A MENA állami hírügynökség jelentése szerint Murszit azért helyezték vizsgálati fogságba 15 napra, hogy ez idő alatt kivizsgálják az ellene felhozott vádakat. A fogság időtartamát meg lehet hosszabbítani. A beszámoló szerint a politikust már kihallgatták. A bírói döntést néhány órával azelőtt hozták nyilvánosságra, hogy több millió egyiptomi készül részt venni utcai megmozdulásokon Egyiptom első szabadon megválasztott elnökének támogatására, illetve ellene. Mohammed Murszit a hadsereg július 3-án mozdította el a hatalomból, és azóta őrizetben van. A volt elnököt támogató Muzulmán Testvériség nevű szervezet nevetségesnek minősítette a vádakat, amelyek szerinte a „régi rendszerhez” való visszatérést jelzik.
Hétfőn még arról szóltak a hírek, hogy a korábbi egyiptomi elnököt a leváltás óta ismeretlen helyen tartja fogva a hadsereg. Több ország, köztük az Egyesült Államok és Németország is követelte szabadon bocsátását. Az egyiptomi hatóságok visszautasították az erre vonatkozó követeléseket, de július 10-én megerősítették, hogy Murszi „biztonságos helyen van”, és „méltósággal” bánnak vele. Július 14-én a hadsereg kihallgatta a megbuktatott államfőt. A belbiztonsági szolgálat ügynökei arról faggatták, hogy miként, milyen körülmények között szökött meg a börtönből 2011 elején, a Hoszni Mubarak akkori elnök hatalmát megdöntő lázadás idején.
Murszi családja emberrablás vádjával bírósági eljárást indít Abdel Fatah asz-Szíszi hadsereg-főparancsnok ellen – közölte a megbuktatott egyiptomi elnök lánya egy sajtótájékoztatón hétfőn.
A Muzulmán Testvériség esetleg az Európai Unió közbenjárása révén tárgyalhat az egyiptomi belpolitikai válság megoldásáról, és már hivatalosan beszéltek ennek kereteiről egy megbízottal – közölte a mozgalom egyik vezetője a Reuters brit hírügynökséggel múlt csütörtökön.
Július 16-án tette le az esküt az új egyiptomi kormány, amelynek élén Hádzim el-Beblávi közgazdász áll. A testület közel két héttel azután állt össze, hogy a fegyveres erők a tömegtüntetések hatására menesztették Mohamed Murszi elnököt, aki egyoldalúan az iszlamista irányzatot követte.