„Szíria Oroszország miatt helyezi nemzetközi ellenőrzés alá vegyi fegyvereit. Az Egyesült Államok fenyegetései nem befolyásolták a döntést” – idézte a szíriai elnököt az Interfax orosz hírügynökség a hírtelevízióban elhangzottak alapján. Aszad azt is közölte, arra készülnek, hogy eljuttatják az ENSZ-nek az erről szóló nemzetközi szerződéshez szükséges dokumentumokat.
John Kerry amerikai külügyminiszter csütörtökön elutasította Bassár el-Aszad felvetését. Kerry ezt Genfben jelentette ki, a Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján, amelyet a szíriai vegyi fegyverek ügyében megkezdett, két napig tartó kétoldalú tárgyalások megkezdése előtt tartottak. Az amerikai diplomácia vezetője kijelentette, hogy az Aszad-rezsim esetében a puszta szavakat Washington nem tartja kielégítőnek. Arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok csapást mér Szíriára, ha a diplomáciai erőfeszítések kudarcot vallanak, és ha Aszad nem egyezik bele vegyifegyver-arzenáljának megsemmisítésébe. Kerry szerint a szíriai megoldásnak valósnak, átfogónak, ellenőrizhetőnek és hitelesnek kell lennie, és ezt időben meg kell valósítani. Ha ez nem történik, következményei lesznek.
Moszkvában hétfőn jelentette be Szergej Lavrov külügyminiszter, hogy a Kreml kezdeményezi, Szíria helyezze nemzetközi felügyelet alá vegyifegyver-arzenálját. Annak érdekében, hogy elkerülje a Washingtonban kilátásba helyezett katonai csapást, amelyet Párizs is támogat. Az orosz diplomácia vezetője aznap fogadta szíriai kollégáját, Valíd Moallemet, aki kedden, még Moszkvában tartózkodása idején sietve bejelentette, hogy a szíriai kormány hivatalosan is elfogadta az orosz javaslatot.
Lavrov azzal utazott Genfbe, ahol John Kerry amerikai külügyminiszterrel és Lahdar Brahimival, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottjával is tárgyal, hogy Szíriában még mindig van esély a békére, amit nem szabad elszalasztani. A Kreml nem csupán a vegyi fegyverek nemzetközi felügyelet alá helyezését, hanem ezt követő megsemmisítésüket is sürgeti, valamint azt, hogy Szíria teljes jogú tagként csatlakozzon a Vegyifegyver-tilalmi Szervezethez (OPCW). Az erről szóló ütemtervet kedden átadták az Egyesült Államoknak - mint azt a Kommerszant című napilap orosz külügyi forrásból megtudta.
A Moszkvában kidolgozott terv szerint Bassár el-Aszad vezette szíriai kormányzatnak elsőként a Vegyifegyver-tilalmi Szervezethez (OPCW) kellene csatlakoznia. A második szakaszban Damaszkusz arról nyilatkozna, hol tárolja és gyártja a vegyi fegyvereket. Ezután be kellene engednie az OPCW ellenőreit az adott helyszínekre, a negyedik szakaszban pedig az ellenőrökkel együtt eldöntenék, hol és kik semmisítik meg a szóban forgó tömegpusztító fegyvereket.
Az orosz lap szerint ezzel a négy szakaszra lebontott tervvel kedden egyetértett Valíd Moallem, a Moszkvában tartózkodó szíriai külügyminiszter. Eközben nyilatkozatban utasította el a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá vonására vonatkozó orosz javaslatot csütörtökön az ellenzéki Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH).
Barack Obama amerikai elnök a csütörtöki kabinetülésen kijelentette, hogy a belpolitikai prioritások felé fordul, miután egy ideig a kongresszus felhatalmazását kívánta elérni ahhoz, hogy elrendelhesse a katonai csapást az általa vegyi fegyverek bevetésével vádolt Szíria ellen. „Még ha sok időt is fordítottunk a szíriai kérdésre, és elértük, hogy a nemzetközi figyelem az ott történt borzasztó tragédiára összpontosuljon, továbbra is fontos elismerni azt, hogy ennek a kormánynak itt szintén sok a tennivalója” – mondta az elnök, egyebek között arra utalva, hogy az amerikai költségvetéssel kapcsolatos belpolitikai nézeteltérések miatt a szövetségi kormányt október 1-jétől ismét a lebénulás veszélye fenyegeti. Obama ugyanakkor kifejezte meggyőződését, hogy a John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között csütörtökön kezdődő genfi tárgyalások pozitív eredményekkel zárulnak majd.
Az amerikai Huffington Post szerint Obama nem akar háborút, de „el kell adnia a terméket”, figyelmen kívül hagyva az amerikai és a nemzetközi közvéleményt is, mert „a fegyverlobbi pisztolyt tart az elnök fejéhez” – a szerző hozzáteszi: az elmúlt 50 évben az amerikai elnökök pártállásuktól függetlenül kénytelenek voltak engedni a fegyvergyártók akaratának.
Lapértesülés szerint a CIA megkezdte a fegyverek szállítását a szíriai felkelőknek. A The Washington Post című amerikai napilap internetes kiadásában amerikai illetékesekre és szíriai forrásokra hivatkozva azt írta csütörtökön, hogy a CIA két hete kezdte meg a könnyű lőfegyverek és lőszerek szállítását. Így könnyen lehet, hogy a hírszerző ügynökség fegyvereivel a keresztényeket veszik majd célba az arab országban.