Kegyetlen gyilkosságokról beszélnek a bukott elnök hívei

Súlyos összecsapások voltak kora reggel Kairóban, az áldozatokról ellentmondásos adatok láttak napvilágot, de az bizonyos, hogy a halottak száma legalábbis több tucatra tehető.

PR
2013. 07. 27. 13:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megbuktatott előző államfőt, Mohamed Murszit támogató Muzulmán Testvériség szerint a hadsereg támadt rá a volt elnök mellett tüntetőkre. Az iszlamista szervezet délelőtt azt állította, hogy Kairó egyik elővárosában katonák mintegy kétszáz tüntetőt öltek meg és csaknem négyezret megsebesítettek. Az egyiptomi hatóságok – élükön a belügyminisztériummal, valamint az egészségügyi minisztériummal – cáfolták ezt, és mintegy harminc halottról beszéltek.

A belügyminiszter cáfolta azt is, hogy a tüntetők ellen éles lőszert vetettek volna be. Azt állította, hogy a tüntetésnek törvényes eszközökkel vetettek véget, és a Muzulmán Testvériséget vádolta a katonák provokálásával. A hírügynökségek utaltak arra: ha a Muzulmán Testvériség adatai megfelelnének a valóságnak, a szombati nap a „legvéresebb” nap Murszi elnök július 3-i megbuktatása óta.

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője brüsszeli közleményében sajnálkozásának adott hangot a történtek miatt, és a szemben álló feleket az erőszakos cselekmények beszüntetésére szólította fel. Ashton ezúttal is utalt az egyiptomi politikai foglyok, köztük a megbuktatott államfő szabadon bocsátásának a szükségességére. Az egyiptomi hadsereg egyelőre nem foglalt állást a szombati eseményekkel kapcsolatban.

A Muzulmán Testvériség szóvivője szerint „a katonák nem azért lőttek, hogy megsebesítsék, hanem azért, hogy megöljék a tüntetőket”. Az áldozatok túlnyomó többségét a fején vagy a mellén érte a lövés, és a hatóságok könnygázt is bevetettek a tüntetők ellen – állította.

Mohamed Ibráhim Juszef belügyminiszter szombaton bejelentette, hogy hamarosan feloszlatják a Murszi támogatására két helyszínen szerveződött tiltakozó akciókat, „ülősztrájkokat”, amelyek már egy hónapja tartanak. Hangoztatta, hogy a rendvédelmi erők a törvény keretei között lépnek fel, és ügyelnek arra, hogy a lehető legkisebbek legyenek a veszteségek.

Az egyiptomi katonai hatóságok pénteken rendelték el, hogy az addig is őrizetben tartott Murszit 15 napra helyezzék vizsgálati fogságba. A fő vád szerint Murszi állítólag a Hamász palesztin radikális szervezettel szövetkezve szökött meg 2011-ben egy börtönből, és ennek során köze volt több rab és börtönőr meggyilkolásához, valamint katonák elrablásához. Ezért gyilkossággal is gyanúsítják.

A Muzulmán Testvériség nevetségesnek minősítette a vádakat. Murszi korábban azt állította, hogy 2011-ben ő és a testvériség 33 másik bebörtönzött tagja nem megszökött Vádi-en-Nátrún város fegyházából, hanem a helyi lakosok nyitották ki nekik a börtön kapuit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.