„Jó hírt várunk Brüsszelből a júniusi EU-csúcsról” – fogalmazott Dacic a Kuriernak arra a kérdésére válaszolva, hogy mikor számít a dátum bejelentésére. „Ha tovább váratják Szerbiát, az az EU-szkeptikus áramlatok erősödéséhez fog vezetni” – tette hozzá.
Dacic úgy vélekedett, hogy a Balkán „jövője az EU-ban van”. „Az EU elejét veszi a nacionalizmusnak, és segít áthidalni a problémákat és a nézeteltéréseket” – jelentette ki.
Az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését javasolta Szerbiával az Európai Bizottság április 22-én, miután Belgrád és Pristina is elfogadta a szerb–koszovói megállapodást. A két ország között többször kudarcba fulladtak a tárgyalások. Az április eleji egyeztetések során az észak-koszovói szerbek helyzetét illetően odáig már eljutottak, hogy a térség négy szerb települése – Kosovska Mitrovica, Zvecan, Zubin Potok és Leposavic – önkormányzati szövetséget alakíthat majd.
Szerbia továbbra sem ismeri el Koszovó függetlenségét, de már több találkozóra is sor került Tomislav Nikolic szerb és Atifete Jahjaga koszovói elnök között. Fontos a két ország kapcsolatának rendezése, hiszen ez az egyik feltétele Szerbia uniós csatlakozásának is.
Tomislav Nikolic már tavaly novemberben kifejtette, 2000 óta az a cél, hogy Szerbia csatlakozzon az Európai Unióhoz. Azonban nem fogadnak el olyan új csatlakozási feltételeket, amelyek nem szerepeltek az Európai Bizottság Szerbiára vonatkozó legutóbbi értékelő jelentésében. Az Európai Parlament április 18-án közzétett jelentése szerint Szerbiát, Montenegrót és Koszovót illetően az EP elsősorban a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harc, az igazságszolgáltatás és a média függetlenségének érvényesítése, illetve az egyéb alapvető jogok biztosítása terén tart szükségesnek további reformokat.