A pápát hatalmas tapssal köszöntötte az a mintegy nyolcezer ember, aki részt vett a szerdai szokásos általános kihallgatáson, amely számára az utolsó előtti volt a február 28-ra jelzett távozása előtt. XVI. Benedek ismételten leszögezte: saját szabad elhatározásából, a katolikus egyház érdekeit figyelembe véve hozta meg döntését.
Kifejtette: előtte hosszasan tartott lelkiismereti vizsgálatot Isten előtt. Hozzáfűzte: tudatában van lépése súlyosságának, de be kellett látnia, hogy már nincs elegendő ereje a Szent Péter utódára háruló feladatok ellátásához. A VI. Pálról elnevezett audienciaterem teljesen megtelt: egyháziak, hívők és egyszerű turisták is a Vatikánba siettek, hogy elbúcsúzhassanak a távozó pápától.
Kora reggel óta hosszú sor állt a Vatikán kapujánál, de a terembe nem fért be mindenki. Viva il papa! (Éljen a pápa!) – kiabálták az olaszok. Grazie Santitá! (Köszönjük Őszentsége!) – állt egy transzparensen. A tömeg többször is tapssal szakította meg az egyházfő szavait és beszéde után is állva, hosszú tapssal köszöntötték őt. „Köszönöm! Érzem, hogy mellettem vagytok” – mondta XVI. Benedek, majd hozzátette: „Nehéz napok ezek, imádkozzatok értem és az egyházért!”
Benedek pápa „testamentumot” hagyott hátra
XVI. Benedek távozása előtti beszédével „testamentumot” hagyott hátra az egyház, a pápavalasztó bíborosok és a hívők számára – vélték az audencia utáni legelső sajtókommentárok. A pápa ugyanis az egyház „kihívásairól” beszélt: a házasság szentségének súlyáról, az élet védelméről az abortusszal és az eutanáziával szemben. Kiemelte, hogy a gyengék védelemre szorulnak, a világban könyörületességre van szükség. Hangoztatta, hogy a szekularizált világ támadásával szemben a keresztények is elveszítik hitüket.
„Nem lehet azonban csak azért kereszténynek lenni, mert keresztény hagyományú társadalomban élünk"– mondta. A sivatagban 40 napig böjtölő Krisztusról szólva XVI. Benedek úgy fogalmazott: „Mindannyiunknak választ kell adni az élet alapvető kérdésére: mi a legfontosabb, mi számít igazán az életünkben?”
„A megtérés nem azt jelenti, hogy bezárkózunk személyes sikerünkbe, tekintélyünkbe, pozíciónkba, hanem azt, hogy nap mint nap azért teszünk, hogy a legkisebb dolgokban is a szeretet és az igazság váljon a legfontosabbá" – jelentette ki az egyházfő, majd arra intett: „Istent ne saját érdekeinkre használjuk... mindenkinek fel kellene tenni a kérdést: milyen hely jut Istennek az életemben?” Az audiencia a végén a pápa és a hívők latinul elénekelték a miatyánk imádságot. Hamvazószerdán a pápa a Szent Péter-bazilikában pontifikál misét, ahova szintén jelentős zarándoktömeget várnak.
Március közepén kezdődik a konklávé
Március 15-én elkezdheti munkáját a konklávé, ha az előkészítési folyamatban minden rendben halad majd – mondta szerdán a Vatikánban Federico Lombardi szentszéki szóvivő. Kifejtette: a 80 év alatti bíborosok pápaválasztó ülését a pápai széküresedés után 15-20 nappal meg kell kezdeni. Mivel az üresedés időpontja eleve ismert (február 28.), ha minden rendben halad, március 15-én már össze is ülhet a testület – tette hozzá a szóvivő. A pontos időpontot a vatikáni kongregációkban összeülő, a konklávét előkészítő bíborosoknak kell megjelölniük, akik megvitatják az egyház helyzetét, és kialakítják az új pápa személyének megválasztására vonatkozó szempontokat. A pápai széküresedés idején ugyanis a Vatikánban működő kongregációk – amelyek a civil minisztériumoknak felelnek meg – folyamatosan, a rendes ügymenet szintjén, megszokott módon végzik munkájukat.
Vatikáni szakértők felhívják a figyelmet: a legfontosabb funkciót ebben az átmeneti időszakban a bíborosi testület dékánja tölti be, vagy ha az már elérte a 80. életévét, úgy a legidősebb választásra jogosult bíboros. Ez utóbbi érvényes a jelen esetben, mivel Angelo Sodano betöltötte a 80. életévet. A bíborosi kollégiumot vezető bíboros addig irányítja csak a testületet, amíg az meg nem választja azt a bíboros kamarást (camerlengo), akinek a feladata a Szentszék anyagi javainak és jogainak a gondozása, valamint a pápaválasztási ügyek koordinálása, irányítása.
Federico Lombardi szerdai sajtóértekezletén elmondta: XVI. Benedek február 28-án már délután öt órakor elhagyja a Vatikánt, és helikopterrel utazik a Castel Gandolfóban lévő rezidenciájára (itt lakik, amíg a későbbi lakhelyének, a Vatikán egyik kolostorának a fejújítási munkálatai befejeződnek). Hivatalosan azonban csak este nyolckor jelenti be lemondását. A szóvivő azt is közölte: egyelőre nem tudja megmondani, hogy a trónról való leköszönése után Joseph Ratzinger milyen címet visel majd. Még csak feltételezésekbe sem kívánt bocsátkozni, hangsúlyozva: meg kell várni, míg az arra hivatott személyek hiteles módon adnak iránymutatást ebben a kérdésben.
Csendesen akar távozni
XVI. Benedek a nagyböjt kezdete előtt két nappal közölte elhatározását, és a lemondása dátumaként megjelölt február 28-áig éppen a nagyböjt miatt minimális lesz a nyilvános szereplése. Az idén február 13-ára eső hamvazószerdán XVI. Benedek a Szent Péter-bazilikában vezette a szertartást, vasárnap délben elmondja az Úrangyala-imádságot a Szent Péter téren, majd jövő héttől nagyböjti lelkigyakorlatra vonul vissza.
Visszafogottan és csendben akart távozni. Ezt azonban a hívők nem fogják engedni – vélik elemzők. Kevés a pápával való találkozás lehetősége, ezért a Vatikán a hívők ostromát várja. A bíborosoknak könnyebb volt bejelentenie a lemondást, a hívőktől való búcsú nehezebb lesz – vélekedik a L’Avvenire című katolikus napilap.
A nemzetközi sajtó már megérkezett: a pápa hétfői bejelentését követően hatszáz újságíró akkreditáltatta magát a Vatikánba. A 2005-ös konklávét a nyomtatott sajtó 1700 újságírója és több mint 5500 tévétudósító és operatőr követte. II. János Pál 2011-es boldoggá avatásán összesen 2200-an voltak.