A világszervezet emberi jogi tanácsa csütörtökön konszenzussal fogadta el az erre vonatkozó, Japán és az Európai Unió által előterjesztett javaslatot. A 47 tagú, genfi székhelyű tanács felszólította Phenjant, hogy fenntartás nélkül működjön együtt a vizsgálóbizottsággal, amelynek a megbízatása egy évre szól.
A határozat követelte továbbá Észak-Koreától: tegye lehetővé, hogy a bizottság képviselői felkereshessék az országot. A tanács az elfogadott dokumentumban annak a gyanúnak adott hangot, hogy az észak-koreai jogsértések közül több az emberiesség elleni bűncselekménnyel egyenértékű. A testület elítélte azt, ahogy Phenjan a politikai foglyokkal bánik, különös tekintettel az állítólagos kínzásokra, az élelmiszer-elvonásra és a munkatáborokra.
A bizottság három tagja között lesz az ENSZ illetékes jelentéstevője, az indonéz Marzuki Darusman is. Az észak-koreai emberi jogi helyzettel foglalkozó raportőr a múlt hónapban a világszervezetet az elszigetelődött országban végrehajtott kivégzésekről, kínzásokról, valamint a nőkkel szemben alkalmazott erőszakról tájékoztatta. Phenjan képviselője elfogultnak nevezte a határozatot, és visszautasította, azt hangoztatva, hogy országában nem sértik meg az emberi jogokat.
Az észak-koreai hadsereg térségbeli amerikai támaszpontokat fenyegetett meg csütörtökön válaszul arra, hogy B–52-es vadászbombázók gyakorló repülést végeztek Dél-Korea légterében az Egyesült Államok és Dél-Korea közös hadgyakorlata keretében.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető kijelölte azt a célpontot, amelyet országa elsőként támadna meg, ha fegyveres konfliktus bontakozna ki az egyre feszültebb viszonyban lévő két Korea között. Phenjan egyébként ismét atomkísérletet hajtott végre nemrég, és erre a nemzetközi közösség újabb büntetőintézkedésekkel válaszolt. Észak-Korea megszakította továbbá a vöröskeresztes forródrótot a két ország között – bár későbbi közlések szerint maradt még lehetőség a közvetlen kommunikációra –, és semmisnek nyilvánította az ötven évvel ezelőtt kötött megnemtámadási egyezményt.
Az ország ezek után – még tovább feszítve a húrt – kis hatótávolságú rakétát tesztelt a múlt héten. A kísérlet során indított két rakéta a Koreai-félszigettől keletre csapódott be a tengerbe az AP hírügynökség értesülései szerint.