Újabb áttörést hozott a keleti nyitás

Újabb magyar kereskedőház nyílik Abu Dhabiban, valamint közvetlen Budapest–Dubai légi járat indul októbertől.

Kovács András
2013. 04. 30. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek között 2012-ben 1,2 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolítottak le, viszont a keddi nap folyamán megkötöttük a két ország között azokat a gazdasági megállapodásokat, amelyek az alapját jelentik a kapcsolatok további fejlődésének – mondta el Szijjártó. Az államtitkár ismertetése szerint megállapodást kötött a pénzügyi államminiszterrel a kettős adóztatás elkerüléséről, amely az első szerződés a két ország között. Ezt a megállapodást kifejezetten kérték az emirátusbeli befektetők, mivel könnyebbé teszi a munkavállalást, és elejét veszi az adókijátszásnak is – tette hozzá.

Szijjártó arról is beszámolt, hogy a gazdasági miniszterrel megállapodtak arról, hogy létrehozzák a két ország közötti vegyes bizottságot. A gazdasági kapcsolatok további fejlődését nagyban hátráltatja a közvetlen légi közlekedés hiánya, ezért októbertől a WizzAir közvetlen légi járatot indít Budapest és Dubai között. Az államtitkár tárgyalt az Emirates légi társaság vezetőivel is, akik szintén mérlegelik egy budapesti járat indítását, az ehhez szükséges nemzetközi jogszabályi körülményeket a magyar kormány meg fogja teremteni.

A külügyi és külgazdasági államtitkár bejelentette, hogy az idei év második felében kereskedőházat nyit Magyarország Abu Dhabiban, amelynek az lesz a feladata, hogy négy területen segítse a magyar vállalkozók helyi piacra jutását. Ez pedig a vízgazdálkodás, az orvosi műszerek exportja, az élelmiszer-ipari és mezőgazdasági export, valamint az infrastrukturális fejlesztésekhez való mérnöki hozzájárulás – tette hozzá. Már ezerre tehető a magyar közösségek létszáma, amely az emirátusokban dolgozik; számukra a kettős adóztatás elkerülése komoly könnyebbséget fog jelenteni – ismertette Szijjártó.

A magyar kormány határozottan támogatja az EU és az Öböl-menti arab országok közötti tárgyalások felgyorsítását a vízummentesség élérésére. Magyarországnak az lenne az érdeke, hogy a schengeni zónába vízummentesen utazhassanak az érintett arab államok állampolgárai, és ez fordítva is érvényesüljön – hangsúlyozta Szijjártó. Továbbra is nyitottak vagyunk az emírségi beruházó tőke előtt, mind az ingatlanbefektetése, mind a turisztikai infrastruktúra és a kutatás-fejlesztés területén, ezeken a területeken az itteni befektetők érdeklődnek magyarországi lehetőségek iránt – tette hozzá. Másrészt a vízgazdálkodási vállalatok elismertsége egyértelmű az arab világ előtt, és az infrastrukturális beruházásokhoz is keresik a magyar mérnöki tudást – ismertette az államtitkár.

A keleti nyitás politikájának megfelelően az idei esztendőben kereskedőház fogunk nyitni Pekingben, Rijádban, Asztanában és Abu Dhabiban, sor kerül a kuvaiti–magyar gazdasági vegyes bizottság ülésére, amelyen innovációs téren várható megállapodás. A jövőben tárgyalunk a Budapest–Belgrád vasútvonal fejlesztéséről, és meghosszabbításáról, valamint sor kerül a magyar–orosz gazdasági vegyes bizottság ülésére, ahol a magyar mezőgazdasági export mikéntjének a növeléséről fogunk tárgyalni – zárta szavait Szijjártó.

 

Mint Szijjártó korábban elmondta, a kormány a gazdasági kapcsolatok diverzifikálására törekszik, ezzel összefüggésben nemcsak a Távol-Kelet, a Kaukázus térsége és az arab világ, de Afrika felé is nyit, a Nyugat-Balkánon pedig tovább akarja fejleszteni az élenjáró magyar befektetési kapcsolatokat.

 

A kabinet felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal elmondta: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak országos, hanem regionális hatású tervekről is szó van.

 

Április 18-án a Budapestet elkerülő V0-s tehervasúti gyűrű kiépítésének finanszírozásáról és kivitelezéséről tárgyalt Szijjártó Péter, a magyar–kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztos Pekingben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.