A résztvevők egy internetes hálózat – Stop Watching Us (Ne figyeljetek bennünket!) – felhívására tiltakoztak Hamburgban, Münchenben és további 35 német városban. A felvonulók egy része feliratos táblákon biztosította támogatásáról Edward Snowdent, az amerikai titkos adatgyűjtést kiszivárogtató informatikust, akit az Egyesült Államok kémkedés vádjával köröztet.
Angela Merkel kancellár a múlt hónapban, amikor Berlinben találkozott Barack Obama amerikai elnökkel, szót emelt az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) szövetségeseket sem kímélő lehallgatási-megfigyelési gyakorlata ellen. A német ellenzéki pártok viszont kétlik, hogy a berlini kormány ne tudott volna a megfigyelésekről.
Negyven német író nyílt levélben fordult Angela Merkelhez, arra kérve a kancellárt, hogy tárja a közvélemény elé az amerikai hírszerzésnek a német lakosságot érintő lehallgatási és adatgyűjtő tevékenységét. Közben Joachim Gauck német államfő azt nyilatkozta: tiszteletet érdemel, aki leleplezi az állami visszásságokat.
Németországban a náci Gestapo és a kommunista Stasi emléke miatt is rendkívül érzékeny téma a személyes adatok kezelése, így az NSA-botrány fontos üggyé vált a belpolitikában. Különösen azután, hogy kiderült: nemzetközi összevetésben a Nemzetbiztonsági Ügynökség titkos adatgyűjtő tevékenysége rendkívül nagy mértékben érinti Németországot, és nagyon szoros az együttműködés a német szolgálatok és az NSA között.
A német kormány a hivatalos álláspont szerint csak Snowden kiszivárogtatásaiból szerzett tudomást az NSA adatgyűjtő programjairól. Egy csütörtökön ismertetett közvélemény-kutatás szerint a lakosság 78 százaléka nem hiszi el ezt az állítást, és 70 százalék elégedetlen az ügy feltárására irányuló kormányzati erőfeszítésekkel.