Erre szolgál Brüsszel nyomásgyakorlása

Nehéz menetre számíthat Orbán Viktor miniszterelnök, akit szerdán Brüsszelben hivatalos találkozón fogad José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. A nemzetközi pénzügyi intézmények egyfajta eszközként funkcionálnak a külföldi országok irányából a kormány felé történő nyomásgyakorlásra – nyilatkozta Barcza György.

2013. 01. 30. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió következő pénzügyi ciklusában rendelkezésre álló források nagysága mellett a megbeszélések egyik legfontosabb témája a magyar büdzsé helyzete lesz, pontosabban az, hogy az EU-s döntéshozók hogyan ítélik meg az idei költségvetési deficitet. A brüsszeli testület véleménye már csak azért is fontos, mert ez adja meg az alaphangot az uniós pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) május végi–június eleji ülésének, ahol arról döntenek, megszüntessék-e a hazánk ellen az uniós csatlakozásunkkor, vagyis 2004-ben indított túlzottdeficit-eljárást. Emiatt a piacok alighanem kiemelten figyelik a szerdán esedékes brüsszeli találkozót, s egy esetleges pozitív hír minden bizonnyal megmutatkozik majd a forint árfolyamának alakulásán, csakúgy, mint a magyar szuverén adósságra köthető biztosítási felárak mozgásán is.

Az Európai Bizottság már érzékeltette a magyar tárgyaló féllel, hogy nem teljesen elégedett a hazai gazdaságpolitika irányával. Erre utalt az, hogy a mai találkozót megelőzően már hétfőn nyilvánosságra hozta a testület és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2008-as hitelszerződésének felülvizsgálati eredményeit, amelyben azt is közölték a nemzetközi szervezetek: strukturális változásra van szükség. Előrejelzésük szerint a magyar államháztartás hiánya az idén 3,25 százalék lesz a GDP arányában.

Politikai színezetű küzdelem

Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője szerint a nemzetközi pénzügyi intézmények egyfajta eszközként funkcionálnak a külföldi országok irányából a kormány felé történő nyomásgyakorlásra, mivel a kabinet jó néhány nemzetközi céget különadóval sújtott. A köztévé reggeli műsorában az elemző hozzátette: ez tisztán látszik, mivel a jelentésben minden egyes mondat arra van kihegyezve, hogy a 2013 és 2015 közötti években esetleg rosszul alakulhatnak a folyamatok, ugyanakkor sem a tavalyi költségvetést, sem az elvégzett átalakításokat nem ismerik el. Szakértők szerint ugyanakkor nehéz helyzetben van az Európai Bizottság is, hiszen Magyarország az elmúlt három évben – a külföldi elemzői jóslatok ellenére – három százalék alatt tartotta a deficitet. Éppen ezért, ha nem szüntetik meg hazánk ellen a túlzottdeficit-eljárást, annak könnyen politikai színezete lehet.

Tartható a hiánycél

Nem indul ugyanakkor túl szerencsésen az év a költségvetés szempontjából, mivel csúszik az elektronikus útdíj bevezetése és a pénztárgépek bekötése az adóhatósághoz, amelyből 75, illetve 95 milliárd forintos bevételt vár a kabinet, miközben újabb kiadásokról döntött a kormány. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a kormány konzervatív módon tervezte az idei büdzsét, és a Költségvetési Tanács javaslatára 400 milliárd forintra emelte a tartalékokat az országvédelmi alapban. – A jelenlegi trendek ismeretében tarthatónak tűnik a 3 százalék alatti hiánycél, éppen ezért nincs szükség további kiigazításokra a büdzsében. Sőt, ha továbbra is csökkenek a hozamok az állampapírpiacon, akkor egy kedvezőbb kamatkörnyezetben tovább enyhülne a nyomás a hazai költségvetésen – hangsúlyozta az elemző.

A magyar államháztartás állapota mellett a magyar miniszterelnök és José Manuel Barroso megbeszélésein várhatóan szó esik majd az Európai Unió következő, 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretéről is, ahogy a bankunió megteremtésének lépéseiről, valamint a gazdasági és monetáris unió átalakításáról is tárgyalhatnak. Előbbi téma kiemelten fontos Magyarország számára, mert a kormány szeretné megakadályozni a támogatási keret tervbe vett csökkentését. Múlt héten Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség államtitkára közölte, hogy Orbán Viktor brüsszeli látogatása alkalmával a bizottság elnökén kívül Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével, valamint Martin Schulzcal, az Európai Parlament első emberével is találkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.