Angela Merkel a DPA hírügynökségnek adott, péntek hajnalban közzétett interjújában kijelentette, hogy kérése ellenére Németország még nem kapott megfelelő tájékoztatást, hetekkel a megfigyelési botrány kirobbanása után sem. „Számos kérdés nyitva van még” – fogalmazott a kancellár, hangsúlyozva hogy kormánya mindent nyilvánosságra hoz majd, amit a titoktartási kötelezettség betartásával nyilvánosságra lehet hozni.
Az amerikai hatóságok a teljes belföldi levélforgalmat regisztrálják – jelentette csütörtökön a The New York Times. A lap arról is írt korábban: az amerikai hírszerző szervek titkos adatmegfigyelésének részleteit kiszivárogtató Edward Snowden korántsem informatikus volt, hanem hekker.
Az adatgyűjtési botrány főszereplője, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség korábbi munkatársa 21 országban kért menedékjogot, a többség azonban visszautasította.
Kevesebb mint három hónappal a parlamenti választások előtt a kancellár legfőbb prioritásként az állampolgárok védelmét említette. Ennek kapcsán mindenekelőtt a terrorelhárítást, valamint a magánszféra védelmét emelte ki. Mindez a szabad társadalom elengedhetetlen része – fogalmazott. A politikus úgy vélekedett, hogy bárminemű beavatkozás ebbe csakis az arányosság elve, illetve a jogszabályok alapján történhet.
Közben a belügyminiszter egy lapinterjúban azt mondta, a német hírszerző szervek nem folytatnak kémtevékenységet az Egyesült Államokban. Hans-Peter Friedrich a Bild című lap pénteki számában annak kapcsán nyilatkozott, hogy a napokban több információ jelent meg az amerikai hírszerzés felderítő tevékenységéről az Európai Unió egyes országaiban, így Németországban is. „Az amerikai kormány nincs a német hírszerző szervek figyelmének fókuszában” – hangoztatta a miniszter. A konzervatív politikus annak a nézetnek adott hangot, hogy az amerikaiak ugyanazt teszik, amit valamennyi hírszerző szolgálat tesz, azaz az országba beáramló adatokat behatóan megvizsgálják.