A lap az országos kémelhárító és felderítő szerv (National Intelligence Estimate, NIE) jelentésére hivatkozva elsősorban Kínát említette az olyan államok sorában, amelyeknek a hackerei rendszeresen behatolnak amerikai informatikai rendszerekbe.
A távol-keleti ország hackerei rendkívül agresszív módon intéznek kíbertámadásokat amerikai intézmények és vállalatok számítógépes rendszerei ellen abból a célból, hogy illetéktelenül szerezzenek meg gazdasági jellegű bizalmas információkat. Különösen az energetikával, pénzügyekkel, űrrepüléssel és gépkocsigyártással foglalkozó cégek jelentik a „kiberkémek” legfőbb célpontját. A NIE szerint az Egyesült Államok rendszereit Oroszország, Izrael és Franciaország területéről is gyakran támadják.
Kínai hackertámadás
Kína területéről az utóbbi időben más indíttatású kíbertámadások is indultak. Nemrég például a The New York Times amerikai napilap informatikai rendszerébe jutottak be a világhálón „közlekedő” kínai kémek, megszerezve minden egyes alkalmazott jelszavát. A betolakodók vélhetően oknyomozó írások után kutattak, a lap ugyanis korábban Ven Csia-pao kínai miniszterelnök családjának vagyonáról és üzleti érdekeltségeiről közölt írást.
A Bloomberg hírügynökség szintén bejelentette, hogy a leendő kínai államfő és hozzátartozói anyagi helyzetét nagyító alá vevő tavaly júniusi írása után kínai hackerek célpontjává vált. A The Wall Street Journal szerint bizonyíték van arra, hogy a rendszerébe bejutó hackerek célpontjává váltak a lap pekingi irodájának munkatársai, akik többek között Po Hszi-laj volt csungkingi párttitkár és gyilkos feleségének botrányáról és korrupciós ügyeiről írtak.
A nemzetbiztonság védelmében
A támadás vádját ugyanakkor visszautasította a Kínai Kommunista Párt központi lapja, a Zsenmin Zsipao. A kínai pártlap arra hivatkozott, hogy az internetes támadások közismerten határokon átnyúló, rejtett cselekmények, ezért a támadók kilétét lényegében lehetetlen felfedni. A Zsenmin Zsipao szerzője szerint az Egyesült Államok önös érdekből terjeszti azt, hogy Kínától félni kell, s nemzetbiztonsága védelmének szükségességével igazol protekcionista kereskedelmi lépéseket, gazdasági szankciókat.
Egy titkos törvényességi felmérésben, amely az Egyesült Államok egyre nagyobb kibernetikai fegyverarzenáljának használatáról szólt, arra a megállapításra jutottak, hogy Barack Obama elnöknek jogában áll elrendelni megelőző kibertámadást, ha az országnak bizonyítéka van arra vonatkozóan, hogy külföldről súlyos internetes támadás fenyegeti – közölte múlt hétfőn meg nem nevezett hivatalos forrásokra hivatkozva a The New York Times.
Múlt szerdán pedig betört a Federal Reserve (Fed) egyik belső weboldalára az Anonymous hackercsoport.