Ha belepusztul, akkor is újraindítja erőműveit Japán?

A japán kormány már idén ősszel el akarja kezdeni a két évvel ezelőtti fukusimai erőműbalesetet követően leállított atomreaktorok fokozatos újraindítását.

BuL
2013. 04. 02. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormányközeli lapértesülések szerint a nukleáris energiatermelés újraindítása elengedhetetlen a kabinet növekedési stratégiájának kivitelezéséhez, ezért a gazdaságélénkítésre összpontosító Abe Sindzó miniszterelnök az esetleges népharaggal is kész szembeszállni, hogy elérje célját és a reaktorokat üzembe helyezzék. „A gazdaságos és stabil energiaellátás biztosítása alapvető feltétele a nemzet ipari versenyképességének és gazdasági talpra állásának” – közölte Abe egy kormánybizottság ülésén a Jomiuri című lap szerint.

A magánszektor képviselői arra figyelmeztették a kormányt, hogy az energiaellátás „élet és halál kérdése” a japán ipar számára. A reaktorok újraindításához azonban a kabinetnek a helyi önkormányzatok, valamint a tavaly létrehozott, a kormánytól független atomenergetikai hatóság beleegyezését is meg kell szereznie. Az atomenergetikai hatóság idén júliustól fogadja az atomerőműveket üzemeltető energiacégeknek az újraindításra vonatkozó engedélykérelmeit, ám korábban már jelezte, hogy jelenleg az ország egyetlen létesítménye sem felel meg a 2011-es fukusimai katasztrófát követően kidolgozott új biztonsági előírásoknak.

Szinte teljesen eltűnt a tengerből egy kagylófaj a fukusimai atomerőmű közelében lévő 30 kilométeres partszakaszon japán kutatók közlése szerint. A japán környezettani intézet és a radiológiai intézet kutatásai szerint a Thais clavigera nevű faj a két évvel ezelőtti, Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengést és cunamit követően balesetet szenvedett erőmű 20 kilométeres sugarú körzetében átvizsgált tíz helyszínből nyolc ponton teljesen kihalt. Más kagylófajok habár nem tűntek el a vizsgált vizekből, számuk jelentősen csökkent az erőmű körzetében, és a megvizsgált állatokban radioaktív anyagok jelentős koncentrációját mutatták ki.

A Jomiuri szerint az ősz ebből a szempontból vízválasztó lesz a kormány számára. Ha addigra sikerül megszerezni az önkormányzatok és az atomenergetikai hatóság beleegyezését, akkor Abe reményei szerint rövid időn belül 30 reaktor indulhat újra.

A szigetország 50 működőképes reaktorából jelenleg csupán kettő üzemel a létesítmények biztonságával kapcsolatos félelmek miatt. A fukusimai katasztrófa előtt a nukleáris erőművek Japán energiaellátásának a 30 százalékát adták, azóta azonban az ország áramtermelésének 90 százalékát importált földgázból fedezik, amelynek ára a jen gyengülése miatt folyamatosan nő, és az álló reaktorok sem kevés pénzbe kerülnek, nem is beszélve az erőműbaleset következtében keletkezett munkanélküliségről.

A helyzet áthidalására a kormány a szénerőművekre vonatkozó környezetvédelmi előírások enyhítését is fontolóra vette a lap szerint.

Az atomenergia kérdése a júliusban esedékes felsőházi választásokon is kiemelt téma lehet. A japán közvélemény továbbra is erősen ellenzi a reaktorok újraindítását, ugyanakkor a három és fél hónapja hatalomra jutott Abe és pártja a decemberi alsóházi választásokon úgy tudott elsöprő győzelmet aratni, hogy egy pillanatig sem rejtette véka alá atompárti álláspontját.

Friss hír, hogy kis időre hazaengedték a fukusimai károsultakat. A japánok azonban nem felejtenek. Japánban lehetséges, hogy a veszély nem múlt el, ugyanis van olyan reaktor a szigetországban, amelyet földtani törésvonalra építettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.