„Szégyenteljes nap” – indulatoktól sem volt mentes Obama beszéde

Az amerikai kormány nem adja fel a fegyveres erőszak elleni harcot, és még mindig képes jelentős változásokat véghezvinni ha azt az amerikaiak sem adják fel.

TK
2013. 04. 18. 4:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnöknek a Fehér Ház Rózsakertjében elmondott, indulatoktól sem mentes beszédét megelőzően a demokrata többségű szenátusban megbukott az a törvénymódosítás, amely kiterjesztette volna a fegyvervásárlók bűnügyi és pszichikai háttérellenőrzését. „Elég szégyenteljes nap ez Washington számára” – hangoztatta az elnök, hozzátéve, hogy a szenátorok egy kisebbsége szerint „nem volt érdemes” megvédeni a gyerekeket. Rámutatott, hogy a történteket csak az „első menetnek” tekinti, és hogy kormánya a kongresszus nélkül is tud lépéseket tenni az emberek megvédése érdekében. De, mint mondta, a kormány a törvényhozással együtt többre menne, ezért arra biztatta a választókat, hogy a „megfelelő embereket” küldjék Washingtonba.

A demokrata többségű szenátus 54:46 arányban támogatta a törvénymódosítást. Az új szabályozás elfogadásához 60 szavazatra lett volna szükség. Közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak 90 százaléka – beleértve a republikánus érzelműek 80 százalékát is – támogatná a bűnözők és az elmeháborodottak kizárását a fegyvertulajdonosok köréből.

Őrizetbe vettek az amerikai hatóságok szerdán egy férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy halálos mérget, ricint tartalmazó borítékot küldött előző nap Barack Obama amerikai elnöknek és egy szenátornak.

 

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) közölte, hogy a 45 éves férfit, név szerint Paul Kevin Curtist, a Mississippi állambeli Corinth településen vették őrizetbe.

 

Az FBI szerint nincs arra utaló jel, hogy összefügg a fertőzött borítékok továbbítása az egy nappal korábban történt bostoni kettős robbantással. A leveleket a Tennessee állambeli Memphisben adták fel április 8-án, vagyis még a bostoni maraton előtt. A gyanúsított küldött egy harmadik levelet is, a címzett egy bíró volt Mississippi államban.

A kötelező háttérellenőrzések a jelenlegi szabályozás értelmében csak azokra a vevőkre terjednek ki, akik fegyvert szövetségi engedéllyel rendelkező kereskedők üzleteiben kívánnak beszerezni. Itt azonban csak a vásárlások 60 százaléka történik. A megbukott törvénymódosítás értelmében a szűrést azokra is kiterjesztették volna, akik az interneten vagy vásárokon kívánnak fegyvert beszerezni.

Az elnök kijelentette, hogy az amerikai fegyverlobbi és szövetségesei a kompromisszum támogatása helyett „szándékosan hazudtak” a háttérellenőrzés kiterjesztésével kapcsolatban. Hangot adott rosszallásának, amiért több szenátor megrettent attól, hogy fegyverlobbi meg fogja akadályozni az újraválasztását.

Barack Obama személyes ügyének tekinti a fegyveres erőszak visszaszorítását. Az elnök azután indított kampányt a fegyvertartásra vonatkozó szabályok megszigorítására, hogy december 14-én a Connecticut állambeli Newtown egy elemi iskolájában egy fegyveres 26 személlyel – köztük 20 tanulóval – végzett.

Az elnök a republikánusokat hibáztatta a törvénymódosítás kudarca miatt, holott öt demokrata szenátor is törvénymódosítás ellen szavazott. A fegyvertartás megszigorítására vonatkozó indítványok közül elemzők szerint egyedül a háttérellenőrzés megszigorításának volt esélye arra, hogy elnyerje a szövetségi felsőház támogatását.

A republikánus többségű képviselőházban – szenátusi jóváhagyás esetén – a törvénytervezet még keményebb ellenállásba ütközött volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.