A hírt Tatyjana Loksina, a Human Rights Watch moszkvai irodavezető-helyettese közölte az Interfaksz orosz hírügynökséggel. A szervezet munkatársa is részt vett azon a találkozón, amelyet Snowden nemzetközi és orosz jogvédő szervezetek képviselőivel, valamint neves orosz jogászokkal tartott zárt körben a repülőtéren. Loksina azt mondta, hogy az amerikai informatikus csak addig akar Oroszországban maradni, amíg nem tud továbbutazni Dél-Amerikába. Szavai szerint Edward Snowden ezt azzal indokolta, hogy személyes biztonságát csak abban az esetben látja garantáltnak, ha ideiglenesen Oroszországban marad. Ezért döntött úgy, hogy az orosz hatóságokhoz fordul, bár Dél-Amerikában tervezi a letelepedést.
Az informatikus csütörtökön kereste meg levélben mások mellett az Amnesty International, a Human Rights Watch nemzetközi és az Ellenállás nevű orosz jogvédő szervezeteket, valamint az ENSZ moszkvai képviseletét. Meghívott tekintélyes orosz ügyvédeket is. A komoly biztonsági intézkedések közepette, de a sajtótól elzárt tranzitzónában megrendezett találkozón részt vett Vlagyimir Lukin, az orosz törvényhozás mellett működő emberi jogi biztos is, aki szerint a moszkvai repülőtéren 19. napja dokumentumok nélkül tartózkodó informatikus gyakorlatilag menekültként kezelendő.
Anatolij Kucserena orosz ügyvéd, aki vállalta, hogy segít az amerikainak, a Rosszija 24 állami hírtelevíziónak elmondta, hogy Snowden megírta kérelmét, és hajlandó befejezni az amerikai titkosszolgálatok tevékenységének további leleplezését.
A Kreml egyelőre nem kapta meg Edward Snowden politikai menedékkérelmét – közölte Dmitrij Peszkov, az államfő szóvivője. „Ha Snowden politikai menedékkérelme megfelel a valóságnak, akkor számunkra a kiindulási pont az elnök nyilatkozata, amely szerint Snowden úr elvileg maradhatna Oroszországban. De csak abban az esetben, ha teljes mértékben felhagy azzal a tevékenységével, amellyel kárt okoz amerikai partnereinknek és az orosz–amerikai kapcsolatoknak, illetve csak akkor, ha ezt ő maga kéri” – emlékeztetett Dmitrij Peszkov Vlagyimir Putyin államfő július elsején elhangzott kijelentéseire.
„Nagyon fontos információk birtokában van.” (Mihail Ljubimov volt szovjet hírszerző)
„Egy olyan dörzsölt hekker és számítógépes guru, mint Snowden, biztos védelembe helyezte a birtokába jutott információkat, részben titkosítással és részben úgy, hogy egy távoli felhőben tárolja őket.” (Nyikita Kiszlicin, az orosz Hekker Magazin szerkesztője)
„Olyan szereket adnak neki, amelyek megoldják a nyelvét.” (Oleg Gorgyijevszkij volt KGB-ezredes)
Az amerikai titkos adatgyűjtési botrány kirobbantóját az amerikai Time magazin szerint már nyilván „kezelésbe vette” az orosz titkosszolgálat. Edward Snowdent – legalábbis volt orosz kémekre hivatkozva ezt írják – egy időre kivonták a forgalomból az oroszok, akiknek megvannak az eszközeik arra, hogy megoldják az égen-földön keresett amerikai informatikus nyelvét. Snowden a hivatalos verzió szerint harmadik hete a moszkvai Seremetyjevo-repülőtér tranzitvárójában tartózkodik, ott várja, hogy továbbutazhasson egy harmadik országba, amely menedéket nyújt neki. A Time által megszólaltatott biztonsági szakértők nem hisznek a hivatalos orosz közlésnek, azt valószínűsítik, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori alkalmazottját Moszkvába érkezése után az orosz titkosszolgálat kivonta a forgalomból. A Kreml számára rendkívüli értéket képviselő Snowdent vélhetően egy főváros környéki biztonságos helyre szállították, hogy különféle eszközökkel szóra bírják, és megszerezzék az amerikai felderítő szolgálatok működéséről szóló fontos információkat, amelyekre sok orosz kém foga fáj.
Snowdenről a reptér zártkörű találkozóján készült gyenge minőségű felvétel
2013. június 5. - A The Guardian című brit lap leleplezte, hogy létezik egy titkos amerikai bírósági végzés, amely arra kötelezi az amerikai Verizon telefontársaságot, hogy a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA) adjon napi információkat az ügyfelek hívásairól április és július között.
Június 6. A The Guardian és a The Washington Post című amerikai lap internetes kiadásában egy titkos dokumentumra hivatkozva közölte, hogy amerikai hírszerző szervek széleskörű adatgyűjtést végeztek kilenc, a legnagyobb internetes szolgáltatók közé tartozó cégnél, aminek eredményeképpen magán e-mailek, chatek, fotók és egyéb kommunikációs anyagok kerültek a birtokukba.
Június 7. - Barack Obama elnök úgy nyilatkozik, hogy egyensúlyt kell teremteni a magánélet és a biztonság között.
Június 9. - Az amerikai hatóságok bejelentették, hogy vizsgálatot indítottak Snowden ellen, aki május 20-a óta Hongkongban bujkált, és önmagát nevezte meg az eset kiszivárogtatójaként. Nyilatkozatát a The Guardian közölte.Június 10. - Snowden elhagyta hongkongi szállodáját.
Június 13. - Robert Mueller, az FBI igazgatója megerősítette, hogy nyomozás folyik Snowden ellen, és védelmébe vette az elektronikus felderítést végző programokat, amelyek elengedhetetlenek a terrorizmus elleni küzdelemben.
Június 15. - A Facebook és a Microsoft közölte, hogy 2012 második felében több ezer kérelmet kaptak az amerikai hatóságoktól, hogy szolgáltassanak információkat az ügyfeleikről (A Microsoft 6000-7000 esetben, a Facebook 9000-10 000 esetben.)
Június 22. - A The Guardian Snowdent idézve közölte, hogy a brit elektronikus lehallgatások köre tavaly 600 millió telefonhívást érintett.
Június 23. - Snowden elhagyta Hongkongot, hogy Moszkvába repüljön. Ecuador megerősítette, hogy Snowden politikai menedéket kért. Később Bolívia, Venezuela és Nicaragua kilátásba helyezte, hogy adott esetben kész az Egyesült Államokban kémkedéssel vádolt Edward Snowden befogadására.
Július 10. - Felelős orosz politikusok úgy nyilatkoztak, hogy Snowden harmadik hete a moszkvai Seremetyjevo nemzetközi repülőtér tranzitzónájában tartózkodik.