Katonai támogatást kapnak a szíriai felkelők Washingtontól

Az Egyesült Államok hivatalosan arra a megállapításra jutott, hogy a szíriai elnökhöz hű erők vegyi fegyvert vetettek be a felkelők ellen. Barack Obama a felkelők támogatása mellett döntött.

PR
2013. 06. 13. 23:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnök úgy döntött, hogy nagyobb támogatást nyújt az ellenzéknek, ami magában foglalja a Legfelsőbb Katonai Tanácsnak nyújtandó közvetlen támogatást, ide értve a katonai támogatást is – fejtette ki Ben Rhodes, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának stratégiai kommunikációért felelős helyettese. „Ez mind hatályában, mind pedig mértékében el fog térni attól, amit eddig a Legfelsőbb Katonai Tanácsnak nyújtottunk” – fogalmazott.

A Legfelsőbb Katonai Tanács a szíriai ellenzék vezető polgári csoportjának katonai szárnya. A helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó szerint Washington a további lépésekről a jövő héten Észak-Írországban konzultálni akar Oroszországgal, a G8 csoporttal és az ENSZ-szel is. „Oroszországot és a nemzetközi közösség minden tagját aggodalommal kell eltöltenie annak, hogy vegyi fegyvereket alkalmaznak” – mondta Rhodes. Az Egyesült Államok ugyan részt akar venni azon a genfi konferencián, amely a szíriai konfliktus rendezéséről fog szólni, de nincsenek illúziói – tette hozzá. Rhodes nem bocsátkozott részletekbe a katonai segítségnyújtás módjával kapcsolatban, de azt elmondta, hogy egy esetleges repüléstilalmi övezet létrehozásáról egyelőre nem született döntés.

Több mint 93 ezer embert, köztük 6500 gyereket öltek meg a szíriai fegyveres konfliktus 2011. márciusi kezdete óta – közölte csütörtökön az ENSZ emberi jogi főbiztossága.

 

Ismert, a közelmúltban orosz légvédelmi rakétákat kapott Damaszkusz, ezzel közel egy időben pedig lejárt az uniós fegyverszállítási tilalom, ami azt jelenti, hogy francia és brit támogatást kaphatnak a felkelők.

A katonai támogatásról szóló bejelentést megelőzően a Fehér Ház közölte: az Egyesült Államok meggyőző bizonyítékok alapján arra a megállapításra jutott, hogy az Aszad-rezsim több alkalommal kisebb mennyiségben vegyi fegyvert vetett be a felkelők ellen. Az egyebek között szarin ideggázzal végrehajtott támadásoknak 100-150 ember eshetett áldozatul. Washington szerint nincs rá bizonyíték, hogy a felkelők is rendelkeznének vegyi fegyverrel.

Az amerikai vezetést a Franciaország által rendelkezésre bocsátott bizonyítékok győzték meg végérvényesen. Párizs és London már korábban hangoztatta, hogy meggyőződött a vegyifegyver-használatról. A bizonyosságról a Fehér Ház tájékoztatta a kongresszust.

A vegyifegyver-bevetéssel a szíriai kormányerők átlépték azt a határt, amelyet Obama húzott meg. Az elnök kilátásba helyezte, hogy ha ez megtörténik, komoly válaszlépések várhatók.

Az amerikai elnök bejelentésére reagálva, miszerint az Egyesült Államok katonailag is támogatja a szíriai felkelőket, maguk a felkelők és az ellenzéki vezetők légvédelmi és más fejlett fegyvereket kértek pénteken. Washingtonban John McCain republikánus párti szenátor is közölte, hogy a felkelőknek ilyen fegyverekre van szükségük.

Szelim Idrisz dandártábornok, a Legfelsőbb Katonai Tanács nevű ellenzéki szervezet katonai szárnyának parancsnoka az al-Arabíja tévének nyilatkozva azt mondta: annak megakadályozására, hogy a kormányhadsereg vegyi fegyvert vessen be, hatékony katonai támogatásra – „sok fegyverre és lőszerre, légvédelmi és más fejlett fegyverekre” – van szükségük.

Dzsordzs Szabra, a Nemzeti Koalíció ellenzéki szervezet ügyvezető elnöke is hasonlóan komoly fegyverek szükségességéről beszélt, és hozzátette, hogy az Egyesült Államok lépése megkésett, a több mint két éve tartó konfliktusban már több mint 90 ezer ember halt meg. „Harckocsi-elhárító és légvédelmi fegyvereket akarunk” – mondta szintén az al-Arabíjának. Hozzátette: a Nemzeti Koalíció szeretné, ha az Aszad-rezsimmel szemben álló országok csoportja – a Szíria Barátai – „gyökeresen álláspontot változtatna, miután kiderült, hogy a hatalom vegyi fegyvert használt”.

McCain szenátor üdvözölte Barack Obama döntését, de ismét követelte azt is, hogy vezessenek be repüléstilalmi övezetet Szíria felett. „Az erélytelen döntések ideje lejárt. Határozottan kell cselekedni. Nehézfegyverekre van szükség, amelyekkel fel lehet venni a harcot a harckocsikkal és a repülőgépekkel. Egyetlen módon lehet megváltoztatni a harci patthelyzetet, az Aszad-rendszer légierejének megsemmisítésével és repüléstilalmi övezet létrehozásával” – jelentette ki.

Több más amerikai kongresszusi tag is rögtön támogatta Obama bejelentését. Mike Rogers, a képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus párti elnöke azt elmondta: „Az Egyesült Államoknak Törökországot és arab ligabeli partnereit kell támogatnia abban, hogy létrehozhassanak Szíriában olyan biztonságos övezeteket, amelyekben az Egyesült Államok és szövetségesei kiképezhetik és felfegyverezhetik az ellenzék kiválasztott csoportjait.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.