Észak-Koreában vizsgálódna az ENSZ

Bizottságot hozott létre az ENSZ illetékes testülete az emberi jogok megsértésének kivizsgálására Észak-Koreában.

KG
2013. 03. 21. 20:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világszervezet emberi jogi tanácsa csütörtökön konszenzussal fogadta el az erre vonatkozó, Japán és az Európai Unió által előterjesztett javaslatot. A 47 tagú, genfi székhelyű tanács felszólította Phenjant, hogy fenntartás nélkül működjön együtt a vizsgálóbizottsággal, amelynek a megbízatása egy évre szól.

A határozat követelte továbbá Észak-Koreától: tegye lehetővé, hogy a bizottság képviselői felkereshessék az országot. A tanács az elfogadott dokumentumban annak a gyanúnak adott hangot, hogy az észak-koreai jogsértések közül több az emberiesség elleni bűncselekménnyel egyenértékű. A testület elítélte azt, ahogy Phenjan a politikai foglyokkal bánik, különös tekintettel az állítólagos kínzásokra, az élelmiszer-elvonásra és a munkatáborokra.

A bizottság három tagja között lesz az ENSZ illetékes jelentéstevője, az indonéz Marzuki Darusman is. Az észak-koreai emberi jogi helyzettel foglalkozó raportőr a múlt hónapban a világszervezetet az elszigetelődött országban végrehajtott kivégzésekről, kínzásokról, valamint a nőkkel szemben alkalmazott erőszakról tájékoztatta. Phenjan képviselője elfogultnak nevezte a határozatot, és visszautasította, azt hangoztatva, hogy országában nem sértik meg az emberi jogokat.

Az észak-koreai hadsereg térségbeli amerikai támaszpontokat fenyegetett meg csütörtökön válaszul arra, hogy B–52-es vadászbombázók gyakorló repülést végeztek Dél-Korea légterében az Egyesült Államok és Dél-Korea közös hadgyakorlata keretében.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető kijelölte azt a célpontot, amelyet országa elsőként támadna meg, ha fegyveres konfliktus bontakozna ki az egyre feszültebb viszonyban lévő két Korea között. Phenjan egyébként ismét atomkísérletet hajtott végre nemrég, és erre a nemzetközi közösség újabb büntetőintézkedésekkel válaszolt. Észak-Korea megszakította továbbá a vöröskeresztes forródrótot a két ország között – bár későbbi közlések szerint maradt még lehetőség a közvetlen kommunikációra –, és semmisnek nyilvánította az ötven évvel ezelőtt kötött megnemtámadási egyezményt.

Az ország ezek után – még tovább feszítve a húrt –  kis hatótávolságú rakétát tesztelt a múlt héten. A kísérlet során indított két rakéta a Koreai-félszigettől keletre csapódott be a tengerbe az AP hírügynökség értesülései szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.