az országban.
Szíria demokratikus lehet a maga módján – véli a Magyar Nemzetnek adott interjújában Tálas Péter. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára nem sok reményt lát Bassár el-Aszad rendszerének fennmaradására, s rámutat, a közel-keleti ország útja a demokrácia felé egyáltalán nem egyenes, de nem is feltétlenül ezt várják el tőle.
Keresztényellenesség
Egyre több támadás éri az Aszad-ellenes erők részéről a kisebbségben élő keresztényeket, mert a lázadók potenciális veszélyforrásnak, a regnáló elnök támogatóinak tartják őket. A keresztényellenesség fokozódásáról tanúskodik az a Reuters által készített fotó is, amelyen egy lázadó papi öltözékben, fegyverrel és egy letört kereszttel a kezében fényképezkedik.
Korábban egyébként a keresztények is csatlakoztak a Bassár el-Aszad rezsimje elleni kormányellenes tüntetéshez, ám később visszavonultak a lázadásoktól, ugyanis úgy voltak vele: kiszámíthatóbb számukra egy diktatúra által biztosított vallásszabadság, mint az iraki vagy egyiptomi példa.
Gondot okoz a térségben
A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont szerint komoly geostratégiai kockázatokat rejt magában az elhúzódó szíriai konfliktus a térségbeli országok számára: míg Törökország a kurdok aktivizálódásától tart, addig Izrael azt szeretné, ha Irán befolyása csökkenne. Utóbbi állam egyelőre a status quo megőrzésében érdekelt, és attól tart, hogy az USA megerősödhet a Közel-Keleten.
Sem Törökországnak, sem Szíriának nem érdeke, hogy háborúba torkolljon határ menti konfliktusuk, ennek ellenére továbbra is lövik egymást. Senki sem tudja, miért.