Carter: Snowden végső soron jót tett az országgal

Jimmy Carter az NSA módszerei miatt kialakult botránnyal kapcsolatban kijelentette: nem működik a demokrácia az Egyesült Államokban.

MD
2013. 07. 18. 18:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Amerikában e pillanatban nincs működő demokrácia” – mondta egy atlantai (Georgia) tanácskozáson a Der Spiegel német magazin szerint a politikus, aki nem először bírálja kemény szavakkal az amerikai hírszerzési politikát.

Carter arról is beszélt, hogy szerinte a kémkedési botrány az egész világon aláássa a demokráciát, amint az emberek egyre inkább gyanakszanak az amerikai internetes platformokat, közöttük a Google-t és a Facebookot használva. Ezeket a médiumokat normális esetben a szólásszabadsággal hozzák kapcsolatba, és egy ideje nagy erővel segítették a felemelkedő demokratikus mozgalmakat. Az NSA botránya azonban csorbát ejtett hitelességükön – fejtette ki véleményét a volt amerikai elnök.

Az Edward Snowden által kiszivárogtatott információk ugyan rossz fényt vetnek az amerikai hírszerzésre, szakértők szerint annyira azonban nem ártalmasak, hogy miattuk felbomoljon az Egyesült Államok mellett négy másik angol nyelvű országot – Nagy-Britanniát, Kanadát, Ausztráliát és Új-Zélandot – tömörítő és évtizedek óta hatékonyan működő kémszövetség, az Öt Szem (Five Eyes).

A CNN amerikai hírtelevíziónak korábban adott interjújában Carter úgy vélekedett: az NSA-ról kiderült dolgok azt jelentik, hogy „a behatolás az amerikai magánéletbe túl messzire ment”. Hozzátette: a kiszivárogtató Edward Snowden megsértette ugyan az amerikai törvényeket, de lehetséges, hogy végső soron jót tett az országgal. „Úgy vélem, hogy a magánéletbe való behatolást övező titkolózás túl nagy, ezért azt gondolom, hogy a nyilvánosságra hozatala hosszú távon valószínűleg jótékony hatású” – mondta.

Jimmy Carter 1977 és 1981 között volt elnök, később létrehozta a Carter Központot, amely az emberi jogok védelmével foglalkozik, és munkásságával 2002-ben elnyerte a Nobel-békedíjat.

Tucatnyi vállalat, köztük a Microsoft, az Apple, a Google, a Twitter és sok másik levélben fordult Barack Obama elnökhöz, Eric Holder igazságügy-miniszterhez (főügyészhez), James Clapperhez, az Egyesült Államok nemzeti hírszerzésének igazgatójához, Keith Alexander tábornokhoz, az NSA igazgatójához és a törvényhozás nemzetbiztonsággal foglalkozó illetékeseihez, több átláthatóságot kérve a titkos adatgyűjtés ügyében. Levelükben azt kérik, hogy rendszeresen közölhessék a megfigyelések fő statisztikai összegzéseit.

A Microsoft szerdán tagadta, hogy az NSA-nek közvetlen hozzáférése lenne az Outlook, a Skype és más szolgáltatások felhasználóinak fiókjaihoz, és engedélyt kért a kormánytól, hogy közzétehesse a hatóságoknak átadott adatok pontos számát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.