A Pentagonra hivatkozó szombati hírügynökségi jelentések szerint az USS San Antonio hadihajó – amely a fedélzetén több száz tengerészgyalogost szállít – e térségbe vezető útját már korábban eldöntötték, de nem tervezik, hogy a katonákat egy Szíria elleni esetleges akcióban bevessék.
A USS San Antonio a Szuezi-csatornán keresztül érkezett a Földközi-tengerre, és pénteken kapta azt a parancsot, hogy maradjon a térségbe vezényelt öt amerikai romboló közelében. A Reuters brit hírügynökség jelentésében kiemelte, hogy a hajó egyike annak a három amerikai tengerészeti egységnek, amely a fedélzetén mintegy 2200 tengerészgyalogossal az Arab-félsziget körüli térségben teljesít hat hónapos szolgálatot.
A brit hírügynökség egy magát megnevezni nem akaró forrása hivatalos amerikai személyiségre hivatkozva arról számolt be, hogy a USS San Antonio elővigyázatosságból marad a Földközi-tengernek ebben a térségében.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök újságíróknak Ankarában azt hangoztatta, hogy a Szíria elleni katonai beavatkozás „nem lehet egy 24 órás rajtaütés”. Úgy vélte, „leginkább az számít, hogy megállítsák a vérontást Szíriában, a rezsimet pedig egészen addig a pontig gyengítsék, ahol már feladja”. Erdogan a NATO koszovói beavatkozását hozta példának. „Ha olyasmi lenne, amit Koszovó példáz, a szíriai rezsim nem lenne képes, hogy folytassa” – fogalmazott.
Bár az amerikai lapok nem lelkesednek a szíriai beavatkozásért, de akik támogatják, azok – Erdoganhoz hasonlóan – úgy vélekednek, hogy legalább rendesen kellene csinálni – nem úgy, ahogy Obama akarja.
Az amerikaiak többségének a véleménye megegyezik a lapokéval: a lakosság 53 százaléka elutasítja, hogy az Egyesült Államok beavatkozzon a szíriai polgárháborúba – derült ki annak a közvélemény-kutatásnak az eredményeiből, amelyet a Reuters és az Ipsos közösen készített.
A beavatkozás amerikai ellenzőinek az aránya valamelyest csökkent az utóbbi napokban, hiszen az ezt megelőző közvélemény-kutatás még azt mutatta, hogy a beavatkozást nem támogatók aránya 60 százalékos. A szombaton közzétett adatok szerint a közvélemény-kutatás keretében megkérdezett 708 felnőtt amerikai egyötöde támogatná, hogy az Egyesült Államok katonai csapást mérjen Szíriára.
Eközben szombatra elhagyták Szíriát és megérkeztek Libanonba az ENSZ vegyifegyver-ellenőrei. Szemtanúk szerint a csoportot szállító járműoszlop reggel indult útnak Damaszkuszból Libanon felé. A határt Másznánál lépték át. A világszervezet tucatnyi szakértője a tíz nappal ezelőtti, Damaszkusz környéki támadás helyszínén vettek mintákat, a támadásban nyugati hírszerzők és a szíriai ellenzék szerint a kormányerők mérgező gázt is használtak.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pénteken – diplomaták beszámolója szerint – azt jelezte a Biztonsági Tanácsban állandó tagsággal rendelkező országoknak, hogy a minták elemzése két hétig tarthat. A világszervezet ellenőreinek mandátuma csak arra terjed ki, hogy megállapítsák, használtak-e vegyi fegyvert az említett helyszínen, de arra már nem, hogy ki vetette be őket. Korábbi jelzések szerint a szakértők Hágába viszik a mintákat az elemzések céljából.
Az amerikai kormány hírszerzési értesüléseken és nyílt forrásokon alapuló, pénteken közzétett értékelése azt állítja, nagyon valószínűtlen, hogy a szíriai felkelők hajtották volna végre Damaszkusz körzetében a vegyi támadást. A négyoldalas dokumentum szerint egyúttal az is nagyon valószínűtlen, hogy a szíriai ellenzéknek lenne kapacitása arra, hogy nagy mennyiségű videofelvételt, orvosi személyzet és civil szervezetek által is megerősített fizikai tünetet, illetve erre a vegyifegyver-támadásra vonatkozó egyéb információt hamisítson annak érdekében, hogy a damaszkuszi rezsimre terelje a gyanút.
„Az Egyesült Államok nagy biztonsággal úgy értékeli, hogy a szír kormány vegyifegyver-támadást hajtott végre Damaszkusz egyik külvárosában 2013. augusztus 21-én. Továbbá értékelésünk szerint a rezsim ideggázt vetett be a támadás alatt” – hangzott az értékelés, amely szerint a támadás legkevesebb 1429 embert, köztük legalább 426 gyereket ölt meg.
„A szír rezsim rendelkezik olyan lövedékekkel, amelyekkel feltevésünk szerint a támadást augusztus 21-én végrehajtották, és rendelkezik azzal a képességgel is, hogy egy időben több helyen hajtson végre támadást. Nem láttunk arra utaló jeleket, hogy az ellenzék hajtott volna végre olyan nagyméretű, koordinált rakéta- és tüzérségi támadást, mint amilyen augusztus 21-én történt” – hangzott a jelentés.
A jelentett tünetek és az események járványszerű mivolta – azaz a nagyszámú és azonos tünetektől szenvedő beteg felvétele rövid idő leforgása alatt, az, hogy sokan jöttek egy helyről, valamint az orvosi és az elsősegélyt nyújtó személyzet megfertőződése – megegyeztek egy tömeges ideggáztámadás képével – állította a dokumentum.
Az értékelés említést tett egy meg nem nevezett szíriai vezető lehallgatott beszélgetéséről, amelyben az illető megerősítette a vegyi fegyverek bevetésének tényét, és kifejezte nyugtalanságát amiatt, hogy az ENSZ-ellenőrök bizonyítékot szerezhetnek az incidensről.
John Kerry amerikai külügyminiszter is azt közölte pénteken, Washington „nagyon biztos benne”, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök erői vetettek be vegyi fegyvereket a felkelőkkel szemben Damaszkusz környékén. Kerry egyúttal bejelentette, konzultációra hívják a szíriai kérdésben az amerikai népet és a kongresszust.
Erre reagálva a szír külügyminisztérium hazugnak és alaptalannak nevezte Kerry kijelentéseit a vegyi fegyverek bevetésével kapcsolatban. A tárca péntek késő este kiadott közleményében úgy vélte, Kerry vádaskodása „elkeseredett kísérlet” volt arra, hogy igazoljon egy amerikai katonai csapást Szíria ellen.
A közlemény szerint „régi történetekről van szó, amelyeket terroristák terjesztenek és amelyek hazugságokból, kitalációkból és minden elemében összetákolt mesékből állnak”. Damaszkusz csodálkozását fejezte ki, hogy „egy szuperhatalom ilyen naiv módon csapja be közvéleményét, nem létező bizonyítékokra támaszkodva”.
A közlemény arra emlékeztette Kerryt, hogy „Szíria elsőként javasolta az ENSZ Biztonsági Tanácsának olyan határozat elfogadását, amely a Közel-Keleten felszámolná a tömegpusztító fegyvereket, de az Egyesült Államok ezt elutasította”.
Az Egyesült Államok arra kérte a magyar kormányt, hogy ítélje el a szír kormányt a vegyi fegyverek használata miatt – közölte az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége. A magyar Külügyminisztérium reagálásban tudatta: Magyarország szövetségeseivel szorosan egyeztetve alakítja ki és képviseli álláspontját Szíria ügyében.
Kaleta Gábor, a tárca sajtófőosztályának vezetője emlékeztetett arra, hogy Magyarország korábban megszakította a diplomáciai kapcsolatokat az Aszad-rezsimmel, amelyet nem ismer el Szíria törvényes képviselőjének. Magyarország a legkövetkezetesebben és a leghatározottabban elítéli a vegyi fegyverek használatát – ismertette a magyar álláspontot a sajtófőnök.