A WDR közszolgálati műsorszolgáltató társaság Európa Fórum című rendezvényén Angela Merkel hangsúlyozta: „nem kell rögtön a lovasságot küldeni”. A kancellár ezzel a szociáldemokrata kancellárjelöltnek, Peer Steinbrücknek a rendezvényen kifejtett véleményére reagált, amely szerint a magyarországi antidemokratikus és kirekesztő folyamatokat tekintve nem szabad eleve elvetni azt a lehetőséget, hogy kizárják az EU-ból Magyarországot.
Angela Merkel kiemelte: teljes mértékben egyetért az Európai Bizottsággal abban, hogy változtatni kell azokon a magyar jogszabályokon, amelyek nincsenek összhangban az uniós szerződésekkel. Elmondása szerint erről többször beszélt már Orbán Viktor miniszterelnökkel, aki minden alkalommal biztosította őt arról, hogy a magyar kormány komolyan veszi az európai kritikát. A budapesti vezetés reakciójára „figyelni fogunk a pártcsaládunkban is” – mondta Angela Merkel.
A Peer Steinbrück véleményére vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva Angela Merkel elmondta: ha kétségek merülnek fel a magyar jogszabályok és az uniós szerződések összeegyeztethetőségével, akkor „először beszélni kell, és módosítani kell a törvényeket”.
Magyarország nagyon sokat segített Németországnak az újraegyesítés során, amit a németek soha nem felejtenek el. Ugyanakkor „nincs kibúvó”, ha felmerül, hogy esetleg antiszemita tendenciák, vagy más káros folyamatok bontakoznak ki. Ilyen esetben „nyílt párbeszédet kell folytatni, amihez hozzá is vagyunk szokva”, és mindent meg kell tenni azért, hogy „magyar barátainkat jó útra térítsük” – mondta a német kancellár.
Korántsem ad okot aggodalomra a német kancellár nyilatkozata Magyarországról, hiszen Angela Merkel joggal bízik abban, hogy Magyarország „az európai megoldást” választja – mondta Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára csütörtökön az MTI-nek. Emlékeztetett: Merkel közölte, hogy beszélt magyar kollégájával, Orbán Viktorral, aki számára megnyugtató választ adott, és ennek alapján a kancellár „joggal bízik abban, hogy Magyarország az európai uniós elveknek és jogszabályoknak megfelelően jár el”.
Peer Steinbrück nyilatkozatával kapcsolatban a helyettes államtitkár kifejtette: a politikus „saját pártpolitikai logikája alapján” fogalmazta meg a véleményét, ugyanakkor a liberális külügyminiszter, Guido Westerwelle a kancellárhoz hasonlóan nyilatkozott. Arra a kérdésre, hogy ha a szeptemberben esedékes németországi választásokon baloldali kormány alakulna, az miként befolyásolná a magyar-német kapcsolatokat, Prőhle Gergely kijelentette: egy választási kampányban sok olyan vélemény hangzik el, amely azután a gyakorlatban nem érvényesül.
Ismert, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a negyedik alkotmánymódosítás kapcsán levélben kérte három kérdés tisztázását Orbán Viktortól, amire a miniszterelnök ígéretet tett. Orbán Viktor megerősítette, hogy a magyar kormány és az Országgyűlés elkötelezett az európai normák mellett, és biztosította Barrosót arról, hogy a kormány mindenben együttműködik az aggodalmak eloszlatásában. Kezdeményezte azokat a jogalkotói lépéseket, amelyekkel kezelni lehet a bizottsági elnök által jelzett aggodalmakat.