A Cochabambában kiadott, Los Tiempos című újság honlapján olvasható írás szerint Tóásó ismét arra a tényre alapozta kérelmét, hogy jogellenesen tartják előzetes letartóztatásban immár több mint négy éve, miközben a bolíviai törvények csupán 36 hónapig teszik ezt lehetővé.
A bíróság megítélése szerint ugyanakkor a vádlottnak személyesen is része volt abban, hogy a per elhúzódott. Az írás arra is emlékeztetett, hogy az ENSZ illetékes munkacsoportja is kérte Tóásó szabadlábra helyezését hasonló érvek alapján. Erre azonban a bíróság azzal válaszolt, hozzá nem jutott el ez a dokumentum, bár a kormányt értesítették erről.
A legutóbbi tárgyalási napon a Santa Cruz-i bíróságon Tóásó Előd ismételten az ügy nemzetközi kivizsgálását sürgette, valamint elárulta azt, hogy a börtönben való fogva tartása alatt naplójába leírta az igazságot mindarról, ami történt, és a dokumentumot hazaküldte Magyarországra – írta az El Deber bolíviai hírportál.
A magyar diplomácia az elmúlt napokban ismételten síkraszállt azért, hogy a bolíviai hatóságok tartsák tiszteletben Tóásó emberi jogait, folyamatos tájékoztatást kért a per állásáról és szorgalmazza a vádlott szabadlábra helyezését – közölte vasárnap a Külügyminisztérium.
Az ügyészek ezzel kapcsolatban úgy foglaltak állást, hogy az országban a helyi törvények alapján kell eljárni. Szerintük továbbá Tóásó fogva tartása legális volt.
A bolíviai kommandósok 2009. április 16-án az akkor a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz város Las Américas nevű szállodájában lőtték le a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A horvát-bolíviai állampolgár Mario Tadicot, valamint a román és magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt letartóztatták. A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy terrorcsoportot számoltak fel, amely Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni. A pernek összesen 39 vádlottja van.