Lonnie Snowden elmondta: a feltételek között említette, hogy a fia szabadlábon védekezhessen, hogy ne tilthassák meg számára a nyilvános nyilatkozatokat és hogy ő maga választhassa meg a per helyszínét. Az apa szerint a feltételeket tartalmazó levelet egy erre felkért ügyvéd pénteken fogja eljuttatni Eric Holder amerikai igazságügyi miniszterhez. Edward Snowdent kémkedéssel, kormányzati tulajdon eltulajdonításával, valamint azzal vádolták meg az Egyesült Államokban, hogy szándékosan közölt titkos hírszerzési információt jogosulatlan személlyel.
Az idősebb Snowden ugyanakkor azt állította, hogy az utóbbi időben nem beszélt a vasárnap óta a moszkvai repülőtéren tartózkodó fiával. Véleménye szerint a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által egy külső cégen keresztül foglalkoztatott informatikust mások manipulálhatták, többek között a WikiLeaks kiszivárogtató csoport.
Keith Alexander tábornok, az NSA igazgatója kijelentette, hogy az Edward Snowden által leleplezett adatforgalom-megfigyelési programoknak köszönhetően a világon 42 terrortámadást sikerült megakadályozni, és 12 olyan személyt lepleztek le, aki terrorista csoportoknak nyújtott anyagi támogatást. Alexander a The Washington Post pénteki beszámolója szerint elmondta, hogy az 54 leleplezett ügy közül mindössze 13-nak volt amerikai belföldi vonatkozása, további 25 Európával, 11 Ázsiával, öt pedig Afrikával volt kapcsolatos.
Edward Snowden, aki június 27-ei információi szerint jelenleg a Seremetyjevo repülőtér tranzitvárójában tartózkodik, Izlandhoz és Ecuadorhoz fordult menedékjog-kérelemmel. Oroszország június 26-án megismételte, hogy semmilyen amerikai „fenyegetés” nem kényszerítheti Snowden kiadására, akinek joga van a tranzitövezetből oda távozni, „ahova akar”. Közben a venezuelai elnök közölte: országa befogadná Snowdent, ha kérné. Az Egyesült Államok, amely érvénytelenítette Snowden útlevelét, a kiadatását követeli.