A baloldali brit napilapnak – amely a Snowden által kiszivárogtatott anyagok egyik fő közlője volt – jogi szakértők elmondták: a 29 éves amerikai megalapozott védekezési stratégiát építhet arra, hogy a terhére rótt vétség politikai jellegű volt, akkor is, ha az Egyesült Államok bűnvádi eljárást indít ellene, és ezen az alapon kéri átadását.
A The Guardian által idézett szakértők szerint nem szokványos kiadatási eljárásról lenne szó, mivel Hongkong nem önálló állam, hanem Kína különleges közigazgatási körzete.
Pekingnek egyelőre nincs olyan információja, amelyet megosztana a közvéleménnyel azzal kapcsolatban, hogy érkezett-e kiadatási kérelem vagy bármiféle más felkérés Washingtonból Edward Snowden, az amerikai titkos adatgyűjtés kiszivárogtatója ügyében – közölte a kínai külügyi szóvivő csütörtöki tájékoztatóján.
Ellentmondásos hírek jelennek meg arról, kiket érint az amerikai adatgyűjtési botrány, az érintett hatóságok pedig ködösítenek – mondta Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke szerdán az MTI-nek azzal kapcsolatban, hogy európai magánszemélyek telefonhívásait és leveleit is megfigyelhette az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség.
Az amerikai kormány évek óta folytat hackertevékenységet Hongkong és Kína ellen – állítja öles címben csütörtöki címlapján a hongkongi South China Morning Post című lap.
Hua Csun-jing elmondta: nyugtázták a Snowden nyilatkozatairól szóló jelentéseket, amelyek új információkat tartalmaztak az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) kiterjedt hazai és nemzetközi megfigyeléseiről.
„Mint azt többször elmondtuk, Kína az egyik legnagyobb áldozata a hackertevékenységnek és a kibertámadásoknak. Kína határozottan támogatja a kiberbiztonságot” – hangoztatta Hua, jelezve, hogy országa a kérdésben nemzetközi párbeszédet tartana helyesnek.
Nem vagyok sem áruló, sem hős. Amerikai vagyok – mondta legfrissebb interjújában Snowden, és azt hangoztatta, hogy az információk közreadásával „az Egyesült Államok kormányának képmutató voltát” akarta demonstrálni.
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és az NSA volt alkalmazottja május 20-a óta tartózkodik Hongkongban, jelenleg ismeretlen helyen, valószínűleg egy magánszálláson. A PRISM-botrány kirobbantója hazájában komoly belpolitikai vihart kavart, ügye a világ minden táján nagy figyelmet keltett és vitát gerjesztett, megosztva politikusokat és a közvéleményt.