Péterfalvi Attila szerint csak akkor várhatók hitelt érdemlő válaszok a kérdésekre, ha az Európai Bizottság fordul az amerikai szervekhez. A NAIH elnöke egyetért azzal, hogy Viviane Reding, a bizottság alapjogokért és igazságügyi kérdésekért felelős alelnöke levelet írt Eric Holder amerikai igazságügyi miniszternek, és magyarázatot kér a múlt héten kirobbant megfigyelési, adatgyűjtési botránnyal kapcsolatban.
Péterfalvi Attila úgy véli, ellentmondásos hírek szólnak arról is, hogy csak a telefonon vagy interneten kommunikáló felek adatait, illetve a hívás hosszát vagy a társalgás tartalmát is megfigyelte-e az amerikai kormányhivatal.
A NAIH elnöke emlékeztetett arra, hogy a magyarországi távközlési szolgáltatóknak törvényi kötelezettségük van arra, hogy megőrizzék a hívások adatait, de az csak a felekre vonatkozó és a szolgáltatással kapcsolatos adatokat tartalmazhatja. A tartalomhoz való hozzáférésre, vagyis a levelek elolvasására, illetve a telefonhívások lehallgatására Magyarországon csak konkrét ügyekben, külső engedéllyel van lehetőség – tette hozzá. Péterfalvi Attila szerint kérdéses, hogy milyen jogorvoslati lehetőségeik vannak az uniós polgároknak, hiszen az Egyesült Államokban nincs egységes, általános adatvédelmi törvény vagy hatóság.
Amilyen gyorsan reflektorfénybe került, olyan gyorsan el is tűnt szem elől a CIA egykori alkalmazottja, aki felfedte, hogy ő szivárogtatta ki az értesüléseket az NSA titkos adatgyűjtési gyakorlatáról. Snowden szerdán interjút adott egy lapnak.
Obama végképp túlment minden határon, vagy egyszerűen csak felnőtt? Hős vagy hazaáruló az NSA-adatok kiszivárogtatója? És mit keres az ügyben egy Rubik-kocka? – olvassa el az MNO cikkét!
A The Guardian című brit napilap a múlt héten számolt be arról, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titokban, de bírói jóváhagyással amerikai telefonhívások millióit figyeli adatgyűjtés céljából. A The Guardian és az amerikai The Washington Post nem sokkal később már arról írt, hogy az NSA a PRISM kódnevű program keretében a világ legnagyobb internetes szolgáltató cégeinek adatforgalmát is figyeli és ellenőrzi, és így magánszemélyek e-mail üzenetei és egyéb kommunikációs adatok kerültek a birtokába hatalmas mennyiségben. Ezt az érintett cégek tagadták.
Több tucat potenciális terrorcselekményt akadályozott meg, vagy segített megakadályozni az adatforgalomnak a Nemzetbiztonsági Ügynökség általi megfigyelése – jelentette ki szerdai szenátusi meghallgatásán Keith Alexander tábornok, a szolgálat igazgatója.
A tábornok, aki a botrány kirobbanása óta először szerepelt a nyilvánosság előtt, helyesnek és törvényesnek nevezte az adatforgalom múlt héten lelepleződött titkos megfigyelését. Állítása szerint az NSA nem kívánja elrejteni tevékenységét és támogatja, hogy azzal kapcsolatban oldják fel minél több dokumentum titkosságát.
„El akarjuk mondani önöknek, hogy mit csinálunk” – mondta az elektronikus hírszerzésre szakosodott ügynökség igazgatója. Alexander hangsúlyozta, hogy a biztonság és a szabadság nem mehet egymás rovására.
A tábornok elmondta, hogy az NSA felül kívánja vizsgálni azokat az átvilágítási szabályokat, amelyek nem akadályozták meg, hogy az adatgyűjtéssel kapcsolatos információkat a sajtónak kiszivárogtató Edward Snowden az ügynökségnél dolgozhasson.