Hackerek támadják az Amerikai Egyesült Államokat

Rendszeresen behatolnak amerikai informatikai rendszerekbe. Az agresszív kibertámadások nagy része Kínából érkezik.

BL
2013. 02. 11. 11:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap az országos kémelhárító és felderítő szerv (National Intelligence Estimate, NIE) jelentésére hivatkozva elsősorban Kínát említette az olyan államok sorában, amelyeknek a hackerei rendszeresen behatolnak amerikai informatikai rendszerekbe.

A távol-keleti ország hackerei rendkívül agresszív módon intéznek kíbertámadásokat amerikai intézmények és vállalatok számítógépes rendszerei ellen abból a célból, hogy illetéktelenül szerezzenek meg gazdasági jellegű bizalmas információkat.  Különösen az energetikával, pénzügyekkel, űrrepüléssel és gépkocsigyártással foglalkozó cégek jelentik a „kiberkémek” legfőbb célpontját. A NIE szerint az Egyesült Államok rendszereit Oroszország, Izrael és Franciaország területéről is gyakran támadják.

Kínai hackertámadás

Kína területéről az utóbbi időben más indíttatású kíbertámadások is indultak. Nemrég például a The New York Times amerikai napilap informatikai rendszerébe jutottak be a világhálón „közlekedő” kínai kémek, megszerezve minden egyes alkalmazott jelszavát. A betolakodók vélhetően oknyomozó írások után kutattak, a lap ugyanis korábban Ven Csia-pao kínai miniszterelnök családjának vagyonáról és üzleti érdekeltségeiről közölt írást.

A Bloomberg hírügynökség szintén bejelentette, hogy a leendő kínai államfő és hozzátartozói anyagi helyzetét nagyító alá vevő tavaly júniusi írása után kínai hackerek célpontjává vált. A The Wall Street Journal szerint bizonyíték van arra, hogy a rendszerébe bejutó hackerek célpontjává váltak a lap pekingi irodájának munkatársai, akik többek között Po Hszi-laj volt csungkingi párttitkár és gyilkos feleségének botrányáról és korrupciós ügyeiről írtak.

A nemzetbiztonság védelmében

A támadás vádját ugyanakkor visszautasította a Kínai Kommunista Párt központi lapja, a Zsenmin Zsipao. A kínai pártlap arra hivatkozott, hogy az internetes támadások közismerten határokon átnyúló, rejtett cselekmények, ezért a támadók kilétét lényegében lehetetlen felfedni. A Zsenmin Zsipao szerzője szerint az Egyesült Államok önös érdekből terjeszti azt, hogy Kínától félni kell, s nemzetbiztonsága védelmének szükségességével igazol protekcionista kereskedelmi lépéseket, gazdasági szankciókat.

Egy titkos törvényességi felmérésben, amely az Egyesült Államok egyre nagyobb kibernetikai fegyverarzenáljának használatáról szólt, arra a megállapításra jutottak, hogy Barack Obama elnöknek jogában áll elrendelni megelőző kibertámadást, ha az országnak bizonyítéka van arra vonatkozóan, hogy külföldről súlyos internetes támadás fenyegeti – közölte múlt hétfőn meg nem nevezett hivatalos forrásokra hivatkozva a The New York Times.

Múlt szerdán pedig betört a Federal Reserve (Fed) egyik belső weboldalára az Anonymous hackercsoport.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.