Kínai SMS-ek is belekeveredtek Showden és az NSA háborújába

A „nagy kínai tűzfal” atyjának tartott Fang Pin-hszing korábban azt hangoztatta, hogy a külföldi berendezések komoly nemzetbiztonsági veszélyt jelentenek.

TK
2013. 06. 22. 20:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap Edward Snowden, az amerikai titkos adatgyűjtés kiszivárogtatójának állításaira és az általa bemutatott dokumentumokra hivatkozva közölte újabb cikksorozatát. Ezekben megjegyzi, hogy az SMS-üzenetváltás a kínaiak egyik legelterjedtebb kommunikációs módja, s hivatalos adatok szerint 2012-ben csaknem 900 milliárd szöveges üzenetet küldtek mobilkészülékeikről.

A lap emlékeztet arra, hogy kínai szakmai körökben régóta aggodalommal beszélnek a távközlési vállalatoknál használt műszaki berendezések biztonságáról, attól tartva, hogy külföldi alkatrészeik „hátsó kapui” nyújthatnak bennük lehetőséget a rendszerekbe történő behatoláshoz.

A kínai internetforgalmat korlátozó „nagy kínai tűzfal” atyjának tartott Fang Pin-hszing korábban szintén azt hangoztatta, hogy a külföldi berendezések komoly nemzetbiztonsági veszélyt jelentenek. A cégek egy ideje megkezdték technikai eszközeik lecserélését hazai gyártásúra.

Snowden egy olyan dokumentumot is bemutatott, amelyből az állapítható meg, hogy az NSA a Kína oktatási és kutatói központjának tartott Tsinghua Egyetem ellen kiterjedt kibertámadást hajtott végre ez év januárjában. A célpont az egyetem 63 számítógépe, illetve szervere volt. Az egyetem területén található a szárazföldi Kína hat gerinchálózatának egyike (az első), ahová kínaiak millióinak internetadatait lehet megtalálni.

A CIA és az NSA volt alkalmazottja által kiadott dokumentumok között egy másik arról tanúskodik, hogy 2009-ben támadások érték Hongkong Pacnet nevű internetszolgáltatóját. Azóta azonban a térség egyik legnagyobb kiterjedésű, tenger alatt vezetett optikai hálózatának tulajdonosát idegen betolakodók nem háborgatták.

A hongkongi újság beszámol arról, hogy a kínai különleges közigazgatási övezet második legnagyobb pártja, a Polgári Párt szombaton levélben sürgette az Egyesült Államokat, hogy tisztázza a vádakat, melyek szerint hírszerző szervei elektronikus megfigyelést végeztek a városban.

„Ha az Egyesült Államok szeretné, hogy a jogok és a szabadság bajnokaként tiszteljék, akkor feltétlenül szükséges, hogy Snowden komoly vádjaira azonnali és világos választ adjon” – fogalmazott Audrey Eu, a párt elnöke, aki levelét az Egyesült Államok hongkongi főkonzuljának, Stephen Youngnak címezte.

A South China Morning Post korábban közölte, hogy Edward Snowden, akit hazájában hivatalosan kémkedéssel gyanúsítanak, biztonságban van, nem vették őrizetbe, de rendőri védelem alá sem helyezték. A város rendőrfőnöke azt nyilatkozta, ügyében a hongkongi és nem külföldi törvények alapján fognak eljárni.

A Google az amerikai alkotmány szólásszabadságot szavatoló első kiegészítésére hivatkozva arra kérte az Egyesült Államok külföldi hírszerzését felügyelő bíróságot (FISC), engedélyezze számára annak külön közlését, hogy a szövetségi szervek hány alkalommal kérték tőle a felhasználói adatok felfedését a Nemzetbiztonsági Ügynökség által folytatott internet-megfigyelési program keretében.

 

Barack Obama védelmébe vette az NSA kémprogramjait a PBS amerikai tévécsatornának adott, helyi idő szerint hétfőn sugárzott interjúban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.