Az AFP francia hírügynökséghez eljuttatott e-mailben a hágai központú szervezet hozzáfűzi, hogy technikai titkársága már vizsgálja a kapott információkat.
Az OPCW elhalasztotta végrehajtó tanácsának vasárnapra tervezett ülését, hogy megvitathassa a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésének ügyét. Diplomáciai források szerint ennek oka, hogy Washington és Moszkva nem tudott megegyezni a terv kivitelezésének részleteiről.
Korábban John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is egyetértett abban, hogy a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá vonásáról szóló ENSZ-határozatnak erősnek kell lennie. Oroszország és az Egyesült Államok egy hete állapodott meg Genfben a szíriai vegyi fegyverek külföldi megsemmisítésének tervéről.
A szíriai kormány be fogja tartani a vegyi fegyverei megsemmisítéséről létrejött amerikai–orosz megállapodást, és kész átadni azokat – jelentette ki Bassár el-Aszad szíriai elnök a Fox News amerikai televízió által szerdán sugárzott interjújában. Aszad korábban arról beszélt, hogy Szíria nemzetközi ellenőrzés alá helyezi vegyi fegyvereit, de a döntést nem az amerikai katonai fenyegetés, hanem Oroszország javaslata befolyásolta.
A szíriai felkelők bevallották, ők használtak ideggázt Damaszkusz közelében – tudatta még szeptember elején egy AP-forrás. A beszámoló szerint a fegyvert Szaúd-Arábiából kapták. Korábban több szakértő is arról beszélt: a vegyi fegyveres támadás kizárólag bizonyos ellenzéki csoportoknak állhatott érdekében.
Kedden a libanoni lapok a szíriai külügyminiszterre, Fejszal Mekdadra hivatkozva azt írták: a szíriai kormány a Damaszkusszal baráti viszonyt ápoló országoknak átadta a bizonyítékokat arra nézve, hogy a vegyi fegyvert az ellenzék fegyveresei vetették be. A külügyminiszter hozzátette azt is, hogy a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá helyezése és megsemmisítése nem befolyásolja a régió erőegyensúlyát – írja a Hungarian.ruvr.ru.
Portálunk már korábban is megírta, hogy a vegyi fegyverek bevetése kizárólag a felkelőknek állhatott érdekében, méghozzá úgy, hogy mindezt Bassár el-Aszad kormányára „kenjék rá”. Többek között Szíria volt washingtoni nagykövete is – aki a nyugati sajtó által felnagyított színjátéknak tartja az USA bizonyítékait – az ellenzéki csoportokat tette felelőssé a gáztámadásért.