Az elnöknek a Fehér Ház Rózsakertjében elmondott, indulatoktól sem mentes beszédét megelőzően a demokrata többségű szenátusban megbukott az a törvénymódosítás, amely kiterjesztette volna a fegyvervásárlók bűnügyi és pszichikai háttérellenőrzését. „Elég szégyenteljes nap ez Washington számára” – hangoztatta az elnök, hozzátéve, hogy a szenátorok egy kisebbsége szerint „nem volt érdemes” megvédeni a gyerekeket. Rámutatott, hogy a történteket csak az „első menetnek” tekinti, és hogy kormánya a kongresszus nélkül is tud lépéseket tenni az emberek megvédése érdekében. De, mint mondta, a kormány a törvényhozással együtt többre menne, ezért arra biztatta a választókat, hogy a „megfelelő embereket” küldjék Washingtonba.
A demokrata többségű szenátus 54:46 arányban támogatta a törvénymódosítást. Az új szabályozás elfogadásához 60 szavazatra lett volna szükség. Közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak 90 százaléka – beleértve a republikánus érzelműek 80 százalékát is – támogatná a bűnözők és az elmeháborodottak kizárását a fegyvertulajdonosok köréből.
Őrizetbe vettek az amerikai hatóságok szerdán egy férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy halálos mérget, ricint tartalmazó borítékot küldött előző nap Barack Obama amerikai elnöknek és egy szenátornak.
A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) közölte, hogy a 45 éves férfit, név szerint Paul Kevin Curtist, a Mississippi állambeli Corinth településen vették őrizetbe.
Az FBI szerint nincs arra utaló jel, hogy összefügg a fertőzött borítékok továbbítása az egy nappal korábban történt bostoni kettős robbantással. A leveleket a Tennessee állambeli Memphisben adták fel április 8-án, vagyis még a bostoni maraton előtt. A gyanúsított küldött egy harmadik levelet is, a címzett egy bíró volt Mississippi államban.
A kötelező háttérellenőrzések a jelenlegi szabályozás értelmében csak azokra a vevőkre terjednek ki, akik fegyvert szövetségi engedéllyel rendelkező kereskedők üzleteiben kívánnak beszerezni. Itt azonban csak a vásárlások 60 százaléka történik. A megbukott törvénymódosítás értelmében a szűrést azokra is kiterjesztették volna, akik az interneten vagy vásárokon kívánnak fegyvert beszerezni.
Az elnök kijelentette, hogy az amerikai fegyverlobbi és szövetségesei a kompromisszum támogatása helyett „szándékosan hazudtak” a háttérellenőrzés kiterjesztésével kapcsolatban. Hangot adott rosszallásának, amiért több szenátor megrettent attól, hogy fegyverlobbi meg fogja akadályozni az újraválasztását.
Barack Obama személyes ügyének tekinti a fegyveres erőszak visszaszorítását. Az elnök azután indított kampányt a fegyvertartásra vonatkozó szabályok megszigorítására, hogy december 14-én a Connecticut állambeli Newtown egy elemi iskolájában egy fegyveres 26 személlyel – köztük 20 tanulóval – végzett.
Az elnök a republikánusokat hibáztatta a törvénymódosítás kudarca miatt, holott öt demokrata szenátor is törvénymódosítás ellen szavazott. A fegyvertartás megszigorítására vonatkozó indítványok közül elemzők szerint egyedül a háttérellenőrzés megszigorításának volt esélye arra, hogy elnyerje a szövetségi felsőház támogatását.
A republikánus többségű képviselőházban – szenátusi jóváhagyás esetén – a törvénytervezet még keményebb ellenállásba ütközött volna.